Symbolem tego wielkiego środowiska jest rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do Auschwitz, zamordowany strzałem w tył głowy w więzieniu na Rakowickiej, którego szczątków do dziś nie można odnaleźć.
- Nie możemy powiedzieć ,,Cześć waszej pamięci, żołnierze wyklęci - niezłomni", jeśli nie jesteśmy świadomi pokus, z jakimi zmagamy się jako społeczeństwo, jeśli nie próbujemy się im oprzeć, by w miejsce władzy postawić służbę, w miejsce dobrobytu materialnego wspólnotę i solidarność, a w miejsce popularności i sukcesu -mozolną, cichą, często niewidoczną pracę dla dobra tej wspólnoty - mówił w katedrze Wawelskiej do uczestników mszy św. w intencji Niezłomnych ks. biskup Damian Muskus.
Podczas uroczystości w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych, ustanowionym decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego dokładnie 10 lat temu, w roku 2010, padło wiele ważnych słów. Przesłanie do uczestników tego święta skierował prezydenta RP Andrzej Duda. Zostało ono odczytane w parku Jordana przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika:
,,Agresja 17 września 1939 roku i okupacja ziem wschodnich, zbrodnia katyńska i masowe wywózki były pierwszym etapem zemsty bolszewików za klęskę i upokorzenie z 1920 roku. Etap drugi nadszedł wraz z ponownym wkroczeniem sowietów na przedwojenne terytorium Rzeczpospolitej w styczniu 1944 roku. Represje objęły już nie tylko kadrę oficerską i elity, ale cały naród. Ze sprzeciwu wobec tego nowego zniewolenia zrodziło się powstanie antykomunistyczne, którego uczestnikom składamy dzisiaj hołd jako bohaterom naszej wolnej, niepodległej, suwerennej Polski".
Odczytano również list premiera RP Mateusza Morawieckiego: ,,1 marca stal się w kalendarzu polskich świąt narodowych datą szczególną" – czytamy. ,,Od dziesięciu lat pod patronatem polskiego państwa przywracamy żołnierzy wyklętych naszej zbiorowej pamięci. Po dekadach przemilczeń fałszowania historii spłacamy wobec tych bohaterów. To oni, walcząc o suwerenność najpierw z niemieckim, a potem z sowieckim okupantem, nigdy nie utracili wiary w prawdziwie niepodległą Polskę. To oni bohatersko prowadzili nas do wolności, dochowując wierności zasadom, które ślubowali Bogu, Honorowi i Ojczyźnie. Ich postawa jest lekcją dla wszystkich. Lekcją o tym, ile można zrobić dla Polski".
Walka, którą podjęli Niezłomni toczy się dalej. Pamięć o bohaterach zakłamują potomni funkcjonariuszy aparatu represji, ich duchowi spadkobiercy. Mówiła o tym małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, dziękując licznie przybyłej młodzieży oraz pedagogom z różnych stron regionu,. Jesteśmy w przededniu jubileuszu 75-lecia Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”, o czym wspomniał dyrektor krakowskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Filip Musiał. Organizacji która stanowiła wyraz sprzeciwu wobec narzuconej, obcej władzy. Dziś pamięć o bohaterach czasu niewoli i zbrodni przywołuje między innymi unikatowa seria kolekcjonerskich monet Narodowego Banku Polskiego, którą przed dwoma laty otworzyła emisja srebrnej dziesięciozłotówki „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni.”
Najnowsza moneta z tej serii, poświęcona Zrzeszeniu ,,Wolność i Niezawisłość” ukaże się 27 sierpnia 2020 roku.
Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?