Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na dobrą współpracę Śląska i Małopolski

Redakcja
- Rozmowa z Bogusławem Mąsiorem - przewodniczącym Klubu Razem dla Małopolski, wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą SWM

- Jak ocenia Pan współpracę Małopolski ze Śląskiem? W jakich dziedzinach należałoby ją poprawić?

- Położenie obu województw oraz funkcjonujący już i rozwijany układ komunikacyjny tworzą niewykorzystywany dostatecznie potencjał w zakresie międzynarodowej wymiany gospodarczej, kulturalnej, społecznej i innej. Małopolska i Śląsk tworzą makroregion większy lub porównywalny z kilkoma państwami członkami Unii Europejskiej np. Słowenią, Słowacją, Czechami czy również Austrią. Od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej bardzo dużo mówi się o współpracy między regionami. Czas najwyższy abyśmy zaczęli dobrą współpracę z województwem śląskim. Według mojej wiedzy współpraca ta ma charakter okazjonalny. Należy wreszcie stworzyć mechanizm pozwalający na pełne wykorzystanie możliwości wynikających z potencjału obu województw. Już dwa lata temu wystąpiłem oficjalnie o nawiązanie takiej współpracy, zostały już wstępnie określone obszary, w których współpraca jest szczególnie wskazana i możliwa. To przede wszystkim kapitał ludzki, ze szczególnym uwzględnieniem ponadregionalnego monitorowania rynku pracy i zarządzania kierunkami kształcenia oraz gospodarka i sektor badawczo-rozwojowy, w tym kierowanie powiązań i promowanie współpracy tych sektorów. O możliwościach w tym zakresie świadczy realizacja programu europejskiego "Czysta energia" o budżecie 120 mln euro (jest wynikiem wspólnego działania AGH, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej i firm z obu województw). Współpraca powinna się rozwijać także w takich obszarach jak turystyka i kultura, w tym promocja i rozwój usług turystycznych, system komunikacyjny i transportowy obejmujący m.in. infrastrukturę transportową, połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze, sieci komunikacyjne i telekomunikacyjne, w tym w szczególności optymalne wykorzystanie terminalu przeładunkowego w Sławkowie oraz ochrona środowiska, w szczególności jakość powietrza i wód, zarządzanie oraz ochrona krajobrazu kulturowego.

- Które projekty łączą oba województwa?

- W interesie obu województw leży: uruchomienie szybkiego połączenia kolejowego Kraków - Katowice (modernizacja torowisk i wprowadzenie nowoczesnych pojazdów szynowych), modernizacja połączenia kolejowego Kraków - Sucha Beskidzka - Żywiec, przebudowa drogi Olkusz - Kraków, uruchomienie drugiego pasa jezdni od Olkusza do Krakowa (pozwoli to na właściwe połączenie drogowe północnej części województwa śląskiego i naszego Olkusza z Krakowem), przebudowa drogi beskidzkiej Kraków - Bielsko-Biała, - przebudowa drogi Racibórz, Rybnik, Żory, Pszczyna, Oświęcim, Kraków. Obszar współpracy będzie znacznie większy co znajdzie odzwierciedlenie w strategiach rozwoju naszych województw do roku 2020.

- Jakie znaczenie dla Małopolski i Śląska będzie mieć budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej?

- Przebudowa drogi Kraków - Bielsko-Biała, a właściwie budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej będzie miało korzystny wpływ na spójność terytorialną południowo-zachodniej części województwa małopolskiego z południowo-wschodniej części województwa śląskiego. Wprowadzenie drogi dwujezdniowej, obwodnice miast, przebieg przez tereny niezamieszkane przyczyni się do poprawy stanu środowiska oraz zwiększenia bezpieczeństwa drogowego. Ponieważ od Bielska-Białej do Cieszyna prowadzi właściwie autostrada, po wybudowaniu drogi beskidzkiej Kraków i województwo uzyska połączenie z systemem autostrad łączącym z południem Europy. Nawiązanie ścisłej i systematycznej współpracy z województwem śląskim jest szczególnie ważne ponieważ EUROPOL Śląsko-Krakowski będzie jednym z najważniejszych biegunów rozwoju Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski