Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czapla biała - ornitologiczny rarytas

Grzegorz Tabasz
Kilka tygodni temu wypatrzyłem czaplę. Ptak o charakterystycznej, smętnej sylwetce. Podchodzę bliżej … O! Czapla biała. Ornitologiczny rarytas.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

od 16 lat

Gatunek, który niedawno wkroczył na nasze ziemie. Cała krajowa populacja liczy około pięciuset par lęgowych. Moja czapla była jeszcze samotna. I dobrze, gdyż obok kormoranów, czapli siwej czy fok, to gatunek potencjalnie konfliktowy.

Krzywdy nikomu nie czyni, ale wyjada duże ilości ryb. Krótko mówiąc, konkurencja dla wędkarzy. Fokę szarą, którą z mozołem i wielką radością przyrodnicy wprowadzają w bałtyckie fale, z ptakami łączy to samo, czyli nieopanowany pociąg do ryb. Sto parędziesiąt lat temu każdy z owej triady zjadaczy ryb został uznany za szkodnika i tępiony bez litości.

Z naszego punktu widzenia barbarzyństwo, ale teraz znowuż hodujemy problem. Odtworzenie gatunku i objęcie go ścisłą ochroną bez strategii zarządzania liczebnością, to beczka prochu. Kolonii kormoranów nikt nie chce mieć w sąsiedztwie. Posiadacze stawów z karpiami i innymi rybami, wybiliby je bez zmrożenia oka.

Zaś nad Bałykiem wypłynęły martwe foki, które ewidentnie zabito. Co do owej strategii zarządzania gatunkiem, to prócz działań ochronnych zawierać powinna staranne przeliczanie każdej sztuki, wypłacanie odszkodowań i jeśli trzeba, redukcję nadmiaru. Czyli polowania, których obrońcy przyrody nie znoszą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski