Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekają na młodzież i papieża

Grażyna Starzak, Jolanta Białek
Porozumienie podpisali: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kardynał Stanisław Dziwisz i marszałek Małpolski Marek Sowa
Porozumienie podpisali: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kardynał Stanisław Dziwisz i marszałek Małpolski Marek Sowa Adam Wojnar
Kraków/Wieliczka. Nabrały tempa przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Kościół i samorządy podpisały umowę o współpracy

Nabożeństwo rozpoczynające ŚDM odbędzie się na krakowskich Błoniach. Natomiast sobotnie czuwanie i niedzielna msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka - najprawdopodobniej w Brzegach koło Wieliczki - powiedział wczoraj kardynał Stanisław Dziwisz.

Teren, gdzie Wieliczka zamierza przyjąć pielgrzymów z całego świata, jest w ostatnim czasie niemal co dnia wizytowany przez osoby odpowiadające za przygotowania do ŚDM. Trwają tam także różnorodne pomiary oraz pierwsze prace porządkowe związane ze spodziewaną wizytą papieża Franciszka.

Mieszkańcy obserwujący taki ruch na przez lata pustych i zaniedbanych polach, nie kryją radości. - Aż trudno uwierzyć, że tuż obok nas będzie papież! - mówi Renata Palińska z Kokotowa graniczącego z wioską Brzegi. - Zdajemy sobie sprawę, że w lipcu 2016 roku, kiedy przybędą tu tłumy ludzi, czeka nas "trudny tydzień".

254 hektary to powierzchnia obszaru położonego w Brzegach i Kokotowie, określanego jako Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej. Rozległe, niezabudowane tereny mogą pomieścić nawet 5 mln osób. Niemal wszystkie działki na tym obszarze należą do osób prywatnych. Większość z nich wyraziła już zgodę na bezpłatne użyczenie gruntów na organizację ŚDM.

Sołtyska Brzegów Małgorzata Krasoń, która zbierała zgody od mieszkańców mówi, że wszyscy reagowali bardzo pozytywnie, nikt nie odmówił. - Jesteśmy zaszczyceni, że będziemy gościć papieża, cieszymy się, że właśnie nas wybrał. To niesamowite, że taka malutka wioska (Brzegi mają zaledwie 558 mieszkańców - red.) będzie w centrum uwagi całego świata! Dla nas to wielkie wyzwanie, ale to się uda: przyjmiemy godnie papieża i pielgrzymów - dodaje sołtyska Brzegów.

W ostatnich dniach na terenie nazywanym często także Polami Kokotowskimi wykoszone zostały chaszcze. Zlikwidowano w ten sposób siedliska komarów oraz przygotowano ten obszar do budowy infrastruktury teletechnicznej oraz nowych dróg (pieniądze da Unia). Dzisiaj wadą Brzegów znajdujących się niespełna 20 km od centrum Krakowa, jest słabe połączenie drogowe. Przez pobliski Kokotów przebiega za to linia kolejowa Kraków - Tarnów).

Już w następnym tygodniu rozpocznie się budowa wielickiej części około trzykilometrowego łącznika pomiędzy drogą w Brzegach a krakowskim węzłem Christo Botewa. Natomiast Kraków ma ogłosić przetarg na wykonanie swojego odcinka tej trasy jeszcze w tym tygodniu.

Rejon Brzegów i Kokotowa to tereny zalewowe - i to najsłabszy punkt projektu organizacji tam światowego spotkania pielgrzymów. - Powołaliśmy Spółkę Wodną, która zajmie się m.in. czyszczeniem wszystkich rowów melioracyjnych.

Zabezpieczone zostaną także wały rzek Serafa i Zabawka, poprawione będą śluzy, a w ramach inwestycji unijnej powstanie zbiornik retencyjny - zapowiada burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Przekonuje też, że pielgrzymów nie będą prześladować komary. - Zastosujemy oprysk terenu lub zainstalujemy specjalne lampy, przyciągające komary w określone miejsca - twierdzi Kozioł.

Wielicki zespół roboczy ds. organizacji ŚDM pracuje teraz także m.in. nad wyznaczeniem parkingów. Wstępnie ustalono, że na potrzeby światowego wydarzenia przeznaczone zostaną na pewno: duży plac postojowy na Rybitwach oraz teren na granicy gmin Wieliczka i Niepołomice, znajdujący się 3-4 km od Brzegów.

Według projektu zaplecze oraz ołtarz, przy którym zostanie odprawione główne nabożeństwo ŚDM, zajmą obszar na granicy Brzegów i Kokotowa, należący do krakowskiej firmy 7r Logistic. Jej prezes zadeklarował już, że udostępni na sześć miesięcy działki i obiekty o łącznej powierzchni 17 tys. metrów kwadratowych.

Będą współpracować
Kard. Stanisław Dziwisz podkreślał wczoraj, że bez współpracy z władzami Krakowa i Małopolski "Kościołowi byłoby bardzo trudno zorganizować tak duże wydarzenie jak Światowe Dni Młodzieży". Prezydent Jacek Majchrowski zaznaczył, że ta współpraca już trwa, a teraz zostanie zintesyfikowana. - Poza ogromnymi przeżyciami duchowymi chcielibyśmy pokazać Kraków i Małopolskę jako region nowoczesny, dynamicznie rozwijający się - mówił marszałek Sowa.
Współpraca między Kościołem a samorządami Krakowa i Małopolski obejmie logistykę, promocję i finanse.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski