Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego uczą w szkołach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Szkoły reklamowały nawet roboty.
Szkoły reklamowały nawet roboty. Fot. katarzyna hołuj
Powiat. Na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem naboru, szkoły ponadgimnazjalne zaprezentowały się na Targach Edukacyjnych.

Szkoły nie chciały zmarnować takiej okazji i przygotowały dla gimnazjalistów nie tylko ulotki i foldery, ale starały się przekonać młodzież do siebie z pomocą nauczycieli oraz samych uczniów, którzy czekali przy każdym ze stoisk.

Zwłaszcza teraz kiedy jeszcze mamy do czynienia z niżem demograficznym każda szkoła jak może kusi uczniów a to wynikami nauczania oraz osiągnięciami swoich uczniów i absolwentów, a to infrastrukturą, przyjazną atmosferą a nade wszystko ofertą kierunków, w tym także nowościami. Takich w tym roku jest kilka.

Myślenicki Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w ramach Zasadniczej Szkoły Zawodowej otwiera kierunek mechanik motocyklowy, z kolei Zespół Szkół im. A. Średniawskiego oferuje nie tylko sam zawód technik informatyk, ale z możliwością uzyskania specjalności - projektowanie gier komputerowych. W odróżnieniu od „zwykłych” informatyków, uczniowie tej specjalności będą mieli dodatkowe 9 godzin (w ciągu całego 4-letniego cyklu kształcenia) zajęć właśnie z projektowania gier.

Także sułkowicki Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących wprowadza do swojej oferty nowość, a jest nią zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

- Pompy ciepła oraz foto-woltaika, czyli najprościej mówiąc „prąd z dachu”, bo panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na elektryczną - to moim zdaniem jest przyszłość - tak uzasadnia decyzję o wprowadzeniu nowego kierunku dyrektor ZSZIO Waldemar Wolski. Wczoraj podpisał porozumienie z lokalną firmą zajmującą się właśnie energią odnawialną, na mocy którego uczniowie będą mogli odbywać w niej praktyki, uczestniczyć w firmowych szkoleniach, a ponadto firma doposaży szkolne pracownie dla tego kierunku w sprzęt. Dziś z kolei podobne porozumienie podpisać ma dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych-Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach. Jej nowym partnerem będzie ogólnopolska sieć hoteli.

To, gdzie są organizowane praktyki jest przez szkoły mocno podkreślane. Zwłaszcza jeśli są to praktyki zagraniczne. Takie oferują wspomniane już szkoła w Sułkowicach i ZSP-MSG, ale też np. ZSOiZ w Lubniu. - Byliśmy na praktyce w Grecji i było to super doświadczenie. Dużo mogliśmy się tam nauczyć, nie zabrakło też okazji do zwiedzania. Zawodu uczyliśmy się w kuchni i w piekarni, oprócz tego w restauracji mieliśmy okazję sprawdzić się jako kelnerzy. Klasa technikum hotelarskiego z kolei zajmowała się recepcją i obsługą pokoi. Dodatkowo wszyscy szlifowaliśmy język, bo posługiwaliśmy się tam głównie angielskim - mówił nam wczoraj Marek Spórna, uczeń III klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu.

Licea, gdzie nie ma praktyk zawodowych, też wyliczały swojej atuty. - Mamy wiele ciekawych profili, wysoki poziom nauczania, przyjemną atmosferę oraz całe mnóstwo ciekawych zajęć dodatkowych. Do wyboru jest np. chór, cheerleaderki, strzelectwo, fotografia - mówiły uczennice I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski