Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na wybory

GEG
(INF. WŁ.) Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Po opublikowaniu ordynacji w Dzienniku Ustaw prezydent powinien zarządzić przeprowadzenie wyborów i ogłosić kalendarz wyborczy - aby wybory polskich eurodeputowanych odbyły się 13 czerwca, jak to jest zapowiadane, prezydent musi zarządzić je najpóźniej w pierwszej połowie marca.

Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego zacznie obowiązywać od 1 marca

   Ordynacja wyborcza stanie się obowiązującym prawem od 1 marca. Zgodnie z nią Polska została podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, z których zostanie wybranych 54 eurodeputowanych. Małopolska będzie tworzyć okręg nr 10 razem z województwem świętokrzyskim; Podkarpacie będzie stanowić okręg nr 9.
   Na podział mandatów pomiędzy poszczególne komitety, które przekroczyły próg wyborczy (5 proc. głosów dla komitetu partyjnego lub wyborców, 8 proc. - dla koalicji partii), wpływ będzie miał wynik ogólnopolski, a dopiero później mandaty będą dzielone w okręgach. Nie ma przypisanej konkretnej liczby wybieranych eurodeputowanych do okręgów i tam, gdzie frekwencja będzie wyższa, tam w okręgu będzie więcej mandatów do podziału.
   Kandydatów na eurodeputowanych będą mogły zgłaszać komitety wyborcze partii politycznych, koalicji partii oraz komitety wyborcze wyborców. Pod listami okręgowymi trzeba zebrać 10 tys. podpisów poparcia. Jeżeli jakiś komitet zarejestruje listy przynajmniej w 7 okręgach, w pozostałych listy kandydatów będzie mógł zarejestrować już bez podpisów.
   Kandydat do PE w dniu wyborów musi mieć skończone 21 lat, co najmniej od 5 lat musi mieszkać w Polsce lub w innych kraju członkowskim Unii Europejskiej, nie może być karany, musi złożyć oświadczenie lustracyjne (to ostatnie nie dotyczy obcokrajowców). Wybrany eurodeputowany nie może łączyć tej funkcji z mandatem posła lub senatora, mandatem radnego oraz stanowiskiem w rządzie.
   Na reklamowanie swoich kandydatów komitety będą mogły wydać po 30 gr na każdego wyborcę, czyli blisko 9 mln zł. Te komitety, które zdobędą mandaty, mogą liczyć na zwrot całości lub części kosztów kampanii. Komitety otrzymają także bezpłatny czas w publicznym radiu i telewizji - do podziału będzie 15 godzin w programie ogólnokrajowym i 10 w programach regionalnych Telewizji Polskiej oraz po 20 godzin w programie ogólnopolskim i regionalnych Polskiego Radia.
   Do wstąpienia Polski do UE pozostały jeszcze 73 dni, do wyborów do PE (o ile zostaną zarządzone na 13 czerwca) zostało jeszcze 118 dni
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski