Czapiewski ze szczęściem

O
Helsinki: dwie Polki w finale 400 m ppł.

Kwartet Amerykanów na czele 200 m

Mieszkający w Krakowie biegacz Paweł Czapiewski (Lubusz Słubice) awansował do półfinału biegu na 800 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Helsinkach.
   Nasz zawodnik uzyskał czas 1.46,93 i zajął piąte miejsce w swojej serii eliminacyjnej. Zakwalifikował się do piątkowego półfinału, gdyż miał drugi czas spośród zawodników, którzy nie awansowali na podstawie miejsc. Do półfinałów zakwalifikowali się trzej najszybsi biegacze z każdej z sześciu serii eliminacyjnych oraz sześciu z najlepszymi czasami z pozostałych.
   - Zwykle każde zawody zaczynam słabiej - mówi Paweł Czapiewski - potem lepiej mi się biega w półfinale, więc wierzę w swój finał. Rywali w swej grupie eliminacyjnej miałem bardzo silnych.
   Do finału 400 m przez płotki awansowały dwie Polki.
   Anna Jesień (AZS AWF Warszawa) z wynikiem 54,34 wygrała swoją serię półfinałową. Z kolei Małgorzata Pskit (AZS AWF Wrocław) z wynikiem 55,20 zajęła drugie miejsce w swojej serii. Natomiast Marta Chrust-Rożej (AZS AWF Wrocław) z wynikiem 56,80 zajęła szóste miejsce w swojej serii półfinałowej i nie awansowała do finału.
   Oczekiwany z dużym zainteresowaniem bieg na 200 m przyniósł na mokrej bieżni zwycięstwo Justinowi Gatlinowi. Amerykanin z wynikiem 20,04 s zdobył złoty medal, już drugi w Helsinkach, bo został także mistrzem świata na 100 m.
   Na podium w biegu na 200 m stanęli wyłącznie Amerykanie. Srebrny medal wywalczył Spearmon Wallace, a brązowy John Capel.
   Mistrz świata z Paryża z 2003 roku i trzeci zawodnik igrzysk olimpijskich w Atenach Amerykanin Allen Johnson uzyskał najlepszy wynik w półfinałach biegu na 110 m ppł podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Helsinkach. Johnson wygrał trzeci półfinał, uzyskując czas 13,23. O 0,01 s wolniejszy był Jamajczyk Maurice Wignall. Mistrz olimpijski z Aten Chińczyk Xiang Liu (China) z wynikiem 13,42 awansował do finału z siódmym czasem. Finał zostanie rozegrany w piątek. (PAP-O)

Wyniki finałów:

100 m ppł. kobiet: 1. Michelle Perry (USA) 12,66, 2. Delloreen Ennis-London (Jamajka) 12,76, 3. Brigitte Foster-Hylton (Jamajka) 12,76, 4. Kirsten Bolm (Niemcy) 12,82, 5. Maria Korotejewa (Rosja) 12,93, 6. Jenny Kallur (Szwecja) 12,95.

Dysk kobiet: 1. Franka Dietzsch (Niemcy) 66,56, 2. Natalia Sadowa (Rosja) 64,33, 3. Vera Pospisilova-Cechlova (Czechy) 63,19, 4. Beatrice Faumuina (Nowa Zelandia) 62,73, 5. Nicoleta Grasu (Rumunia) 62,05, 6. Ma Shuli (Chiny) 61,33, 12. Joanna Wiśniewska (Polska) 57,06.

Tyczka mężczyzn: 1. Rens Blom (Holandia) 5,80, 2. Brad Walker (USA) 5,75, 3. Paweł Gerasimow (Rosja) 5,65, 4. Igor Pawłow (Rosja) 5,65, 5. Giuseppe Gibilisco (Włochy) 5,50, Nick Hysong (USA) 5,50, Tim Lobinger (Niemcy) po 5,50.

Trójskok mężczyzn: 1. Walter Davis (USA) 17,57, 2. Yoandri Betanzos (Kuba) 17,42, 3. Marian Oprea (Rumunia) 17,40, 4. Leevan Sands (Bahamy) 17,39, 5. Karl Taillepierre (Francja) 17,27, 6. Jadel Gregorio (Brazylia) 17,20.

200 m mężczyzn: 1. Justin Gatlin (USA) 20,04, 2. Wallace Spearmon (USA) 20,20, 3. John Capel (USA) 20,31, 4. Tyson Gay (USA) 20,34, 5. Stephane Buckland (Mauritius) 20,41, 6. Patrick Johnson (Australia) 20,58, 7. Tobias Unger (Niemcy) 20,81, 8. Usain Bolt (Jamajka) 26,27 - kontuzja.