Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny dzięcioł: smoliście czarny ptak z czerwoną czapeczką na głowie

Grzegorz Tabasz
Znam pewien leśny zakątek nawiedzany przez czarne dzięcioły. Zostawiają dobrze widoczne i charakterystyczne żerowiska na pniach drzew. Oderwane kawałki kory, wybite otwory i szczeliny. Zaś tuż pod nimi, na ziemi, stosy drzewnych odłamków wielkości ołówka.

WIDEO: Krótki wywiad

Tylko czarny dzięcioł, największy z naszych dzięciołów jest zdolny do takich osiągnięć. Już sama nazwa wiele mówi: smoliście czarny ptak z czerwoną czapeczką na głowie.

Krępa sylwetka z solidnym dziobem i mocnymi łapami. Jest wielkości szczupłej wrony, czyli przynajmniej trzy razy większy niż popularny dzięcioł duży. Co do jego zdolności, to jako jedyny z naszych dzięciołów potrafi w pniu grubego, zdrowego buka wdrążyć wygodną dziuplę mieszczącą dorosłego ptaka z kompletem jaj i piskląt.

Wracam do tematu. Są żerowiska, powinni być sprawcy. Czyli dzięcioły. Gdy jestem w okolicy przystaję na dłuższą chwilę i z nadzieją wyglądam olbrzyma. Wreszcie los mi poszczęścił i pomiędzy pniami drzew zamajaczył cień ptaka. Potem usłyszałem solidne stukanie w drewno. W końcu usiadł na świerku tuż nad ziemią, dziesięć kroków dalej. Bałem się oddychać. Nie wyjąłem smartfona.

Ptaszysko odbiło kilka drzazg, zajrzało w szczelinę i jeszcze parę razy uderzyło dziobem w pień. I wtedy mnie zobaczył. Zamarł. Spojrzał mi przeciągle w oczy i odleciał z głośnym furkotem skrzydeł. Trudno, ale życzenie zostało spełnione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski