Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas pomyśleć, gdzie będziemy głosować

Grzegorz Skowron
Wybory do europarlamentu. Dopisanie się do spisu wyborców lub wystąpienie o zaświadczenie o prawie do głosowania – to dwie możliwości zapewniające udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego tym, którzy 25 maja będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania.

Do eurowyborów pozostał niespełna miesiąc. Osoby, które na 25 maja nie planują wyjazdu, nie muszą się martwić. Co innego ci, którzy tego dnia opuszczą miejsce stałego zamieszkania. Jeśli są pewni, do jakiej miejscowości się udają, mogą się tam dopisać do spisu wyborców. Wnioski w tej sprawie trzeba składać do 20 maja. Utrudnieniem może być to, że wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, w której chce się głosować.

O wiele prostsze, ale i bezpieczniejsze jest pobranie ze swojego urzędu zaświadczenia o prawie do głosowania. Po pierwsze o zaświadczenie można się zwracać do 23 maja, a więc nawet dwa dni przed głosowaniem. Po drugie można się z nim udać do dowolnej komisji na terenie kraju lub poza granicami, a nawet zagłosować tam, gdzie zwykle (gdy np. zostanie odwołany wyjazd lub zmienimy plany). Otrzymanego dokumentu trzeba jednak strzec jak oka w głowie, bo w razie jego zgubienia nie będziemy mogli wziąć udziału w głosowaniu (nie zostanie wydane nowe zaświadczenie, a do spisu nikt nas nie dopisze).

O zapewnieniu sobie prawa do oddania głosu powinni też pomyśleć wybierający się na planowane wcześniej zabiegi i operacje. Jeśli trafią do szpitala przed 25 maja, zostaną dopisani do szpitalnego spisu wyborców, a ich nazwisko zniknie z macierzystej komisji. Opuszczający szpital w dniu wyborów muszą pamiętać, że nie ma ich w spisie gdzie indziej i że mogą zagłosować w swoim stałym miejscu tylko po udokumentowaniu, że opuścili szpital.

Dodatkowe uprawnienia przysługują niepełnosprawnym, ale i oni muszą się zgłosić w odpowiednich terminach. 5 maja to ostatni dzień składania wniosków o głosowanie korespondencyjne. 12 maja mija termin dopisania się do spisu w komisji dostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych i zgłaszania zamiaru użycia nakładki z alfabetem Braille’a. Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa (uprawniającego do głosowania za osobę niepełnosprawną) można składać do 15 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski