Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas monet

Jolanta Antecka
Na wystawę trafiły arabskie monety złote, srebrne, miedziane...
Na wystawę trafiły arabskie monety złote, srebrne, miedziane... fot. Jacek Złoczowski
Od 24 kwietnia, Muzeum im. Czapskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do swojego oddziału Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 22) na niezwykłą wystawę.

Muzeum im. Czapskiego to – wiadomo – monety. Ale jakie! „Między Wschodem a Zachodem. Od Damaszku do An-daluzji. Pieniądz islamski w wiekach średnich” to kilkaset starannie wybranych monet opowiadających zamkniętą w nich historię świata arabskiego od Mahometa po upadek imperium Abbasydów – od VII do połowy XII wieku.

Rozpoczyna się od monet bitych w Bizancjum i – pochodzących z tego samego okresu – monet perskiej dynastii Sasanidów. Zobaczymy monety z wizerunkiem cesarza Bizancjum z arabskimi inskrypcjami. Jeszcze raz przekonamy się, jak dekoracyjne jest arabskie liternictwo. Obejrzymy będące wynikiem arabskiej reformy monetarnej złote dinary, srebrne dirhany, miedziane felsy dynastii Umajjadów, która poszerzyła granice państwa arabskiego od Indii po Ocean Atlantycki. To Złota Epoka w dziejach islamu, czas oddziaływania arabskiej kultury, sztuki, nauki na świat Zachodu. Najmłodsze pochodzą z okresu wojen krzyżowych.

Monety i ich zasięg zaświadczają o rynku, o kontaktach handlowych, mówią o fundamentach ekonomii, ale jest coś jeszcze: zawsze są świadkami czasu, wydarzeń. Ludzi, którzy je wykonywali (a stare monety to małe dzieła sztuki) i tych, którzy korzystali z ich nominalnej wartości. Używał ich (a przynajmniej używać powinien) sam legendarny Harum-ar-Raszid.

Może właśnie taki denar leży przed nami na wystawie? Nie wyklucza tego Jacek Bydyn, współkurator prezentacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski