Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas Zielonego Balonika u Szołayskich

AN
(INF. WŁ.) Zielony Balonik, fenomen młodopolskiego Krakowa, kabaret, który mógł powstać tylko tu, w zderzeniu dostojnego konserwatyzmu mieszczańskiego i najbardziej wówczas szalonej cyganerii, dawno już ma miejsce tam, gdzie raczej nie podejrzewał, że może trafić: w zbiorach Muzeum Narodowego.

Muzeum Narodowe - Szalonemu Kabaretowi

   Jest w zbiorach muzealnych plastyczny dorobek twórców Zielonego Balonika: zaproszenia, programy bogato karykaturami i groteskowymi rysunkami okraszane, plakaty, kukiełki z szopki, są obrazy z zielonobalonikowego klimatu wyrosłe i wracające do Jamy, choć niekiedy malowane już wówczas, gdy autorzy zaczęli obrastać akademickimi tytułami. Jest "Teka Melpomeny" - zainicjowany przez Kazimierza Sichulskiego, Karola Frycza, Stanisława Kuczborskiego, Stanisława Rzeckiego i Witolda Wojtkiewicza, odbity w 1904 r. ogromny zbiór litograficznych karykatur całego teatralnego Krakowa. Jest także sławny "Paon" - malarski pamiętnik Młodej Polski malowany na wiele rąk na wielkim płótnie, w kawiarni Turlińskiego "Pod Paonem". Gdy Turliński zbankrutował, jego artystyczna klientela przeniosła się na Floriańską do Cukierni Lwowskiej Jana Michalika.
   Malaria lokal obsiadła
   Iżby w nim piła i jadła
- i nie tylko: wkrótce u Michalika powstał Zielony Balonik, który działał przez kilka sezonów, ale pozostawił trwały ślad: całościową dekorację wnętrza, od zamalowania ścian wielkimi i mniejszymi kompozycjami po meble, drzwi, okna, lampy.
   Część zbiorów muzealnych, wspartych kilkoma wypożyczeniami z Muzeum Starego Teatru, Teatru im. J. Słowackiego i Jamy Michalika, składa się na wielkiej urody wystawę przywołującą czas Zielonego Balonika. To pierwsza wystawa czasowa otwierana w Kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej 11. Obrazy, litografie z Teki Melpomeny, druki ulotne, plakaty (chcecie zobaczyć pijaną Bramę Floriańską? Jest okazja), a dodają temu wszystkiemu życia i klimatu postacie wprost z wyobrażeń o cyganerii młodopolskiej, zasiadające przy oryginalnych stolikach z Jamy Michalika, także piękne panie w równie cudnych sukniach. Od bramy kamienicy przez wystawę w parterowych salach prowadzą nas rozwieszone wszędzie baloniki, oczywiście zielone. Wystawę przygotowały Magdalena Czubińska i Urszula Kozakowska-Zaucha, autorem niebanalnej, żywej aranżacji jest Tadeusz Smolicki.
   Wystawa zostanie oficjalnie otwarta dziś o godz. 16.30, w Muzeum Wyspiańskiego, w Kamienicy Szołayskich. Od jutra wystawa czeka na spotkanie z publicznością. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski