Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekając na pielgrzymów

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wolontariusze ŚDM z Myślenic. To oczywiście tylko ich część, bo są ich setki. W samej parafii NNMP to 150 osób
Wolontariusze ŚDM z Myślenic. To oczywiście tylko ich część, bo są ich setki. W samej parafii NNMP to 150 osób Fot. katarzyna Hołuj
Raport. Zegar w centrum miasta odlicza czas do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży. Dziś pokazuje, że zostały jeszcze 44 dni. Sprawdziliśmy, jak wyglądają przygotowania do tego bezprecedensowego wydarzenia i czy wszystko jest już gotowe na przyjazd pielgrzymów.

W tym tygodniu w Myślenicach przywitano symbole ŚDM: krzyż i ikonę, które wędrują po całej Polsce. - Peregrynacja symboli ożywiła atmosferę przygotowań i myślę, że była dobrym wstępem. Podczas adoracji mogliśmy zawierzyć ewentualne troski lub obawy Bogu i patronom - mówi Małgorzata Aleksandrowicz, przewodnicząca komitetu parafialnego ŚDM w parafii NNMP w Myślenicach.

Pielgrzymi spodziewani są w poniedziałek 25 lipca. W samym dekanacie myślenickim, którego obszar jest większy od samej gminy Myślenice, ale mniejszy niż powiat, spodziewanych jest około 5000 pielgrzymów.

Sąsiednie dekanaty też liczą ich w tysiącach. Przykładowo w dobczyckim ma ich być ok. 4000-4500. - Jest jednak jeszcze wielu pielgrzymów niezarejestrowanych i ta liczba może się zwiększyć nawet o jedną trzecią - mówi ks. Łukasz Michalczewski z parafii w Dziekanowicach, koordynator rejonowy ŚDM.

We wtorek i środę odbędą się najważniejsze wydarzenia tu, w Myślenicach. Pierwszym będzie wtorkowe spotkanie młodych na Suchej Polanie (godz. 9-16). Gmina Myślenice, która jest jego organizatorem nazwała je „Śladami św. Jana Pawła II. Rekolekcje franciszkańskie”. Mają one być świadectwem łączności Papieża-Polaka z naturą. Oprócz polowej mszy świętej, w planach jest m.in. projekcja filmów.

Centralnym miejscem wydarzeń drugiego dnia będzie myślenicki rynek. Tu odbędzie się Festiwal Młodych. Na scenie wystąpią m.in. ZPiT Ziemia Myślenicka, Crazy Accordion Trio, Lux Vivens. Na płycie rynku odprawione zostanie też nabożeństwo z obrazem Matki Bożej Myślenickiej.

Festiwal Młodych odbędzie się także w Dobczycach i choć, jak mówi ks. Łukasz Michalczewski, gminy pomagają w organizacji tego wydarzenia, to wciąż potrzebni są inni sponsorzy, bo koszty organizacji są bardzo duże. - Festiwal Młodych to sprawa kluczowa gdyż właśnie wtedy możemy zaprezentować naszym gościom to, czym żyjemy na co dzień - mówi ksiądz.

Będą się też odbywały katechezy prowadzone przez biskupów. - Pielgrzymi będą mieli dni wypełnione programem, ale będą też na pewno okazje do spotkań, nawiązania kontaktów, do czego zachęcam - mówi Jarosław Szlachetka, koordynator ŚDM w dekanacie myślenickim.

Przez kolejne dni będą się odbywały już wydarzenia centralne, tj. powitanie papieża w Krakowie (czwartek, Kraków - Błonia), Droga Krzyżowa z Ojcem Świętym (piątek, Kraków- Błonia), czuwanie z Ojcem Świętym (sobota, Brzegi, a wcześniej - rano msza w sanktuarium w Łagiewnikach) i wreszcie Msza Posłania (niedziela, Brzegi). Na te dni pielgrzymi będą opuszczali Myślenice, a wracać będą jedynie na noclegi. Będą je mieli zapewnione w budynkach użyteczności publicznej udostępnionych przez gminę i powiat oraz w domach prywatnych.

W samych obiektach gminnych nocować ma prawie 1300 osób; najwięcej, bo 400, w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu. Poza tym jeszcze w: Szkole Podstawowej nr 3 w Myślenicach (180 osób), Gimnazjum nr 3 w Myślenicach, (180), SP w Głogoczowie (180), Gimnazjum w Trzemeśni (240), Gimnazjum w Jaworniku (107) oraz w SP nr 2 w Myślenicach. W tej ostatniej, jak zaznacza gmina, noclegi będą możliwe pod warunkiem, że organizator dostarczy prysznice, ponieważ w samej szkole ich nie ma. W pozostałych są, w niektórych jeszcze przed ŚDM mają być modernizowane. Na te niezbędne remonty oraz na pozostałe przygotowania gmina Myślenice zabezpieczyła w budżecie 300 tys. zł. Kolejnych 100 tys. zł przekazała parafii NNMP w Myślenicach, na organizację ŚDM na naszym terenie.

Powiat udostępnia dwie szkoły (I LO i ZSTE), a jedną - Teresa i Andrzej Osińscy. W sumie w całym dekanacie myślenickim daje to ok. półtora tysiąca miejsc w szkołach i hali. Więcej, bo ok. 2600 jest obecnie zadeklarowanych noclegów w domach i mieszkaniach prywatnych. Organizatorzy ciągle liczą na kolejne deklaracje, bowiem potrzeba jeszcze miejsc dla kilkuset pielgrzymów. I przypominają, że wystarczy kawałek podłogi (pielgrzymi mają karimaty) i dostęp do łazienki. Miejsc brakuje jeszcze np. w Trzemeśni.

W Myślenicach spodziewane są grupy anglo-, ale też francuskojęzyczne (na Zarabiu), w Trzemeśni- Niemcy, w Jaworniku - Włosi.

Część z tych, którzy już zadeklarowali wolę przyjęcia pielgrzymów obiecała także, choć nie jest to wymagane, poczęstunek w postaci śniadania u siebie w domach. Pozostali pielgrzymi będą mieli posiłki zapewnione przez organizatorów i zjedzą je np. w szkołach. Te udostępnią w tym celu stołówki i jadalnie, które także, przynajmniej w jednym przypadku (SP nr 3 w Myślenicach) czeka jeszcze remont przed rozpoczęciem ŚDM.

- Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy zaoferowali nocleg, a w szczególności tym, którzy planują pielgrzymom zaoferować śniadania. Do dziś pamiętam i serdecznie wspominam przyjęcie przez Włochów, kiedy w 2000 roku uczestniczyłem w ŚDM w Rzymie. Mam nadzieję, że pielgrzymi z różnych krajów spotkają się u nas z takim samym serdecznym przyjęciem i będą mieli okazję doświadczyć polskiej gościnności. Mam też nadzieję na to, że wyjadą od nas wzbogaceni nie tylko duchowo, ale też zadowoleni z pobytu tutaj i będą polecali Polskę, a szczególnie Małopolskę innym. Sam bardzo lubię wracać do Włoch, a szczególnym sentymentem darzę Lecco, gdzie byliśmy przyjmowani i goszczeni przez tydzień - mówi Jarosław Szlachetka. W zamian za tamtą włoską gościnność, zamierza teraz przyjąć pielgrzymów u siebie w domu na czas ŚDM.

- Wciąż jeszcze poszukujemy restauratorów chętnych do podpisania umowy z Komitetem Organizacyjnym na wydawanie pielgrzymom obiadów i kolacji - mówi Małgorzata Aleksandrowicz. Przed komitetem jeszcze dużo zadań, m.in. dekoracja miasta. Chcą też przygotować mini-słowniczki dla rodzin, które przyjmą pielgrzymów w domach.

Tak duża rzesza ludzi, którzy pojawią się w mieście i gminie, nie pozostanie bez wpływu na życie w mieście, a w szczególności na poruszanie się po nim samochodami. Z myślą o pielgrzymach i autokarach, którymi będą się przemieszczali, miasto w porozumieniu z policją, wyznacza parkingi.

- Parking „przesiadkowy” ma być zlokalizowany na Zarabiu, w pobliżu hali widowiskowo-sportowej. Pozostałe lokalizacje są uzgadnianie i nie ma jeszcze ostatecznej decyzji policji - informuje Kornelia Pacek z UMiG w Myślenicach.

Oprócz zakopianki, wzmożonego ruchu należy się też spodziewać na drodze wojewódzkiej w kierunku Dobczyc, bo nią odbywał się będzie przejazd do Brzegów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski