Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnochowickie jubileusze

WR
Czarnochowice przygotowują się do tegorocznych obchodów 70-lecia wzniesienia we wsi Domu Ludowego i przywrócenia mu imienia Józefa Piłsudskiego.

Sięganie do bogatej przeszłości

   Na ostatnią niedzielę lutego zaplanowane jest otwarcie wystawy dawnych fotografii przypominających wydarzenia związane z bogatą przeszłością tej wsi leżącej na północy wielickiej gminy. W tym roku z jej historią wiążą się także jeszcze dwa inne jubileusze. To dwa stulecia: powołania we wsi Koła Włościańskiego Towarzystwa Szkoły Ludowej oraz powstania Kasy Stefczyka dla Czarnochowic, Śledziejowic i Kokotowa.
   Jak mówi przewodniczący komitetu obchodów jubileuszu Tadeusz Janisz, bez tych dwu nieistniejących już oczywiście organizacji, nie byłoby wielu następnych cennych inicjatyw, które zrodziły się w tej społeczności, w tym budowy Domu Ludowego. O przygotowaniach do obchodów jubileuszu mieszkańcy rozmawiali także podczas sołeckiego niedzielnego opłatka z udziałem władz gminy, radnych, władz sołectwa. Dla licznie przybyłych na to spotkanie mieszkańców i gości wystąpiła dziecięco-młodzieżowa grupa kolędnicza "Pasterzy" prowadzona przez członkinię Rady Sołeckiej odpowiedzialną za sprawy kultury Marię Gułę. Grupa kultywuje dawne tradycje tych okolic. Tadeusz Janisz przyniósł na spotkanie niektóre zdjęcia zebrane przez niego do obszernej monografii wsi, nad którą, jak mówi, pracował trzy "jesienno-zimowe" sezony. Fotografie zostaną wykorzystane m.in. do zaprezentowania na wystawie otwierającej obchody jubileuszu. W przygotowującym go komitecie są reprezentanci różnych działających we wsi organizacji: Rady Sołeckiej, sportowców, strażaków, a więc oprócz Tadeusza Janisza także m.in. Ryszard Baran, Adam Panuś, Marek Ruman, Wiesław Czop. Sołtys wsi Ryszard Baran podkreśla, że przede wszystkim ważne będzie zdobycie środków na remont pomieszczeń DL przed głównymi uroczystościami zaplanowanymi na jesień. Zmartwieniem organizatorów będzie też znalezienie pieniędzy i sponsorów na wydanie monografii wsi napisanej przez Tadeusza Janisza. Organizatorzy liczą na to, że wystawa fotografii przypominających historię wioski - jakże bogatą w ludzi zasłużonych dla "małej i dużej ojczyzny", obudzi życzliwość i wsparcie także dla tej inicjatywy.
   Tekst i fot.: (WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski