Czad Festivalu nie będzie, bo Matka Boża upomniała się o...

Czad Festivalu nie będzie, bo Matka Boża upomniała się o swoje

Paweł Chwał

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Czad Festivalu nie będzie, bo Matka Boża upomniała się o swoje

©archiwum, internauta

Na Czad Festival przyjeżdżały co roku do Straszęcina tysiące fanów mocnego brzmienia z całej Polski i zagranicy. W tym roku planowane na cztery dni wydarzenie muzyczne się nie odbędzie. Organizator w ostatniej chwili odwołał imprezę, tłumacząc to między innymi niechęcią i utrudnieniami ze strony niektórych lokalnych środowisk.
Czad Festivalu nie będzie, bo Matka Boża upomniała się o swoje

©archiwum, internauta

Tegoroczny festiwal miał rozpocząć się w środę 15 sierpnia i potrwać do soboty 18 sierpnia. Zespoły zostały już zakontraktowane, ruszyła również sprzedaż biletów. - Organizator wystąpił do nas z wnioskiem o zgodę na organizację imprezy masowej. Brakowało w nim jednak załączników w postaci zaświadczeń z sanepidu, policji, straży pożarnej czy pogotowia. Dlatego zwróciliśmy mu ten wniosek z prośbą, aby uzupełnił braki - mówi Marek Rączka, wójt Żyrakowa.

Sprawa została niezałatwiona, bo po kilku dniach właściciel Agencji Artystycznej Arena poinformował o odwołaniu tegorocznej imprezy. W lakonicznym komunikacie, który pojawił się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu, napisał, że wpływ na tę decyzję miało małe zainteresowanie festiwalem oraz niechęć i utrudnienia ze strony niektórych lokalnych środowisk. Zapytany wprost, co miał na myśli, nie chciał szerzej tematu komentować. - Dotąd odbyło się pięć edycji Czad Festivalu. Nikt wcześniej nie skarżył się na naszą imprezę, bo nie miał ku temu powodów - mówi Paweł Szczerbiński, właściciel Agencji Artystycznej Arena.

Jego słowa po części potwierdza Elżbieta Drąg, sołtys Straszęcina. - Przy okazji wystawiania nakazów podatkowych pytałam się mieszkańców o to, co sądzą o festiwalu. Jedna, może dwie osoby na kilkaset, z którymi rozmawiałam, wypowiedziały się negatywnie o tej imprezie. Pozostałym była ona obojętna lub wypowiadali się o niej pozytywnie - że rozsławia Straszęcin - mówi sołtys. Przez kilka festiwalowych dni przez miejscowość przewijało się kilkadziesiąt tysięcy osób. Wielu z nich mieszkało przez cały czas trwania imprezy na polu namiotowym.

- Potrzebowali coś zjeść, kupić sobie jakieś kosmetyki czy inne produkty pierwszej potrzeby. Korzystali z naszych sklepów i uruchamianych dodatkowo punktów - mówi sołtys. - Swoje stoiska na festiwalu miało zresztą Koło Gospodyń Wiejskich, których wypieki robiły furorę wśród uczestników wydarzenia.

Większych zastrzeżeń do festiwalu nie ma policja. W ciągu pięciu poprzednich edycji funkcjonariusze byli wprawdzie wzywani do bójek, drobnych kradzieży czy nieobyczajnych zachowań, ale były to sytuacje incydentalne. - Przyjeżdżało tych młodych strasznie dużo. Niektórzy wyglądali tak, że można było się przestraszyć. Na włosach mieli irokezy, w uszach i nosach kolczyki, a ręce całe w tatuażach - przyznają zapytani przez nas mieszkańcy Straszęcina. Niektórym przeszkadzała lokalizacja festiwalu. Odbywał się on w ośrodku sportowym, który sąsiaduje z kościołem oraz cmentarzem parafialnym.

Kością niezgody, która w tym roku miała spotęgować konflikt wokół festiwalu, był termin wydarzenia. Organizator przeniósł je z ostatniego tygodnia wakacji na środek sierpnia, co nałożyło się m.in. z obchodzonym 15 sierpnia w Kościele Katolickim świętem maryjnym.

- Do tej pory wszystko cierpliwie znosiłem. Przez pięć lat udostępniałem parkingi, nie biorąc za to ani grosza. Sama zabawa, pół biedy. Ochrona dbała o porządek. Ale to, co działo się po koncercie, to przechodziło ludzkie pojęcie. Mówiąc najkrócej, była to jedna wielka balanga - mówi ks. Bogusław Czech, proboszcz parafii w Straszęcinie. Jak przekonuje, jego niechęć do festiwalu w zaplanowanym terminie nie była odosobniona. W mini-referendum przeciw organizacji Czad Festiwalu w tym czasie miało zagłosować ponad 500 parafian. Po decyzji organizatora o odwołaniu wydarzenia, odetchnął z ulgą. - Nie udało się zrobić koncertu w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej i dzień naszych dożynek parafialnych dlatego, że Matka Boża upomniała się o swoje i tyle - kwituje proboszcz.

Paweł Szczerbiński liczy straty, które poniósł w związku z odwołaniem imprezy, do której przygotowania trwały od niemal roku. Zwracane są również pieniądze za zakupione już bilety. Twierdzi, że wcześniejszy termin festiwalu związany był z koniecznością dopasowania go do tras koncertowych zespołów z całego świata, które miały w nim wziąć udział. - Aby nie kolidować z uroczystościami religijnymi, zdecydowałem o tym, aby 15 sierpnia maksymalnie opóźnić start imprezy. Stąd koncerty w tym dniu miały się rozpocząć o godz. 20 - mówi. Jest rozżalony i nie wyklucza, że jeśli Czad Festiwal będzie w przyszłości kontynuowany, to raczej już nie w Straszęcinie.


ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze (16)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czad?

MIK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

widzialem zdjecia z festiwalu Owsiaka-czad i syf totalny.takiej ilości śmieci to świat nie widział.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Vzad

Kris (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

I bardzo dobrze że tego nie bedzie. Z pogotowia nie dostali zaświadczenia bo nikt nie bedzie rok czekał na zapłatę za usługi. Te festiwale te coroczna wtopa, agencja na tym płynie..

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ciemnogród

Josipa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

Chory kraj

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Precz czarne pasibrzuchy!!

rani (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

Dlaczego nie mogę napisać krytycznego postu o pazernym, klerze??? Zaraz jest usuwany??? Nażrecie się tej czarnej stonki jak wam dzieciaki zaczną molestować?!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Podatki

Jerzy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

Niech kler zacznie placic podatki, to przestana sie nudzic, I mania wielkosci opadnie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nowa miejscówk

Tarnów (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

Zapraszamy do Tarnowa kilka km od Straszęcina a wolnego miejsca pod koncerty o wiele więcej,


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
za siebie mów

Prawy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

...nie, nie zapraszamy do Tarnowa

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:O

MT (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

Szkoda by było jak by to już nie był Straszęcin... Był tam mimo wszystko klimat. Lubiłem pole namiotowe u gościa za sceną, gdzie lał zimne piwo za 4 zł i miał bigos i żurek :) . Raczej bym walczył...rozwiń całość

Szkoda by było jak by to już nie był Straszęcin... Był tam mimo wszystko klimat. Lubiłem pole namiotowe u gościa za sceną, gdzie lał zimne piwo za 4 zł i miał bigos i żurek :) . Raczej bym walczył z przeciwem niż przenosił imprezezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:O

MT (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

Jeszcze za parking by chciał pobierać opłaty klecha? A parking zbudowany za pieniążki z własnej kieszeni? Z resztą z tego co pamiętam parking był wygrodzony. A dezorganizacja realnej imprezy przez...rozwiń całość

Jeszcze za parking by chciał pobierać opłaty klecha? A parking zbudowany za pieniążki z własnej kieszeni? Z resztą z tego co pamiętam parking był wygrodzony. A dezorganizacja realnej imprezy przez wyimaginowaną postać w głowach wiernych to coś niepoważnego. Mam nadzieję, że lokalna społeczność, która zarabiała na tej imprezie podziękuje księdzu...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O !!!

belka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

Matko Boska .... co za ciemnota w XXI wieku.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smutna kraina

Karol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

Ale porazka, ksiadz wypowiada sie jak o swojej wlasnosci, kultura przegrala


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Taa..

Hjkjh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

schlana kultura przegrala.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Biesiada

Jerzy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Tak, alkohol I biesiadowanie jest czescia kultury, I istotnym rytualem

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

windy_city (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

ludzie pozbawieni niezłego zarobku będą wiedzieli, komu podziękować... a Straszęcin znowu będzie się kojarzył jedynie ze szpitalem psychiatrycznym... i bardzo dobrze!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?