Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwone klony

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Dlaczego kanadyjskie klony stają się jesienią mocno czerwone? Dlaczego takie same drzewa, które rosną u nas są zwykle żółte i znacznie rzadziej nabierają krwistych barw? Wszystko to efekt stresu.

Precyzyjnie mówiąc, nocnych przymrozków. Nagły spadek temperatury sprawia, iż w liściach żółte barwniki są zmieniane w czerwone. Nagle. W ciągu kilku godzin zaledwie.

Jesienne przymrozki znacznie częściej zdarzają się w klimacie kontynentalnym kanadyjskich równin, niż w mglistym i zasnutym chmurami środku Europy. Przepis na bajecznie czerwone klony jest bardzo prosty.

Po słonecznym dniu i bezchmurnym niebie słupek w termometrze spada nagle kilka kresek poniżej zera. Rankiem podziwiamy pyszne kolory jesieni. Byle szybko, gdyż przemrożone liście lubią zaraz spadać na ziemię.

W naszych górach trafiają się mieszańce. Drzewo w połowie żółte i czerwone. Tak działają mrozowe zastoiska. Jęzor lodowatego, ciężkiego powietrza spływa po zboczu i połowę drzewa wymraża na czerwono. Wyszło słońce. Idą przymrozki. Nadchodzi czas czerwonych klonów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski