Czekając na staże

AW
Udostępnij:
Nadal nie wiadomo, na jakie formy pomocy ze strony Powiatowego Urzędu Pracy mogą liczyć w tym roku bezrobotni absolwenci.

   Jedno jest pewne - w miechowskim PUP są obecnie zarejestrowane 244 osoby, które nie wcześniej niż rok temu zakończyły edukację. Wśród nich 70 ukończyło szkoły wyższe, 93 - policealne oraz średnie zawodowe, 30 - licea ogólnokształcące, 48 - szkoły zasadnicze zawodowe. Część odbyła staże na przełomie 2003 i 2004 roku, ale niektórzy czekają od ubiegłej wiosny (czas końcowych egzaminów). Zwłaszcza oni liczą na to, że tym razem się uda. Dla wielu z nich staż jest ostatnią szansą zdobycia doświadczenia zawodowego przed wejściem na twardy rynek pracy - status absolwenta przysługuje bowiem przez równy rok.
   Ilu z nich i kiedy może skorzystać z tej formy zatrudnienia - tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ dotychczas do urzędu nie dotarły pieniądze przeznaczone na różnego rodzaju pomoc bezrobotnym. Oprócz stażów, z tych funduszy mają być sfinansowane szkolenia, prace interwencyjne oraz pożyczki. Obecnie nie można również odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób oczekiwane fundusze zostaną podzielone, ponieważ stworzona przez PUP koncepcja musi zostać zatwierdzona przez Powiatową Radę Zatrudnienia. A nastąpi to dopiero wtedy, gdy już będzie co dzielić...
   W tej chwili urząd opłaca kilka stażów absolwenckich. Kierownik miechowskiego PUP Anna Frączkiewicz wyjaśnia, że są to wyłącznie sytuacje, gdy pracodawca zagwarantował absolwentowi stałe zatrudnienie. Podobnie jest w przypadku szkoleń, na które generalnie nie ma pieniędzy. Ale jeśli bezrobotny stawi się w urzędzie z zaświadczeniem, że po odbyciu odpowiedniego kursu dostanie pracę, zostaje na niego skierowany. - W takich sytuacjach pieniądze po prostu muszą się znaleźć - mówi Anna Frączkiewicz. - _Przecież właśnie wtedy spełniamy swój nadrzędny cel - pomoc w otrzymaniu stałej pracy. _Prawdopodobnie po wejściu w życie zreformowanej ustawy o promocji zatrudnienia, bezrobotni będą mogli korzystać z nowych form pomocy ze strony urzędów pracy. Czy zmiana przepisów może oznaczać likwidację stażów absolwenckich? Kierownik miechowskiego PUP zapewniła nas, że staże będą. (AW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie