Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cywilizacyjny skok małych miejscowości. Dzięki wielkim...

Maciej Pietrzyk
Archiwum
Rozwój regionalny. Niewielkie małopolskie gminy od kilku lat dynamicznie się zmieniają. Nigdy wcześniej się tak nie bogaciły, nie budowały i nie inwestowały

Budowa nowych dróg, szkół i przedszkoli, rozbudowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, przyciąganie wielkich firm, napływ nowych mieszkańców - tak w ciągu ostatnich lat zmieniło się przynajmniej kilkanaście małopolskich gmin. Większość z nich zrobiła to korzystając z atutów i słabości Krakowa.

Z jaką dynamiką od 2010 roku rozwijały się gminy w całym kraju sprawdziła firma Curulis, zajmująca się doradztwem samorządowym. Przeanalizowała ona, jak w tym czasie w poszczególnych miejscowościach zmieniały się m.in. infrastruktura (np. budowa nowych dróg), gospodarka (np. powstanie nowych firm i miejsc pracy) i jakość życia społecznego (np. więcej miejsc w przedszkolach, lepszy dostęp do instytucji kultury).

- To nie jest ranking najlepszych gmin w Polsce, ale tych, które zrobiły w ostatnich latach największe postępy - podkreśla Mateusz Klupczyński, prezes firmy Curulis.

W Małopolsce najprężniej rozwijały się Wielka Wieś (2. miejsce na 2479 gmin z całej Polski) i Niepołomice (4. miejsce). - Co się zmieniło w ostatnich czterech latach? Wybudowaliśmy nową szkołę, mamy czterokrotnie więcej miejsc w przedszkolach, swoje duże centra otworzyły u nas wielkie firmy - między innymi Biedronka, Koral i MAN.

A do tego przyciągnęliśmy ponad tysiąc nowych mieszkańców - wymienia Krzysztof Wołos, zastępca wójta Wielkiej Wsi. Dodaje, że w tym czasie gmina przestała być jedną z najbiedniejszych w okolicy Krakowa.

Wśród najdynamiczniej zmieniających się miejscowości w Małopolsce większość stanowią właśnie te, które położone są w pobliżu stolicy Małopolski. Oprócz Wielkiej Wsi i Niepołomic to także m.in. Liszki, Skawina, Wieliczka i Zabierzów.
Dominik Owczarek, ekspert Instytutu Spraw Publicznych tłumaczy to przede wszystkim przybierającym na sile procesem suburbanizacji, czyli przenoszenia się mieszkańców wielkich miast, do mniejszych miejscowości.

- To jest tendencja widoczna też w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Najzamożniejsi mieszkańcy oraz przedstawiciele klasy średniej przenoszą się poza miasto, szukając tam przede wszystkim ciszy i spokoju - tłumaczy Dominik Owczarek.
Za przeprowadzającymi się mieszkańcami idą w parze wzrost dochodów z podatków, ale także konieczność przeprowadzenia niezbędnych inwestycji - w sieci wodociągowe, kanalizację, budowę nowych szkół itp.

Otwieranie oddziałów wielkich firm z dala od dużych miast ekspert Instytutu Spraw Publicznych tłumaczy korzystniejszymi cenami. - Wykupienie gruntu w podkrakowskiej miejscowości jest nieporównanie tańsze niż na terenie miasta. A do tego dochodzą dodatkowe zachęty, jak korzystne podatkowo strefy ekonomiczne - podkreśla ekspert.

Nie bez znaczenia jest też łatwiejszy dojazd. Właśnie z tej przyczyny centrum dystrybucyjne Biedronki otwarte zostało w Wielkiej Wsi. - Znajdujemy się tuż przy obwodnicy, mamy łatwy dostęp do autostrady, to położenie bardzo nam sprzyja - przyznaje Krzysztof Wołos, zastępca wójta Wielkiej Wsi.

O ile Wielka Wieś pod względem dynamiki rozwoju znalazła się na 2. miejscu w kraju, to Kraków został sklasyfikowany na miejscu... 1373! Mateusz Klupczyński z firmy Curulis ocenia jednak, że to wcale nie jest zły wynik. - Największe i najlepiej rozwinięte miasta nie mogą już mieć takiej dynamiki rozwojowej, jak malutkie miejscowości nadrabiające zaległości - wyjaśnia.
Wskazuje, że stolicę Małopolski najlepiej porównywać z miastami o podobnej wielkości. A pośród tych wcale nie wypada źle. Kraków ustępuje jedynie Warszawie (1257. miejsce). Wyprzedza za to Gdańsk (1481.) Wrocław (1704.) i Poznań (2159.).

- Inwestycje związane z Euro 2012 wcale nie przełożyły się tak jednoznacznie na rozwój i wzrost dochodów tych miast - mówi Klupczyński. A często wręcz przeciwnie, bo inwestycje, realizowane tylko na czas mistrzostw, teraz trzeba spłacać.

Prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, przekonuje, że wysokie miejsce w rankingu wielkich miast to efekt realizowania polityki równomiernego rozwoju miasta. - Nie koncentruje się ona na jednej dziedzinie, ale obejmuje różne sfery życia miasta - mówi prof. Majchrowski. Wskazuje, że w ostatnich latach m.in. rozbudowane zostały sieci wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze, otwarto nowe linie tramwajowe i zmodernizowano placówki oświatowe.

Dr Michał Kudłacz z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dodaje, że siłą Krakowa wciąż jest to, że przyciąga młodych ludzi. - Silny ośrodek akademicki i atrakcyjny rynek pracy zachęcają do przyjazdu - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski