Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas stanąć do poboru

ryt
Młodzi mężczyźni urodzeni w 1985 roku i mieszkający na terenie powiatu oświęcimskiego będą stawać od 4 lutego do 1 kwietnia do poboru. Komisja lekarska oceni ich stan zdrowia niezbędny do pełnienia służby wojskowej i nada im kategorię. Z kolei komisja poborowa rozpatrzy ostatni raz w tym roku wnioski o służbę zastępczą a także zadecyduje o odroczeniach. W tym roku przed komisją lekarską staną również kobiety, absolwentki szkół medycznych.

   Pobór już po raz drugi będzie zorganizowany w pomieszczeniach internatu przy Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących, Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. Komisji poborowej będzie przewodniczyć starosta oświęcimski Józef Kała. Podczas jego nieobecności zastąpi go sekretarz powiatu Jerzy Płaszczyca oraz kierownik Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego Sławomir Domasik. Nad przygotowaniem i organizacją poboru będzie czuwać Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.
   Tegoroczny pobór przebiegnie na starych zasadach, jednak pewne istotne zmiany staną się już niebawem rzeczywistością. Zgodnie z nową ustawą o służbie zastępczej będzie powołana pod koniec lutego komisja wojewódzka ds. służby zastępczej, działająca przy Marszałku Województwa Małopolskiego. Do tej pory wnioski o odbycie takiej służby były rozpatrywane na miejscu przez komisję poborową. Tak będzie jeszcze w tym roku z wnioskami, które napłynęły do 31 grudnia. W skład nowej komisji wejdą między innymi co najmniej dwie osoby posiadające wykształcenie z zakresu religioznawstwa lub etyki.
   Już od kilku lat można zaobserwować zainteresowanie młodych ludzi odbyciem służby wojskowej, a także posiadaniem dobrej kategorii zdrowia.
   - Obserwując poczynania poborowych przez ostatnie lata można odnieść wrażenie, że zależy im na odbyciu służby wojskowej. Nie trzeba sięgać zbyt daleko pamięcią wstecz, aby stwierdzić, że takie zachowanie wcześniej nie mogło mieć miejsca. Obecnie zabiegają oni o jak najlepszą kategorię zdrowia bez jakichkolwiek paragrafów, ponieważ jest to ważne przy poszukiwaniu pracy. Od tego roku nie będziemy wpisywać poborowym do książeczek wojskowych wspomnianych paragrafów, ponieważ znajdą się one w orzeczeniu komisji lekarskiej - zauważył kierownik Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego Sławomir Domasik.
   Poniżej prezentujemy terminarz pracy powiatowej komisji lekarskiej i poborowej dla powiatu oświęcimskiego:
   Oświęcim (miasto) od 04.02 do 17.02.2004 r., Kęty od 18.02 do 02.03.2004 r., Brzeszcze od 03.03 do 10.03.2004 r., Oświęcim (gmina) od 11.03 do 16.03.2004 r., Chełmek od 17.03 do 19.03.2004 r., Zator od 22.03 do 24.03.2004 r., Przeciszów od 25.03 do 26.03.2004 r., Osiek od 29.03 do 30.03.2004 r., Polanka Wielka 31.03.2004 r.
   Poborowi są zobowiązani do dostarczenia komisji lekarskiej wszelkich dokumentów dotyczących stanu zdrowia, przebytych chorób oraz zdjęcia.
(ryt)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski