MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas na „Zieloną Wieczystą”. Rusza rewitalizacja trzech osiedli na Prądniku Czerwonym. Ma być mniej betonu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Ul. Meissnera, obecnie przebudowywana. Będą nią jeździć tramwaje do Mistrzejowic
Ul. Meissnera, obecnie przebudowywana. Będą nią jeździć tramwaje do Mistrzejowic
Nasadzenia drzew i krzewów, montaż domków dla jeży oraz wiewiórek, usunięcie zbędnego betonu - takie m.in. prace zostaną wykonane w ramach rewitalizacji trzech osiedli z lat 60. i 70. XX wieku na Prądniku Czerwonym w Krakowie. Projekt pod hasłem „Zielona Wieczysta” jest realizowany z inicjatywy mieszkańców, w ramach budżetu obywatelskiego. Prace budowlane związane z inwestycją wartą około 0,5 mln zł rozpoczną się w najbliższych tygodniach.

Rewitalizacja obejmie tereny wokół bloków przy ulicach: Kantora, Łąkowej/Meissnera, Włodkowica. Wykonane zostaną tam nowe nasadzenia (drzew, także owocowych, krzewów kwitnących, bylin, roślin cebulowych) i dodatkowe trawniki, a niepotrzebne betonowe elementy wystroju otoczenia, pochodzące z czasów PRL (np. betonowe płyty i trzepak na osiedlu przy ul. Kantora) zostaną usunięte i zastąpione infrastrukturą na miarę XXI wieku.

Na osiedlach zamontowane zostaną domki dla jeży i wiewiórek oraz wolno żyjących kotów, a także poidełka dla ptaków. Pojawią się dodatkowe stojaki na rowery i mała architektura oraz tablice tematyczne (np. dotyczące lokalnej przyrody, prawidłowego dokarmiania ptaków czy dbania o wolo żyjące koty) i informacyjne. Wykonana zostanie także renowacja i pielęgnacja obecnej osiedlowej zieleni, która jak zaznaczyli autorzy projektu zgłoszonego w 2022 roku do budżetu obywatelskiego Krakowa, pochodzi z lat 60. i 70. minionego stulecia i wymaga kompleksowej rewitalizacji.

„Oprócz poprawy sytuacji w zakresie zieleni, mieszkańcy zgłaszają też różne potrzeby dotyczące tych terenów - dostawienie ławek, wytyczenie ścieżki, nasadzenia, tablice informacyjne, stojaki dla rowerów itp. Na terenach zielonych żyje tu sporo małej fauny, która korzysta z istniejącej zieleni i wymaga troski: prawidłowego dokarmiania, organizacji miejsc, gdzie mogą się napić wody, czy schronić przed drapieżnikami lub ludźmi. Realizacja projektu „Zielona Wieczysta” przyczyni się do polepszenia warunków życia mieszkańców oraz wpłynie pozytywnie na estetykę tych obszarów. Ponadto zapewni przyjazne środowisko dla mieszkających tam zwierząt” – napisano w uzasadnieniu do „Zielona Wieczystej”.

Dla projektu, który ze strony miasta prowadzi Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowano w ubiegłym roku koncepcję, analizę przyrodniczą i inną potrzebną dokumentację, natomiast roboty budowlane związane z przedsięwzięciem zostaną przeprowadzone w najbliższych miesiącach.

Procedury przetargowe dotyczące stworzenia „Zielonej Wieczystej” zmierzają już do finału. Nie będzie problemu z wyborem wykonawcy inwestycji. W budżecie Krakowa zabezpieczono na nią 555 tys. zł, a trzy sposób czterech firm uczestniczących w przetargu proponują ceny niższe, od 438,9 tys. zł do 489,4 tys. zł.

Tworzenie „Zielonej Wieczystej” powinno ruszyć w czerwcu. Czas na wykonanie robót budowlanych oraz nasadzeń zieleni, to 180 dni od podpisania umowy, a więc do końca 2024 roku. Wybrana w przetargu firma zajmie się ponadto przez kolejnych 12 miesięcy pielęgnacją pielęgnacją nasadzeń wykonanych w ramach projektu.

Trwa okres lęgowy bocianów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski