Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas bilansu

Redakcja
Spotkanie stało się też okazją do analizy błędów i porażek. Delegaci zobowiązali regionalne władze do wystąpienia do Komisji Krajowej o uznanie hymnu związku za oficjalny hymn "Solidarności" oraz o otoczenie opieką autora jego słów Jerzego Narbutta, pisarza i publicysty, żyjącego dziś w skrajnej nędzy i trawionego nieuleczalną chorobą.

Małopolska i podkarpacka "Solidarność" po 20 latach

 (INF.WŁ.) Sobotni zjazd małopolskiej "Solidarności" miał charakter szczególny. Nie było sporów i niekończących się dyskusji, delegaci i liczni goście przywoływali wspomnienia sprzed 20 lat.
 Wojciech Grzeszek, przewodniczący małopolskiej "Solidarności" przypomniał, że przed 20 laty związek rozpoczął skuteczną walkę z upadlającym ludzką godność komunizmem, jednocząc wokół tej idei blisko 10 milinów rodaków. Podkreślił, że dziś "Solidarność" nie walczy już o niepodległość, lecz o dokończenie reform, o kształt nowej Polski.
 Przewodniczący - w imieniu zjazdu - wystosował list do Ojca Świętego, duchowego ojca "Solidarności", który jej członków inspirował i inspiruje nadal do pracy dla dobra ludzi.
 Andrzej Szkaradek, współtwórca związku w Małopolsce, obecnie poseł AWS, zwrócił uwagę, że choć wielu krytykuje dziś reformy i jej twórców, to za kilka lat bez wątpienia zostaną one ocenione pozytywnie.
 Spore brawa otrzymał Ryszard Majdzik - organizator słynnego strajku w "Elbudzie" przed 20 laty - który stwierdził, że jedną z głównych przyczyn problemów przy wprowadzaniu reform jest to, że związek do dziś nie rozbił aparatu komunistycznego.
 Potem wręczano medale dla zasłużonych dla małopolskiej "Solidarności". Na liście znalazły się 22 osoby, m.in.: ks. infułat Stanisław Małysiak, ks. Józef Gorzelany, ks. Władysław Palmowski, Tadeusz Piekarz, Kazimierz Fugiel i Władysław Markowski. Wśród odznaczonych jest także nasza redakcyjna koleżanka Dorota Stec-Fus.
 Pośmiertnie odznaki przyznano ks. Józefowi Tischnerowi i ks. Kazimierzowi Jancarzowi.
 Szczególnie zabrzmiał głos Władysława Markowskiego, fotografika i kompozytora, autora melodii do hymnu związku, który zaapelował o solidarność z Jerzym Narbuttem - pisarzem niezłomnym i niezależnym - który nigdy nie związał się z żadnym wydawnictwem, nie ma zatem żadnej emerytury czy renty. Dziś ciężko chory żyje w skrajnej nędzy.
 Zjazd postanowił, że małopolska "Solidarność" wystąpi do władz związku o ustanowienie stałej renty dla pisarza. Równocześnie apelujemy o społeczną pomoc dla pisarza: PKO BP I/O Kraków 35510-164975-132-33 (z dopiskiem: dla Jerzego Narbutta).

\ \ \*

 (INF. WŁ.) Ostatnie dwa dni w Rzeszowie upłynęły pod znakiem obchodów 20-lecia NSZZ "Solidarność". W rocznicowych uroczystościach wzięli udział działacze związkowi z regionu Podkarpacia oraz osoby, które swą karierę polityczną rozpoczynały od pracy w "Solidarności".
 Wczoraj na stadionie Stali w Rzeszowie odprawiona została msza polowa w intencji Polski oraz "Solidarności". Podczas uroczystości nastąpiła koronacja figury Matki Bożej Saletyńskiej - patronki rzeszowskiego sanktuarium ludzi pracy oraz poświęcenie kopii sztandaru rzeszowskiej WSK.
 Po południu w filharmonii zostało zorganizowane spotkanie parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów i administracji rządowej, członków zarządów regionu wszystkich kadencji. W foyer filharmonii związkowcy uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem "Wieczorne Polaków rozmowy".

(DS/JS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski