MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czernichów. Zamiast średnio 9 zł za odbiór śmieci, od 1 sierpnia mieszkańcy zapłacą 23 zł

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Klamka zapadła i władze gminy Czernichów nie mogą nic zrobić, by stawki za wywóz śmieci były niższe. - Nie udało się ich obniżyć po dwukrotnie ogłaszanym przetargu, do którego stawało tylko Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Krakowie – informuje Maciej Gędłek, wicewójt gminy.

W marcu MPGO swoje usługi wyceniło na 3 mln 486 tys. 240 zł. Oznaczało to opłatę 23 zł miesięcznie od każdego mieszkańca. Taką samą ofertę MPGO przedstawiło w drugim przetargu w maju. Władze gminy były bez wyjścia i musiały te stawki przyjąć.

Jednak podwyższone opłaty za odbiór śmieci są nie tylko bolączka czernichowskiej gminy. W powiecie krakowskim wszędzie wzrosły, choć nie wszędzie tak drastycznie jak w gminie Czernichów. Np. w gm. Liszki wprowadzono stawki 21 zł za segregowane i 42 zł za nieselekcjonowane, w gm. Zabierzów odpowiednio 16 zł i 38 zł, Skawina – 15 zł i 30 zł, Zielonki 24 zł - odbiór co 2 tygodnie z domów jednorodzinnych, 37 zł za niesegregowane oraz 32 zł co tydzień z zabudowy wielorodzinnej i 45 zł za nieposegregowane.

Maciej Gędłek nie ukrywa obaw o gorszą ściągalność za odpady, o przemeldowywanie się mieszkańców do gmin z niższymi stawkami, a także zgłaszanie w deklaracjach do Urzędu Gminy mniejszej liczby mieszkających. Te wszystkie dane będą sprawdzane i zgłaszane do egzekwowania, np. przez Urząd Skarbowy.

MPGO i inne firmy tak duże podwyżki tłumaczą m.in. zwiększonymi kosztami ich usług, które muszą się bilansować, a np. w Czernichowie nie wyrównywały się przy stawce 22 zł przy stuprocentowej ściągalności. Wpływ na ceny mają m.in. rosnąca ilość śmieci „produkowanych” przez mieszkańców.

Np. w 2013 r. jeden mieszkaniec wytworzył 168,8 kg, w 2015 r. – 182,77 kg, w 2018 r. – 258 kg. Także znacząco wzrosły opłaty na składowiskach odpadów oraz za korzystanie ze środowiska. Odbiorcy śmieci twierdzą, że będą one jeszcze rosnąć.

W ramach opłat w czernichowskiej gminie, MPGO zapewnia odbiór odpadów zmieszanych, zielonych i posegregowanych w każdej ilości bez ograniczeń. Dodatkowo gwarantuje odbiór odpadów budowlanych i rozbiórkowych, wielkogabarytowych, nietypowych, przeterminowanych leków i zużytych baterii. Raz w tygodniu w okresie letnim i dwa razy w miesiącu w zimie funkcjonuje mobilny punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych na przemian w Czernichowie i w Rybnej.

WIDEO: Zbawienie dla pieszych, rowerzystów i niewidomych. Bezgłośne samochody elektryczne i hybrydowe będą wydawać dźwięki

Źródło: TVN Turbo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski