Czeka nas spora dawka muzyki chóralnej

MH
Śpiewa chór "Cantata" FOT. MACIEJ HOŁUJ
Śpiewa chór "Cantata" FOT. MACIEJ HOŁUJ
Udostępnij:
MYŚLENICE/SIEPRAW. Dwie duże imprezy muzyczne czekają na miłośników śpiewu chóralnego na początku nowego roku. Pierwszą z nich będzie Festiwal Pieśni Chóralnej "Kolędy i Pastorałki - Myślenice 2014" organizowany przez MOKiS, drugim - VIII Warsztaty Gospel odbywające się tradycyjnie w Sieprawiu.

Śpiewa chór "Cantata" FOT. MACIEJ HOŁUJ

Obie imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Zapracowały na nie swoim poziomem i tradycjami.

Myślenicki festiwal (25-26 stycznia) mieć będzie już XXIII edycję. To jedna z najbardziej znanych i prestiżowych imprez tego typu w kraju. Od lat przyjeżdżają na niego chóry z całej Polski. Nie inaczej będzie także tym razem. - Swoje zgłoszenia nadesłały chóry m.in. z Wrocławia, Krakowa, Warszawy - mówi kierownik artystyczny festiwalu Zbigniew Morawski.

Reprezentowane są prawie wszystkie województwa. Zgłoszenia wciąż napływają, choć termin ich przyjmowania minął 18 grudnia, o przyjęciu decyduje jednak data stempla pocztowego.

- W chwili obecnej mamy już ponad dwadzieścia zgłoszeń. Miło nam, że w tym roku będziemy mieli dwóch naszych reprezentantów: debiutujący w imprezie chór parafialny z parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP pod dyrekcją Magdaleny Starzec oraz zespół wokalny "Cantata" pod dyrekcją Moniki Szymskiej, reprezentujący Szkołę Muzyczną I stopnia w Myślenicach, laureata naszego festiwalu - mówi Morawski.

- Przygotowujemy na festiwal cztery kolędy, wszystkie to nowość w naszym repertuarze, bowiem tego wymaga od uczestników regulamin imprezy - mówi Monika Szymska, od lat dyrygentka i założycielka "Cantaty".

Dwie z tych kolęd to powszechnie znane: "Anioł pasterzom mówił" i "Triumfy Króla Niebieskiego", ale dwie pozostałe to kolędy, których nie słyszy się w kościołach: "Śliczna panienka" i "Dziecina mała". - Pracujemy nad kolędami od okresu przed świętami i tak będzie już do samego festiwalu. Zespół liczy w chwili obecnej 31 uczniów, w tym wielu nowych w stosunku do roku ubiegłego.

Dyrygentka mówi, że dzieci nie mogą już doczekać się udziału w festiwalu i bardzo solidnie podchodzą do prób.

- Chcą zaprezentować się przed własną publicznością i skonfrontować swoje umiejętności i możliwości z innymi zespołami wokalnymi - mówi Monika Szymska.

Tradycyjnie występujące w festiwalu chóry będą także koncertować podczas mszy w myślenickich kościołach (wszystkich czterech, pw. Narodzenia NMP w centrum miasta, św. Brata Alberta na Osiedlu Tysiąclecia, św. Franciszka z Asyżu na Zarabiu oraz św. Jakuba na Stradomiu).

- To forma wyjścia festiwalu na zewnątrz, do tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli odwiedzić sali koncertowej - mówi Zbigniew Morawski.

Jak co roku regulamin festiwalu przewiduje wykonanie zaproponowanej przez organizatora kolędy. W tej edycji festiwalu ma to być kolęda "Anioł pasterzom mówił". Jej wykonanie nie jest obowiązkowe, ale każdy chór, który będzie chciał ubiegać sie o Grand Prix festiwalu musi tę kolędę zaśpiewać. Trzyosobowe jury oceniać będzie chóry w pięciu różnych kategoriach.

Ósma edycja sieprawskich warsztatów gospel jest zaplanowana na przełomie stycznia i lutego. Zgodnie z tradycją, kilku ostatnich lat warsztatom śpiewu towarzyszyć będą warsztaty instrumentalistów.
Tych, którzy chcieliby jeszcze wziąć w nich udział musimy jednak zmartwić. Lista zgłoszeń dla instrumentalistów została zamknięta i wszystkie kolejne znajdą się na liście rezerwowej. Tradycyjnie dla warsztatów w Sieprawiu zakończą się one wielkim finałem (2 lutego o godzinie 17) w hali widowiskowo-sportowej sieprawskiego gimnazjum.

Od lat każdemu finałowi towarzyszy akcja charytatywna. W najbliższej edycji uczestnicy finału oraz zaproszeni goście będą zbierać pieniadze przeznaczone na rzecz Fundacji Kasisi reprezentowanej przez jej założyciela Krzysztofa Hołownię, a zajmującą się niesieniem pomocy dzieciom z Domu Dziecka w Zambii.

(MH)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie