Czerwcowe obligacje

DER
Ministerstwo Finansów wprowadza w czerwcu pięcioletnie obligacje skarbowe do obrotu na MTS-CeTO. Są to kolejne skarbowe papiery (po majowych obligacjach trzyletnich), oferowane na tym rynku.

"Pięciolatki" debiutują na CeTO

Ministerstwo Finansów wprowadza w czerwcu pięcioletnie obligacje

skarbowe do obrotu na MTS-CeTO.

Są to kolejne skarbowe papiery

(po majowych obligacjach trzyletnich), oferowane na tym rynku.

   Oprocentowanie obligacji pięcioletnich zostało ustalone na poziomie 5 proc. w skali rocznej. Odsetki są naliczane w okresach rocznych. Dodatkowym zyskiem inwestora jest dyskonto w wysokości 50 gr - cena emisyjna czerwcowej emisji wynosi 99,50 zł za jeden papier o nominale 100 zł. Odsetki są naliczane od wartości nominalnej.
   W czerwcu i lipcu w sprzedaży dostępne będą również obligacje trzyletnie o zmiennej stopie procentowej, o terminie wykupu 5 maja 2008 r. (sprzedaż tych papierów rozpoczęła się w maju). Stopa procentowa obecnie sprzedawanych trzylatków w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym wynosi 5,55 proc. w skali roku.
   Dodatkowo w czerwcu w placówkach PKO BP indywidualni inwestorzy będą mogli nabyć nowe emisje obligacji dwu-, cztero- i dziesięcioletnich.
   Oprocentowanie chętnie kupowanych przez inwestorów obligacji dwuletnich wynosi w emisji czerwcowej 5 proc. w skali roku (jest niższe w porównaniu z papierami majowymi) i jest stałe w okresie dwóch lat. W momencie wykupu dwulatki przyniosą zysk w wysokości 10 zł 25 gr z każdej obligacji.
   Czteroletnie indeksowane obligacje skarbowe**w pierwszym okresie odsetkowym mają oprocentowanie w wysokości 5,2 proc. w skali roku. Stopa procentowa dla kolejnych rocznych okresów odsetkowych obliczana jest na podstawie stopy wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacji) powiększanej o stałą marżę w wysokości 3,0 proc.
   W czerwcu dziesięcioletnie obligacje skarbowe przyniosą zysk w wysokości 5,5 proc. w skali roku. Oprocentowanie, podobnie jak w przypadku obligacji czteroletnich, jest zmienne, obliczane przez zsumowanie stopy inflacji oraz marży, która została określona w obecnej emisji na poziomie: 2,5 proc. w pierwszym roku i 3,0 proc. w kolejnych latach. Ponieważ odsetki podlegają w tym przypadku kapitalizacji, zyski w momencie wykupu będą wyższe. Obligacje dziesięcioletnie mogą również być wykorzystane jako forma oszczędzania w ramach indywidualnych kont emerytalnych (IKE). (DER)
Mimo spadających stóp procentowych, zakup skarbowych papierów może okazać się opłacalny.- Inwestowanie w obligacje przynosi pewne zyski i wciąż stanowi atrakcyjną formę oszczędzania szczególnie wobec lokat bankowych, których oprocentowanie przy spadających stopach procentowych jest coraz niższe - zachęca Jan Kuźma, dyrektor zarządzający Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP SA - agenta emisji papierów skarbowych. Obligacje można kupować także za pośrednictwem Internetu.**(DER)

Rossmann będzie miał silną konkurencję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie