"Czasy się zmieniły, duch Kadrówki jest ten sam". Marsze...

"Czasy się zmieniły, duch Kadrówki jest ten sam". Marsze niepodległości w filmie Macieja Gawlikowskiego [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

"Czasy się zmieniły, duch Kadrówki jest ten sam". Marsze niepodległości w filmie Macieja Gawlikowskiego [ZDJĘCIA]
1/22
przejdź do galerii

©Fot. Facebook/Marsze Niepodległości – historia Kadrówki

W filmie Macieja Gawlikowskiego znalazły się m.in. zdjęcia marszów z XX-lecia międzywojennego.
Na sobotni wieczór (4 sierpnia, godz. 19.30) w kinie „Kijów” w Krakowie zaplanowano premierę filmu dokumentalnego Macieja Gawli­kowskiego „Marsze niepodległości”. To jedno z wydarzeń, które towarzyszą zaplanowanemu na 6 sierpnia wyjściu z krakowskich Oleandrów do Kielc Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (53. w historii).

I właśnie jego historii swój najnowszy film poświęcił Maciej Gawlikowski, dziennikarz, w PRL-u działacz Konfederacji Polski Niepodległej, od 1983 r. uczestnik marszów, a później ich współorganizator.

– To było dla mnie jak spotkanie narzeczonej z czasów młodości po 30 latach – stwierdza Gawlikowski.

Dzięki rocznej pracy nad filmem udało się dotrzeć m.in. do nagrań z marszów śladem Kadrówki, które organizowano w XX-leciu międzywojennym. Spore ich – a także starych fotografii – zasoby znajdują się obecnie w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Co ciekawe, są one o niebo lepsze niż te z lat 90., które zachowały się w prywatnych zbiorach.

Oczywiście, kamera towarzyszyła także uczestnikom marszu, który odbywał się w sierpniu 2017 r. – Do dyspozycji mieliśmy tylko kilka dni marszu, podczas których można było porozmawiać z uczestnikami. To bardzo mało, bo kiedy ludzie wstają bladym świtem, cały dzień maszerują lub biegną, potem muszą zadbać o miejsce do spania, umyć się, zjeść posiłek i spełnić obowiązki towarzyskie, to na gadanie do kamery czasu i siły nie ma. A rozmowy to niełatwe, jeśli dotyczą spraw ważnych – zwraca uwagę Maciej Gawlikowski.

Historię oddziału Józefa Piłsudskiego, który dał podwaliny Legionom Polskim, przypominają w filmie: prof. Jacek Maj­chrowski, prezydent Krakowa, a zarazem autor książki „Pierwsza Kompania Kadrowa. Portret oddziału”; Leszek Moczulski, założyciel KPN, który napisał „Przerwane powstanie polskie 1914”; a także prof. Andrzej Nowak z UJ.

Przed kamerą swoimi wspomnieniami podzielili się też m.in. historyk Sławomir Cenc­kiewicz, jeden z inicjatorów odbudowy kopca Józefa Piłsudskiego Witold Tukałło, obecny zastępca komendanta marszu Andrzej Fiszer, Adam Roliński z Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, a także Jan Józef Kas­przyk, obecnie szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i honorowy komendant Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (na czele marszu stał 16 razy!).

Do przygotowania filmu natchnął Gawlikowskiego jego przyjaciel od czasów opozycji Mirosław Lewandowski, prawnik, publicysta i były poseł. Autor „Marszów niepodległości” nie ukrywa, że długo nie wierzył w powodzenie inicjatywy, aż znalazło się wsparcie Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego, Urzędu ds. Kombatantów, gminy Kraków i Fundacji PKO.

Słyszał też głosy, że nie warto podejmować tematu, bo obecne marsze różnią się od tych z lat 80. nie tylko dlatego, że „za potrzebą nie chodzi się już z saperką do lasu”.

– Zmieniły się czasy, zmieniła się młodzież, inaczej mówi się o patriotyzmie, ale duch Kadrówki jest wciąż taki sam – stwierdza Gawlikowski. Film 8 sierpnia wieczorem ma pokazać TVP Historia.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
historia

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Historia to jednak niezwykłe źródło pomysłów, a co najlepsze można całe życie na tym bazować i z tego żyć. Tylko czy my przeciętni odbiorcy chcemy "narzeczoną sprzed 30 lat " ponownie spotykać....?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Konie

Esmeralda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

A te konie na rynku znowuż bendom w tym roku? Już robię się goronca i wilgotna. A jak

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?