Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad nadal zabija, choć coraz rzadziej

(GEG)
Zagrożenie. Jeszcze nie ma mrozów, a już czadem zatruły się 124 osoby, w tym 2 śmiertelnie. We wrześniu i październiku z powodu tlenku węgla w mieszkaniach strażacy interweniowali 342 razy.

- Zanim sezon rozpocznie się na dobre, zróbmy przegląd wentylacji i urządzeń grzewczych. Zainstalujmy czujniki. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych - apeluje Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Resort ten razem z podległymi mu służbami od kilku lat prowadzi akcję „Nie dla czadu”. Uświadamianie zagrożenia i zachęcanie do zamontowania czujnika czadu przynosi efekty. - W ciągu ostatnich pięciu lat liczba śmiertelnych ofiar zmalała niemal o połowę - ze 111 osób w sezonie grzewczym 2010/2011 do 61 osób w sezonie grzewczym 2014/2015 - podkreśla rzeczniczka MSW.

Nadal jednak co roku strażacy przyjeżdżają do ulatniającego się tlenku węgla blisko 4 tys. razy, a podtruciu czadem ulega ponad 2 tys. osób, i to nie tylko w sezonie zimowym.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. - Dlatego tak ważne jest, by kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych. Należy również dbać o właściwą wentylację w mieszkaniu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych - mówi Małgorzata Woźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski