MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarne porzeczki dla zdrowia i urody

Redakcja
Są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Jest w nich sporo fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, potasu, siarki, cynku oraz manganu. Jeśli chodzi o zawartość witaminy C, są w ścisłej owocowej czołówce - garstka czarnych porzeczek zaspokaja dobowe zapotrzebowanie dorosłego człowieka.

Trendy jadalne

W ich skórce znajdują się antocyjany - substancje skuteczne w zwalczaniu bakterii E. coli, przyczyny dolegliwości żołądkowych. Antocyjany działają też przeciwzapalnie, stąd napoje z czarnej porzeczki łagodzą bóle gardła. Ze względu na spore ilości błonnika pomagają też na zaparcia. Co więcej, porzeczki działają korzystnie na cerę - witamina C i rutyna; wzmacniają naczyńka. Jako największe źródło witaminy C (aż 182 mg w 100 g owocu), a w mniejszym stopniu witaminy B, P, prowitaminy A, pektyn, kwasu ortofosforowego, garbników, soli potasu i żelaza, są nieocenionym środkiem zapobiegawczym w tworzeniu rakotwórczych nitrozoamin. Hamują powstawanie w organizmie toksycznych związków wywołujących mutacje genów prowadzących do chorób nowotworowych.
W leczeniu czarną porzeczką wykorzystuje się zarówno surowe owoce, jak i liście. Owoce stosowane są przy chorobach reumatycznych, gośćcu, biegunkach, zaburzeniach wątroby, wyczerpaniu fizycznym i psychicznym. Natomiast napary z liści przyspieszają wydalanie toksyn i regulują pracę nerek. Poza poważnymi schorzeniami czarna porzeczka jest również stosowana w łagodzeniu objawów anginy, chronicznego kaszlu, a także wzmacnia i pobudza do działania nasz układ immunologiczny. Poprawia sprawność fizyczną, zwiększa możliwości koncentracji i sprawności umysłowej oraz odporność na przeziębienia i infekcje, poprawia również rytm pracy serca oraz zdolności krwiotwórcze naszego organizmu.

Wysoka zawartość karotenu sprawia, że porzeczki przyczyniają się do ochrony przed wszechobecnymi w naszym otoczeniu drobnoustrojami, działając silnie antyoksydacyjnie. Substancja ta wpływa korzystnie nie tylko na funkcjonowanie systemu immunologicznego, lecz również poprawia wzrok. Porzeczki wpływają na wygląd skóry - dzięki wysokiej zawartości polifenoli działają przeciw utleniająco, aktywnie zwalczając wolne rodniki, pomagając tym samym na dłużej zachować młodą oraz jędrną skórę.

Obecnie polski rynek jest zalewany produktami wytworzonymi bądź zawierającymi owoc czarnej porzeczki. Są to farmaceutyki, artykuły spożywcze - przede wszystkim herbatki owocowe, soki, cukierki, a w przemyśle chemicznym są to kosmetyki, np. kremy czy też perfumy, które wśród wielu składników zawierają nutę zapachową czarnej porzeczki.

Dżem z czarnej porzeczki

1 kg oczyszczonych porzeczek
50 dkg cukru

Umyte i przebrane owoce lekko zmiażdżyć, zasypać cukrem i odstawić na kilka godzin. Następnie przełożyć do rondla i powoli gotować aż do chwili, gdy próba krzepnięcia na talerzyku wykaże odpowiednie stężenie przetworu. Można gotowanie przerwać dwu- lub trzykrotnie na kilkanaście minut. Przełożyć gorący dżem do gorących słoików, napełniając je do krawędzi otworu. Słoiczek szczelnie zamknąć.

Dżem z czarnych porzeczek niskosłodzony

1 kg oczyszczonych porzeczek
20 dkg cukru
Umyte i przebrane owoce zmiażdżyć, dodać cukier i podgrzewać pod przykryciem tylko ok. 20 minut. Następnie przełożyć do słoików i pasteryzować 15 min. w temperaturze 90°C. PO otworzeniu słoika można jeszcze dżem dosłodzić do smaku.

Deser porzeczkowy

50 dag czarnych porzeczek
0,5 1 jogurtu naturalnego lub 2 serki
2 łyżki żelatyny
cukier do smaku
owoce do dekoracji

Porzeczki rozgotować z cukrem, przetrzeć, połączyć z połową rozpuszczonej żelatyny. Resztę żelatyny wymieszać z jogurtem lub serkami i łyżką przetartych porzeczek. Układać w formie, schładzając każdą warstwę. Po wyjęciu udekorować owocami.

Sos chrzanowo-porzeczkowy

20 dag czarnych porzeczek
3 łyżki tartego chrzanu
1 jabłko
cukier do smaku
sól do smaku

Przebrane porzeczki umyć i zmiksować z małą ilością przegotowanej wody.
Dodać chrzan i utarte jabłko, wymieszać, doprawić solą i cukrem.
Podawać do wędlin, drobiu lub kanapek.

Surówka z porzeczkami

1 szklanka czarnych porzeczek
1,5 szklanki zielonego groszku
15 dag marchewki
cukier
sól
Obraną marchewkę zetrzeć. Oczyścić porzeczki. Rozgnieść. Wymieszać z marchewką i groszkiem. Dodać przyprawy do smaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski