MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerpali obficie ze szkockich doświadczeń

WOJ
Przedstawiciele OHP i MCK podczas wizyty w organizacji Rathbone Fot. archiwum MCK
Przedstawiciele OHP i MCK podczas wizyty w organizacji Rathbone Fot. archiwum MCK
WIZYTA. W ramach projektu "Nowoczesne kompetencje kadry Ochotniczych Hufców Pracy" współfinansowanego z UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, odbyła się kilkudniowa wizyta studyjna w Szkocji.

Przedstawiciele OHP i MCK podczas wizyty w organizacji Rathbone Fot. archiwum MCK

W delegacji poza przedstawicielami OHP z całej Polski obecna była również doradca zawodowy I stopnia z Młodzieżowego Centrum Kariery w Miechowie - Magdalena Pilawska. Wizyta była okazją do poznania pokrewnych instytucji działających na terenie Glasgow a także całej Szkocji w zakresie doradztwa zawodowego oraz wsparcia osób bezrobotnych będących w trudnych sytuacjach życiowych.

- Pierwszą instytucją, którą odwiedziliśmy, była Szkocka Agencja Rozwoju Kompetencji (Skills Development Scotland). Jest to rządowa instytucja, która swoje przedstawicielstwa ma na ternie całej Szkocji. Zakres jej działalności jest również bardzo szeroki i obejmuje między innymi wspieranie umiejętności, rozbudzanie i promocję tychże, doradztwo w zakresie rozwijania swojej kariery oraz informację - mówi Magdalena Pilawska. Kolejna wizyta odbyła się w organizacji pozarządowej Rathbone, działającej na terenie całej Wielkiej Brytanii. Skupia się ona na młodzieży będącej w trudnych sytuacjach życiowych, ułatwia wejście w dorosłe życie a także podjęcie i utrzymanie zatrudnienia. Organizacja oferuje różne programy, których zakres dostosowany jest do problemów grupy docelowej. Jeden z nich przeznaczony jest dla młodych ludzi już od 11 roku życia.

Ostatnim punktem kilkudniowej wizyty było zapoznanie się z pracą organizacji Youth Community Suport Agency (Agencja Wspierająca Społeczności Młodych), która swoje programy kieruje głównie do mniejszości narodowych w Szkocji.

- Cechą odróżniającą działalność szkockich instytucji od polskich jest także to, że większość z nich w bardzo małym zakresie korzysta ze środków unijnych przy finansowaniu projektów. Granty publiczne są przeważnie wystarczające i nie ma potrzeby sięgać po unijną kasę. O tym my, na obecnym etapie, możemy jedynie pomarzyć - dodaje Magda Pilawska. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski