Część lokali w przejściu pod rondem Czyżyńskim stoi pusta....

Część lokali w przejściu pod rondem Czyżyńskim stoi pusta. Są pomysły na ich zagospodarowanie[WIDEO]

Marzena Rogozik

Dziennik Polski 24

Dwa z pięciu lokali w przejściu podziemnym wciąż stoją puste
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Wojciech Matusik

Przed remontem pod rondem w Czyżynach kwitł handel. Było tam aż 26 lokali usługowych, dziś pozostało ich zaledwie pięć. Dwa z nich do dziś nie znalazły najemców.
Ostatnio radny miejski Wojciech Krzysztonek wyszedł z propozycją, by wolne lokale w tym miejscu przeznaczyć na cele społeczne.

- Dwa takie pomieszczenia stoją niewykorzystane - mówi radny Krzysztonek. - Nie są one co prawda zbyt duże, mają ok. 12 metrów kwadratowych powierzchni, ale wydają się wystarczające, by uruchomić w nich np. dyżury dzielnicowego, punkt porad prawnych, czy punkty informacyjne, w których dyżurowaliby pracownicy np. miejskich jednostek - dodaje.


Autor: Marzena Rogozik

Pomysł mógłby się sprawdzić, bo przejście podziemne pod rondem Czyżyńskim jest dobrze skomunikowane i daje możliwość dotarcia bezpośrednio na miejsce tramwajem czy autobusem.

- Taka działalność pozwoliłaby nie tylko ożywić to miejsce, ale i wykorzystać jego potencjał, zwłaszcza, że dotychczasowe próby przeznaczenia tych lokali na działalność gospodarczą nie przyniosły efektu - mówi Wojciech Krzysztonek.

Tymczasem Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu niezagospodarowane do tej pory lokale chce wystawić na aukcję.

- Co do przeznaczenia ich na cele społeczne - taką decyzję muszą podjąć władze Krakowa, bo wiąże się to z pozbawieniem gminy konkretnych dochodów z wynajmu - tłumaczy Piotr Hamarnik z ZIKiT.

Miejscy urzędnicy twierdzą, że takie rozwiązanie wymaga analizy. Przyznają jednak, że to dobry pomysł.

- Ogólnie kierunek, żeby z obsługą mieszkańców wychodzić poza lokalizacje urzędowe jest dobry i miasto realizuje go od paru lat, czego przykładem są choćby punkty obsługi mieszkańca w dwóch krakowskich galeriach - wyjaśnia Jan Machowski z magistratu. - Ten kierunek ma być kontynuowany - zapewnia.

Zapytaliśmy samych nowohucian jaka działalność byłaby w tym miejscu potrzebna, co powinno powstać pod rondem Czyżyńskim.

Opinie wśród mieszkańców, były podzielone. Część widziałaby w wolnych lokalach punkty usługowe, albo gastronomiczne. Byli jednak i tacy, którzy mieli całkiem ciekawe propozycje.

- Mogłaby tam powstać jakaś przestrzeń gastronomiczna lub kiosk, ale prowadzony przez fundację aktywizującą osoby z jakimiś dysfunkcjami - zaproponowała pani Marta.

Podobnego zdania była również pani Katarzyna, która widziałaby w wolnym lokalu kawiarnię, która zatrudniałaby ludzi z niepełnosprawnościami np. autyzmem.

Z kolei inna mieszkanka Nowej Huty - Anna zaproponowała bar lub piekarnię aktywizującą bezrobotnych czy bezdomnych. - Ciekawym pomysłem w dzielnicy byłby również sklep charytatywny, ale raczej nie w takim miejscu, jak przejście pod rondem - podkreśla.

Na razie prezydent, do którego w tej sprawie interpelował radny, nie podjął jeszcze decyzji czy wolne lokale pod rondem Czyżyńskim zechce przeznaczyć na cele społeczne.Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
iow

dkl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Tam się powinno zrobić znowu tyle boxów handlowych ile było kiedyś bo im więcej punktów handlowych w jednym miejscu tym większe zainteresowanie przedsiębiorców. Poza tym im więcej tam punktów...rozwiń całość

Tam się powinno zrobić znowu tyle boxów handlowych ile było kiedyś bo im więcej punktów handlowych w jednym miejscu tym większe zainteresowanie przedsiębiorców. Poza tym im więcej tam punktów handlowych tym jest bezpieczniej w takim przejściu podziemnym.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czynsze

demokrata (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

zmniejszyć, tak jest w gospodarce rynkowej, jak nie ma popytu to cena spada, jak jest to cena wzrasta.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żenada władz, żenada pseudodziennikarzy

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Majchrownia wykazuje się niegospodarnością, Platforma jej przyklaskuje, a Dziennik znów reklamuje cwaniaczka Krzysztonka z tejże samej Platformy. Czy dziennikarki są na prawdę pod urokiem osobistym...rozwiń całość

Majchrownia wykazuje się niegospodarnością, Platforma jej przyklaskuje, a Dziennik znów reklamuje cwaniaczka Krzysztonka z tejże samej Platformy. Czy dziennikarki są na prawdę pod urokiem osobistym tego rodzaju osobników. Kiedyś lansowano tutaj niejakiego Urynowicza, który prezentował podobny poziom. Czy oni tacy piękni, czy sa taki dobrymi PR-owcami?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
daj spokój

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

samochodzik, zamiast siedzieć i gapić się z okna, pisać głupie komentarze, to weź wyjdź na kijki i pochodź troszkę, bo ci szajba ot tego całkowicie odbije.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prkurator powinien zajać się tym. Jest to działanie na szkodę publiczną!!!

Staszek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

Kto w ZIKiT tak nas załatwił, że z 26 lokali zostało 5. Podobna to ich wina. Po takich błędach dostają premie i nagrody - skandal. Trzeba nieudaczników Majchrowskiego wymienić.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Figa z tego wyjdzie

geg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Takich pomysłów to były tysiące tylko .....nic z tego nie wyszło ,jak zwykle gdy autorami są urzędnicy lub radni

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu