Czarnobyl nadal groźny? [WIDEO]

Włodzimierz Knap
Rozkład skażeń po katastrofie w Czarnobylu na terenie Polski
Rozkład skażeń po katastrofie w Czarnobylu na terenie Polski
Udostępnij:
Katastrofa w Czarnobylu. 30 lat temu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (niedaleko Kijowa) doszło do awarii. Jej skutki, zwłaszcza dla zdrowia, do dziś budzą duże emocje.

Awaria w Czarnobylu mocno osłabiła tempo rozwoju energetyki jądrowej, ale najwięcej emocji budzą skutki zdrowotne katastrofy sprzed trzech dekad. Dotyczy to zwłaszcza chorób tarczycy. Chorych bowiem w Polsce przybywa. Część osób wzrost zachorowalności wiąże z awarią elektrowni sprzed trzech dekad. Prof. Marek Ruchała, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, twierdzi, że nie ma pewności, czy winą można obarczyć katastrofę sprzed 30 lat.

Autor: UA 1+1/x-news

- Nie można zapominać, że od tamtych czasów zwiększyło się zanieczyszczenie środowiska. Niekorzystne dla tego gruczołu jest też spożywanie pewnych produktów, np. kapusty czy soi - wylicza prof. Ruchała.

Zwraca też uwagę, że na wyższe statystyki zachorowań wpływa to, że mamy lepszą diagnostykę. Na temat chorób tarczycy więcej wiedzą też ginekolodzy, którzy wysyłają na badania tego gruczołu kobiety mające kłopoty z zajściem w ciążę. Ponadto wzrost liczby osób cierpiących na tarczycę widać na całym świecie.

Faktem jest natomiast, że na pewnych obszarach Ukrainy i Białorusi po awarii w Czarnobylu odnotowano znaczny wzrost zachorowań na raka tarczycy u dzieci. W Polsce sytuacja była i jest nieporównywalnie lepsza, lecz badania dotyczące skutków dla zdrowia po awarii przeprowadzano przez kilka lat po 1986 r. - Przydałoby się je powtórzyć - apeluje prof. Ruchała.

Prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych zapewnia, że Polacy w ciągu roku po awarii w Czarnobylu otrzymali znikome dawki promieniowania. Trzykrotnie wyższe dostali Bułgarzy, porównywalne z nami Szwajcarzy i Włosi. - Średnia roczna dawka spowodowana przez promieniowanie kosmiczne, pierwiastki znajdujące się w naszych ciałach czy w glebie jest w Polsce dziesięciokrotnie wyższa niż ta, którą otrzymał nasz rodak w ciągu roku po awarii w Czarnobylu - mówi prof. Strupczewski.

W Polsce był jednak wyjątek. Znacznemu skażeniu uległy okolice Opola. - Nazwano to anomalią opolską - mówi prof. Maria Wacławek z Katedry Biotechnologii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Opolskiego. Radioaktywna chmura opadła w okolicach Opola, bo gdy tam przepływała kulminacyjna promieniotwórcza fala, spadł deszcz. Dlatego skażenie w niektórych rejonach Opolszczyzny było ponad sto razy większe od średniego w Polsce. Od 1999 r. naukowcy pod kierownictwem prof. Wacławek badają skutki anomalii opolskiej. Do dziś w tamtejszej glebie znajduje się radioaktywny cez, co wynika z faktu, że czas jego rozpadu jest długi. - Nie trzeba się jednak niczego obawiać - uspokaja prof. Wacławek.

***

Skutki Czarnobyla

Według Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego w wyniku awarii zginęły 62 osoby. Raport Forum Czarnobyla (WHO i ONZ) ocenia, że bezpośrednio w wyniku katastrofy zmarło 31 osób, a ok. 200 zachorowało na chorobę popromienną. Prof. Wade Allison z Oxfordu ustalił liczbę zgonów spowodowanych przez nowotwory z powodu awarii na 81.

Opad radioaktywny z Czarnobyla nie był jedynym, jaki przeszedł nad Polską. Więcej, okazał się znacznie mniejszy niż w przypadku próbnych wybuchów broni jądrowej w latach 50. i 60. (w sumie 2419 wybuchów) przeprowadzanych przez USA i ZSRR.
(K.W.)

">

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
damo
2019-04-26T19:44:55 02:00, damo:

Kate Brown właśnie opublikowała książkę o Czarnobylu i matactwach nie tylko władz radzieckich, ale też różnych agend ONZ-tu nt. prawdziwego promieniowania. Nie wierzę, że opad radioaktywny rzędu powyżej 60 i więcej bakareli nie ma wpływu na moje zdrowie. Pochodzę z Niemodlina w obszarze tzw. anomalii opolskiej. W 1986 r. miałem 6 lat i piłem piłem płyn lugola jak wszystkie dzieci, a od wielu lat cierpię z powodu autoimmunologicznej choroby...

Pisałem szybko, przepraszam, miałem na myśli > 60 kBq.

d
damo
Kate Brown właśnie opublikowała książkę o Czarnobylu i matactwach nie tylko władz radzieckich, ale też różnych agend ONZ-tu nt. prawdziwego promieniowania. Nie wierzę, że opad radioaktywny rzędu powyżej 60 i więcej bakareli nie ma wpływu na moje zdrowie. Pochodzę z Niemodlina w obszarze tzw. anomalii opolskiej. W 1986 r. miałem 6 lat i piłem piłem płyn lugola jak wszystkie dzieci, a od wielu lat cierpię z powodu autoimmunologicznej choroby...
n
nyy

co tam jednorazowy opad radioaktywny wywołany awarią domagamy się stałego promieniwania z elektrowni bo to szansa dla regionu

k
krk
Glupie ciule za tysiac lat ta stefa bedzie promieniowala !Nie wciskajcie ludziom ciemnoty!Matoly .
s
spokojny
Proponuję:
1. Rozpisać ogólnokrajowe referendum czy chcemy elektrowni atomowych w Polsce lub składowisk
atomowych śmieci.
2. Przy odpowiedzi „tak” na pytanie w punkcie 1. rozpisać lokalne referendum wśród ludności
zamieszkałej w pobliżu (promień 50 km) planowanej elektrowni atomowej lub składowiska
atomowych śmieci.

Jako legalista deklaruję ze swej strony, że podporządkuję się demokratycznym decyzjom.
S
Staszek
Może przypomnieć o roli Urbana (komunistycznego rzecznika rządu) w nie informowaniu Polaków o radioaktywnej chmurze nad Polską.
Dodaj ogłoszenie