Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny terier rosyjski

(DD)
Czarny terier rosyjski wymaga konsekwentnego wychowania
Czarny terier rosyjski wymaga konsekwentnego wychowania Fot. 123RF
Rasy psów. Duży, masywny, o imponującej długiej sierści. Czarny terier rosyjski już samym swym wyglądem wzbudza respekt.

To rasa młoda, powstała w drugiej połowie XX wieku w ówczesnym Związku Radzieckim. W jej powstanie zaangażowanych było wielu kynologów, biologów i genetyków radzieckich, a ich celem było wyhodowanie psa służbowego na potrzeby wojska i służb granicznych.

Ze względu na rozpoczęcie prac hodowlanych w ok­resie stalinowskim, psy były nieoficjalnie nazywane „psami Stalina”. Niestety – dla armii – i na szczęście dla samego psa otrzymano teriera, który zachowywał niezwykle ścisły kontakt ze swoim panem, źle znosząc zmianę opiekuna. Nie nadawał się wobec tego dla wojska i hodowlę oddano w ręce prywatne.

Podobno w mniejszym lub większym stopniu w czarnym terierze rosyjskim płynie krew aż 17 innych ras, chociaż tylko trzy wniosły znaczący wkład w jego powstanie: sznaucer olbrzym, rottweiler oraz airedale terier, przy czym najważniejszy jest sznaucer olbrzym.

Prace nad kształtowaniem nowej rasy trwały jednak wiele lat, wciąż ulegając zmianom i modyfikacjom. Dopiero w 2011 r. FCI opublikowała jej nowy wzorzec. W ostatnich latach odżyła także idea wykorzystania czarnego teriera rosyjskiego – i to nie tylko w jednostkach armii, ale też w policji i ratownictwie.

To psy inteligentne, o zrównoważonym charakterze, od­waż­ne, pewne siebie, silne, nieufne wobec obcych, z szybką reakcją obronną. Uwielbiają zabawę z opiekunem, razem z nim chcą odkrywać nowe miejsca i towarzyszyć mu w każdej sytuacji. Są podatne na szkolenia, choć jak wszystkie teriery nieco uparte.

Bywają dominujące, ale zazwyczaj doskonale sprawdzają się w roli rodzinnego psa towarzyszącego. Mogą być też agresywne w stosunku do psów, które nie należą do rodziny, jednak są przyjaźnie nastawione do zwierząt domowych. Posiadają niezwykle silny instynkt pilnowania oraz stróżowania, niechętnie tolerują nieznane osoby.

Odnajdują się w dużych domach z ogrodem, ale i w małych mieszkaniach. Nie nadają się do budy i kojca. Czarny terier rosyjski doskonale współżyje z dziećmi, z którymi się wychował, jest wobec nich cierpliwy i przyjazny. Należy pamiętać, że to duży, silny pies i może nieumyślnie zrobić dziecku krzywdę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski