Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerpiąc z przeszłości myślimy o przyszłości

Rozmawiał Lesław Peters
Jan Zych
Rozmowa. Z profesorem BŁAŻEJEM SKOCZENIEM, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 70-lecia Politechniki Krakowskiej

– W roku akademickim 2014/2015 Politechnika Krakowska obchodzi 70-lecie swego istnienia. Kierowany przez Pana Profesora zespół od kilku miesięcy przygotowuje program obchodów tej rocznicy. Co jubileusz przyniesie uczelni?

– Każdy jubileusz jest dobrym momentem, żeby pokazać dorobek jubilata. W przypadku Politechniki Krakowskiej ten dorobek jest duży. W ciągu 70 lat uczelnia znacząco zapisała się w polskiej nauce i edukacji. Z okazji jubileuszu chcemy przedstawić wizerunek i siłę Politechniki Krakowskiej w trzech płaszczyznach – edukacyjnej, naukowej i w dziedzinie współpracy międzynarodowej. Syntetycznie ujęliśmy to w haśle naszych obchodów: „Nauka – Innowacje – Kształcenie – Ekologia”.

Nauka, co zrozumiałe, znalazła się na pierwszym miejscu. Innowacje, które wynikają z badań naukowych, są niezwykle ważne, gdyż możemy przekuwać je na patenty i wdrożenia; chodzi o to, aby tworzyć nie tylko czystą nauką, ale by z wyników badań korzystała także gospodarka. Kształcenie jest fundamentem, podstawą egzystencji uczelni, tą dziedziną, która dostarcza nam środki finansowe, ale również naszą szlachetną misją. Ekologia zaś to zwornik wielu jednostek naszej uczelni. „Nauka – Innowacje – Kształcenie – Ekologia”, czyli razem: NIKE. Ten skrót dobrze oddaje siłę i ambicje Politechniki Krakowskiej.

– Jak będą wyglądały obchody jubileuszu?

– Rok jubileuszowy rozpoczął się wraz z inauguracją roku akademickiego 2014/2015. Na ceremonię inauguracyjną zaprosiliśmy prof. Agnieszkę Zalewską, przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, która wygłosiła wykład inauguracyjny „Nauka i technologia – dwa spojrzenia na CERN”. Warto przypomnieć, że Politechnika Krakowska od ponad 20 lat współpracuje z CERN, wnieśliśmy istotny wkład w realizację projektu Wielkiego Zderzacza Hadronów, najpotężniejszego instrumentu badawczego współczesnej nauki. Główne wydarzenia jubileuszowe odbędą się wiosną przyszłego roku.

W marcu w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert dedykowany Politechnice Krakowskiej. W maju, podczas Święta Szkoły, zaplanowaliśmy kilka ważnych wydarzeń: posiedzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, międzynarodową konferencją naukową, forum gospodarcze, a także uroczystą akademię w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, na której chcemy pokazać, czym jest dzisiaj Politechnika Krakowska, wskazać kamienie milowe w jej rozwoju. Zamierzamy też osoby szczególnie zasłużone dla Politechniki wyróżnić medalem okolicznościowym, specjalnie wybitym z tej okazji. Na konferencję naukową chcemy zaprosić 10 wybitnych naukowców reprezentujących różne dyscypliny nauki.

Wspólnym mianownikiem ich prezentacji ma być powiązanie nauki i innowacji. W maju zorganizujemy także dzień otwartych drzwi Politechniki Krakowskiej. Jubileuszowi przez cały rok towarzyszyć będą wystawy i konferencje naukowe, organizowane przez wszystkie wydziały PK, a także imprezy sportowe.

– Wspomniał Pan Profesor o projekcie forum gospodarczego. Jakie są jego cele?

– Zasadniczym celem jest zgromadzenie przy jednym stole, który umownie nazwaliśmy stołem okrągłym, przedstawicieli nauki i gospodarki, a także decydentów, a więc przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, którzy wspierają proces budowania pomostu między nauką i gospodarką. Przewidujemy trzy duże dyskusje panelowe z tematami przewodnimi: nauka i gospodarka, energetyka i infrastruktura oraz innowacje i technologie. Spodziewamy się, że to ogólnouczelniane forum, poświęcone zagadnieniom współpracy środowiska akademickiego z gospodarką, zaowocuje podobnymi dyskusjami na poszczególnych wydziałach.

– Do organizowania obchodów włączyli się studenci. Co planują?

– Myślą przede wszystkim o zorganizowaniu, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wychowanków Politechniki Krakowskiej, spotkania z absolwentami, którzy osiągnęli w życiu zawodowym sukces. Chcą zaprosić osoby, które zajmują eksponowane stanowiska w różnych instytucjach w kraju i za granicą, aby opowiedziały, jaką drogą potoczyły się ich kariery. Studenci zapalili się do tego pomysłu, a ja nie ukrywam, że ta inicjatywa bardzo mi się podoba, bo wiąże tych, którzy już opuścili mury uczelni i realizują swoją karierę zawodową, z tymi, którzy kiedyś będą budować własną ścieżkę kariery i szukają dobrych wzorców.

– Materialnym świadectwem przyszłorocznych obchodów okrągłej rocznicy powstania Politechniki Krakowskiej zostanie książka jubileuszowa. Co w niej otrzymamy?

– Planując jej strukturę inspirowaliśmy się poprzednimi tego typu wydawnictwami, ale nasza książka będzie jednak odmienna. Otworzy ją rys historyczny przedstawiający Politechnikę Krakowską w latach 1945-2015, jednak ze szczególnym zwróceniem uwagi na ubiegłe dziesięciolecie. Znaczące miejsce w publikacji zajmą informacje o wydziałach i innych jednostkach uczelni. Ich osiągnięcia z konieczności zostaną przedstawione w ograniczonej formie, bo gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie sukcesy, książka musiałaby się rozrosnąć do olbrzymich rozmiarów.

W publikacji znajdą się także liczby ilustrujące rozwój kadry naukowej Politechniki w minionym dziesięcioleciu – a więc dane na temat doktorów, doktorów habilitowanych oraz profesorów. Książka jubileuszowa trafi do rąk czytelników na przełomie 2014 i 2015 roku. Już teraz informacje o wydarzeniach jubileuszu można śledzić dzięki specjalnie dedykowanej mu stronie internetowej www.jubileusz.pk.edu.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski