Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny Kot Przesądy. Czarny kot przynosi pecha? Czarny kot a pech

Włodzimierz Knap, Barbara Matoga
Czarny Kot Przesądy. Czarny kot przynosi pecha?
Czarny Kot Przesądy. Czarny kot przynosi pecha? Anna Kaczmarz
Czarny Kot Przesąd to kolejny z najpopularniejszych zabobonów. Niektórzy - widząc, że czarny kot przebiegł im drogę – zmieniają trasę albo czekają, aż ktoś inny pierwszy przekroczy pechową linię. Czy czarny kot przynosi pecha? Sprawdź

Czarny Kot Przesądy. Czarny kot przynosi pecha?

Niezwykle popularny i nadal żywy w wielu krajach przesąd dotyczy czarnego kota. Dokumenty z XVII stulecia mówią, że jeśli czarny kot kroczył w kierunku człowieka, to ten odbierał to jako dobry znak. Jeśli zaś przebiegł drogę, szczególnie rano, to dzień zapowiadał się fatalnie, bo taki kot był uważany za wysłannika diabła, który chce przeciąć nić życia lub zerwać więź człowieka z Bogiem.

Czarny Kot Przesądy. Czarnego kota wiązano z magią, był atrybutem czarownic

Ludzie, którzy wykonywali niebezpieczne zawody, jak rybacy, górnicy, nierzadko nie szli do pracy, gdy czarny kot przebiegł im drogę. Zmiana drogi lub splunięcie przez lewe ramię w ich przypadku wydawało się zbyt słabym „lekarstwem”. Czarnego kota wiązano z magią, był atrybutem czarownic, a nawet wiedźmą, która przybrała jego postać. W połowie XIX w. pojawiło się przekonanie, że czarny kot przynosi szczęście, lecz nie stało się ono trwałe i powszechne. A przesąd o tym, że kot ma dziewięć żywotów, znany jest w Europie od XVI w. Starożytni Egipcjanie to zwierzę mieli za nieśmiertelne.

Czarny Kot Przesądy. "Kot zawsze spada na cztery łapy"

Czarny PR, od wieków towarzyszący kotom, przynosił i przynosi im wiele nieszczęść. Dziś nikt już co prawda nie pali kotów na stosie wraz z czarownicami. Ale przesąd, że "kot zawsze spada na cztery łapy" kończy się często śmiercią lub ciężkim kalectwem po wypadnięciu z okna. "Siedem żywotów", których posiadaczem jest rzekomo to zwierzę, skutkuje brakiem troski i lekceważeniem objawów choroby. A przekonanie o tym, że kot przesiaduje na łóżku osoby, która wkrótce ma umrzeć, zaowocowało w cywilizowanej i kociolubnej ponoć Anglii zabiciem przez pensjonariuszy domu starców kota, który podobno tak się właśnie zachowywał. Notabene na Wyspach Brytyjskich pecha ma przynosić przebiegnięcie przez drogę nie czarnego, lecz białego kota.

Czarny Kot Przesądy. Istnieją też przesądy, które do kotów nastrajają się życzliwie

Na szczęście dla kotów istnieją też przesądy, które nastrajają do nich życzliwie. Anglicy np. uważają, że w domu opuszczonym przez koty zapanuje wieczna choroba, Irlandczycy - że zabicie kota to 17 pechowych lat, Niemcy - że spotkanie kota (zwłaszcza czarnego) w pierwszy dzień nowego roku to dobry znak, a Włosi kichnięcie kota traktują jako dobrą wróżbę. A u nas wiele osób pamięta śpiewaną przed laty piosenkę Fryderyki Elkany z optymistycznym refrenem: "Gdy ci kot przebiegnie drogę, nie mów że to pech. Kot ci szczęście przynieść może, jeśli tylko chcesz".

Źródło: gp24.pl

Gdy ci kot przebiegnie drogę, nie mów, że to pech

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski