Paweł Panuś
Marcin Ryszka (pierwszy z prawej) odnosi wiele sukcesów
Marcin Ryszka (pierwszy z prawej) odnosi wiele sukcesów Fot. Archiwum
Pływanie. Dobry występ krakowskiej ekipy w mistrzostwach Polski

W Szczecinie odbyły się Otwarte Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu osób niepełnosprawnych. W zawodach wystartowali także reprezentanci sekcji pływackiej Nie Widzę Przeszkód, odnosząc wiele sukcesów.

Z medali mógł cieszyć się Marcin Ryszka, który w grupie S11 na dystansach 50 m stylem motylkowym i 100 m stylem klasycznym wywalczył złote medale, a na 50 m stylem dowolnym był drugi. Medalistą MP został również Bartłomiej Niesyczyński, który w konkurencjach 50 i 100 m stylem klasycznym wywalczył brązowe krążki. Trzecim zawodnikiem z krakowskiej ekipy, który stanął na podium, był Przemysław Bugla – zajął on trzecie miejsca na 50 m i 100 m stylem dowolnym. Rafał Sitek, mimo że nie wywalczył medalu, również pokazał się z dobrej strony, ustanawiając kilka rekordów życiowych.

Liderem grupy jest Ryszka, który na początku sierpnia będzie reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy w Eindhoven.

– _Najbardziej jestem zadowolony z czasu uzyskanego na 100 m stylem klasycznym. W Szczecinie popłynąłem o ponad sekundę szybciej niż na kwietniowych zawodach w Berlinie. Mam nadzieję, że podczas mistrzostw Europy uda mi się jeszcze poprawić ten rezultat _– powiedział Ryszka.

Stowarzyszenie Nie Widzę Przeszkód rozpoczęło działalność sekcji pływackiej w 2013 roku. Zajęcia dla dzieci i dorosłych słabowidzących odbywają się na obiektach przy ul. Tynieckiej, grupa zaawansowana trenuje w Zabierzowie. Oprócz pływania, stowarzyszenie prowadzi zajęcia biegowe, nordic walkingu oraz turystyki pieszej i rowerowej. Dzięki temu wielu niepełnosprawnych może realizować swoje sportowe pasje.

Ryszka odnosi największe sukcesy. Jest trzykrotnym mistrzem świata, brązowym medalistą mistrzostw Europy oraz uczestnikiem igrzysk paraolimpijskich w Pekinie (2008 r.) i Londynie (2012), a także wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski.

Mimo trudności udaje mu się skutecznie łączyć naukę (studiuje na AGH) z wyczynowym sportem.

– _Nie jest łatwo, ale dla mnie całe życie to walka i __wiem, że nie mogę się poddawać _– dodaje pływak.