Czas to pieniądz

Redakcja
Udostępnij:
Liczy się data złożenia wniosku, a nie data nabycia uprawnień

ZUS nie wie, ilu osób w całym kraju dotyczy orzeczenie sądu

ZUS nie wie, ilu osób w całym kraju dotyczy orzeczenie sądu

Liczy się data złożenia wniosku,

a nie data nabycia uprawnień

   (INF. WŁ.) Osoby, które po 1 stycznia 1999 r. nabyły prawo przejścia z renty na emeryturę, powinny jak najszybciej złożyć wnioski w tej sprawie, bo od daty przekazania ZUS-owi dokumentów zależy wysokość wyrównania, jakie otrzymają. Każdy musi o to zadbać sam, bo ZUS z urzędu dokonuje przeliczeń jedynie w szczególnych przypadkach. Nasz Czytelnik Józef G. - choć prawo przejścia na emeryturę uzyskał znacznie wcześniej - dopiero w październiku ubiegłego roku złożył w ZUS-ie niezbędne dokumenty i - niestety - na tej zwłoce stracił.
   Do niedawna renciści, którzy wchodzili w wiek emerytalny i w miejsce rent zaczynali pobierać emerytury, najczęściej nic na tym nie zyskiwali, bo obydwa świadczenia były obliczane według tych samych stawek procentowych. 29 października 2002 r. Sąd Najwyższy jednak orzekł, że jest to nieprawidłowe. Uznał, że osobie, której sprawę rozpatrywał, należy tzw. część socjalną emerytury (wynoszącą 24 proc. kwoty bazowej) obliczyć na podstawie nowej wysokości kwoty bazowej - czyli tej, która obowiązywała w chwili zgłoszenia wniosku o emeryturę (a nie tej, która obowiązywała wówczas, gdy osoba ta była rencistą). W efekcie skarżący otrzymał wyższą emeryturę, a także wyrównanie za okres, w którym dostawał niesłusznie zaniżone świadczenie.
   Pod koniec lata ubiegłego roku Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wysłało do oddziałów ZUS w całym kraju polecenie przeliczania emerytur w myśl orzeczenia Sądu Najwyższego wszystkim tym, którzy uzyskali uprawnienia do przejścia z renty na emeryturę po 1 stycznia 1999 r. (w tym dniu weszła w życie Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
   ZUS nie wie jednak, ilu osób w całym kraju dotyczy orzeczenie sądu, bo nie prowadzi takich statystyk. W tej sytuacji każdy zainteresowany sam musi złożyć pisemny wniosek, bo żadnego zawiadomienia nie otrzyma - chyba że wystąpi do ZUS-u np. o zasiłek pielęgnacyjny lub rodzinny; wówczas ZUS z urzędu przeliczy mu świadczenie.
   Jak mówi Olaf Rzegotka, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału ZUS, są trzy grupy tych, którzy skorzystają na orzeczeniu Sądu Najwyższego. Pierwsza to osoby, które przeszły z renty na emeryturę przed październikiem 2002 r. (czyli datą wydania orzeczenia sądowego). Osoby te - jeśli złożą wniosek o przeliczenie świadczeń - otrzymają wyrównanie od października 2002 r. - niezależnie od tego, czy wniosek złożą dziś czy za pół roku.
   Druga grupa to klienci ZUS-u, którzy przeszli z renty na emeryturę np. w lutym ubiegłego roku, czyli już po orzeczeniu sądu, ale przed decyzją ministerstwa o korzystniejszym przeliczeniu świadczeń. Ci klienci otrzymają wyrównanie tylko od lutego 2003 r., czyli od daty złożenia wniosku.
   W podobnej, ale jeszcze mniej korzystnej sytuacji jest trzecia grupa osób, które o korzyściach wynikających z orzeczenia sądu dowiedziały się niedawno, już po decyzji ministerstwa, i dopiero teraz składają wnioski o przejście z renty na emeryturę, choć uprawnienia te nabyły już znacznie wcześniej. Osoby te otrzymają wyrównanie tylko od dnia, w którym złożyli dokumenty w tej sprawie.
   W takiej sytuacji znalazł się Józef. G., który z renty na emeryturę mógł przejść jeszcze przed październikiem 2002 r., ale dokumentów w tej sprawie nie składał, bo wtedy nic na tym nie zyskiwał. O nowej, korzystnej dla siebie możliwości dowiedział się dopiero w październiku ubiegłego roku - z publikacji w "Dzienniku Polskim" - i wówczas złożył wniosek.
   - Byłem pewny, że otrzymam wyrównanie od dnia wydania orzeczenia Sądu Najwyższego - mówi Józef G. - ZUS przyznał mi jednak wyrównanie tylko za dwa miesiące, czyli do momentu złożenia pisma o przejście na emeryturę. To chyba sprzeczne z przepisami?
   Niestety, jak wyjaśnia Olaf Rzegotka, tak właśnie stanowi prawo i wszystkie podobne przypadki są traktowane tak samo: liczy się data złożenia wniosku, a nie data nabycia uprawnień. Osoby, które uzyskały prawo do przejścia z renty na emeryturę, powinny zatem jak najszybciej składać w ZUS-ie niezbędne dokumenty. Warto też pamiętać, że nie ma żadnego ostatecznego terminu załatwiania takich spraw; każdy - niezależnie od tego, kiedy wniosek przyśle - będzie miał przeliczone świadczenie. Podwyżka emerytur jest znacząca: osoby, których podania już zostały rozpatrzone, miesięcznie otrzymują średnio od 60 do 100 zł więcej.
DOROTA STEC-FUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie