Czas na wspomnienia sprzed lat. Tak wyglądał słynny krakowski odpust Emaus w latach trzydziestych

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Odpust Emaus w Krakowie w latach '30.
Odpust Emaus w Krakowie w latach '30. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Rodowód Emausu sięga XII wieku, a znana dziś atmosfera kolorowego jarmarku ukształtowała się w XIX wieku. Odpust Emaus odbędzie się 10 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny w godzinach: 9.00 - 17.00. W trakcie wydarzenia przypomniane zostaną kulturowe dziedzictwo Zwierzyńca i jego rzemieślnicze tradycje, a zwyczajowa forma odpustu wzbogacona będzie o bogaty program kulturalno-edukacyjny. Tymczasem przypominamy jak to wydarzenie wyglądało kilkadziesiąt lat temu - w latach trzydziestych przed wybuchem II wojny światowej.

Tradycja emausowego odpustu w Krakowie datuje się już od średniowiecza, a korzeniami sięga nawet czasów przedchrześcijańskich. W XVI wieku rozpowszechnił się w Polsce, Czechach i na Słowacji zwyczaj odwiedzenia świątyni poza miastem na pamiątkę biblijnego spotkania zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami na drodze do Emausu. Uroczysty spacer krakowskiego mieszczaństwa do kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela przy klasztorze norbertanek przerodził się w XIX wieku w ludową zabawę połączoną z odpustem oraz z przechadzką na kopiec Kościuszki.

Wśród bogatego i różnorodnego asortymentu towarów sprzedawanych podczas odpustu znaleźć można było słodycze, drewniane i gliniane zabawki, dewocjonalia, ludowe rzeźby czy niedrogą biżuterię. W trosce o zachowanie zwyczajowego charakteru wydarzenia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jeszcze pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, kiedy zaczęły upowszechniać się plastikowe wyroby, zorganizowało konkursy na tradycyjną zabawkę i stragan.

W 2022 roku organizację odpustu Emaus przejął Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i z jego ramienia Krakowskie Forum Kultury, ponieważ tak cennemu przejawowi dziedzictwa kulturowego i wyrazowi tożsamości należy się ochrona. W dobie globalizacji towarów i usług na Zwierzyniec powracają miejscowe tradycje, szacunek dla rzemieślników, wyroby rękodzielnicze i lokalne produkty spożywcze.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas na wspomnienia sprzed lat. Tak wyglądał słynny krakowski odpust Emaus w latach trzydziestych - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie