MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czekają na podpis premiera

MAB
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało niedawno projekt rozporządzenia w sprawie nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

RADŁÓW. W podtarnowskim Radłowie już gratulują sobie efektu dwuletnich starań o przyznanie praw miejskich.

Zgodnie z nim prawa miejskie mają otrzymać: Łaszczów, Szepietowo, Kołaczyce, Przecław, Tychowo oraz Radłów w powiecie tarnowskim w Małopolsce. Aby propozycje zawarte w rozporządzeniu MSWiA mogły wejść w życie od stycznia 2010, Rada Ministrów musi wyrazić na nie zgodę do końca lipca 2009. - Jesteśmy przekonani, że premier podpisze w terminie ministerialne rozporządzenie i za kilka miesięcy nasz Radłów powiększy grono polskich miast. Zaczyna się nowy rozdział naszej lokalnej historii, czekają nas nowe wyzwania... - zauważa Maria Baran, sekretarz gminy Radłów.
W latach 1866-1934 Radłów rządził się już prawami miejskimi i miał przywilej organizowania jarmarków na rozległym rynku - dzisiaj pl. Kościuszki. Istniały tu m.in. Powiatowy Sąd Grodzki i Urząd Ksiąg Gruntowych. W "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" napisano, że "Radłów nie ma przywileju, mocą którego miałby prawo do tytułu miasteczka, używa go jako siedziba władz sądowych i rynek targowy".
Miejscowa tradycja wierna jest do dziś przekazom o miejskim charakterze Radłowa.
- Radłów to miejscowość o bogatej, wielowiekowej historii, jedna z najstarszych osad regionu tarnowskiego. Stara posiadłość biskupstwa krakowskiego, sięgająca swymi początkami wieków średnich. Wiele opracowań historycznych w odniesieniu do naszej miejscowości podaje w opisie "miasteczko" Radłów. Tak też czynił nasz etnograf - dr Franciszek Gawełek, który zawsze mówił z sentymentem "Moje miasteczko" - tak we władzach samorządowych uzasadniają miejskie aspiracje Radłowa. Podkreślają, że najważniejsze jest budowanie silnej i wyrazistej tożsamości w oparciu o wielowiekowe tradycje.
Kilka lat trwają działania promocyjne i inwestycyjne, zmieniające wizerunek ziemi radłowskiej i samego Radłowa. Zwieńczyły je skuteczne starania o nadanie Radłowowi praw miejskich. Po zaakceptowaniu rozporządzenia MSWiA liczba polskich miast wzrośnie od przyszłego roku do 898.
Radłów będzie z kolei sześćdziesiątym miastem w Małopolsce i siódmym w powiecie tarnowskim.
(MAB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski