Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część najmłodszych uczniów idzie do szkół, starsi mogą przyjść na konsultacje. Powrót do normalności? Nie ma mowy!

Od poniedziałku (25 maja) do podstawówek wróci część dzieci z klas I-III, szkoły są też gotowe na konsultacje z najstarszymi uczniami - pomoc przed egzaminami. Placówki będą funkcjonować w określonym reżimie sanitarnym. Jednak rodzice nie spieszą się z tym, by posłać tam znów swoje dzieci.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Maluchy już wróciły do niemal wszystkich krakowskich przedszkoli samorządowych - działalność wznowiło 126 placówek. „Odmrażanie” żłobków rozpoczęło się jeszcze wcześniej - dzieci ze swoimi opiekunami mogły zobaczyć się już 11 maja. Jeśli chodzi o przedszkola, to do tych samorządowych w Krakowie - w normalnych warunkach - uczęszcza ponad 17 tys. dzieci. Początkowo ok. 12 proc. rodziców deklarowało, że na nowo pośle swoje pociechy do tych placówek. Ale 18 maja do przedszkoli wróciło zaledwie 1 tys. 238 ich podopiecznych (niewiele ponad 7 proc.).

Teraz przyszła pora, aby do normalności wracały również starsze dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło, że od poniedziałku (25 maja) zostają przywrócone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych - dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Sobota na Rynku Głównym - pierwsza po "odmrożeniu" branży gastronomicznej. Zobacz w galerii, jak wyglądała >>>Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kraków szybko otrząśnie się z koronawirusa? Tak wyglądała so...

- Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - poinformował resort edukacji.

Krakowskie podstawówki przygotowały się na przyjęcie najmłodszych uczniów. Od poniedziałku wznowi działalność 111 szkół podstawowych ogólnodostępnych i 11 specjalnych. - Choć póki co rodzice zaledwie 12 proc. uczniów wyrazili zainteresowanie powrotem ich dzieci do szkół - zaznacza Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Magistrat informuje, że dyrektorzy szkół wraz z pracownikami przygotowali placówki zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Sale zostały posprzątane, usunięto zbędne przedmioty. Zakupiono środki do dezynfekcji, odzież ochrony osobistej, środki czystości, opracowano procedury pobytu uczniów w szkole, przyprowadzania ich i odbierania przez rodziców.

Tymczasem zdaniem Jolanty Gajęckiej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie, nie ma mowy o powrocie do normalności. - Wytyczne ministerialne są serią życzeń, których spełnienie bardzo często jest niemożliwe. W takim reżimie nie jestem w stanie zorganizować pracy oddziałom klas I-III na terenie szkoły. Na przykład zapis, że w grupie może przebywać 12 uczniów. Może w szkołach w małych miejscowościach oddziały są mniej liczne i można dostosować się do tych wymagań, ale w moim przypadku większość klas liczy powyżej 20 osób. Jak mam zorganizować takie zajęcia? Jeden nauczyciel na dwie sale? Będzie biegał między jedną a drugą? A kto zadba o bezpieczeństwo dzieci w tzw. międzyczasie? - zastanawia się Gajęcka.

Ale też dyrektorka przekazuje, że niewielu rodziców jest zainteresowanych tym, by posłać znów swoje dzieci do szkół. - W większości klas I-III mniej więcej trzy czwarte rodziców wyraziło chęć kontynuowania nauczania zdalnego. Zapadła wobec tego decyzja, że zajęcia stacjonarne w tym momencie nie wrócą. Uruchomimy jedynie świetlicę. Choć i tam zainteresowanie nie jest duże: na ponad 400 uczniów tylko siedemnastu rodziców zdecydowało, że w poniedziałek odda nam pod opiekę swoje dzieci - dodaje Gajęcka. Jej nauczyciele nadal będą prowadzili zajęcia w formie zdalnej. - Aż do momentu, w którym faktycznie powrót do szkół będzie bezpieczny dla dzieci i pracowników. Wyczekuję tego dnia z niecierpliwością - podsumowuje dyrektorka.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej tłumaczą, że dyrektorzy mają „pełną dowolność w organizacji zajęć w szkołach”. - Zgodnie z naszymi rekomendacjami, w grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej jednak niż o 2 osoby - tłumaczy Anna Ostrowska, rzecznik resortu. Dodaje, że „powrót uczniów do nauczania stacjonarnego uzależniony będzie od rekomendacji Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego”.

TOP 10 najlepszych rodzinnych tras rowerowych w Krakowie [ZDJĘCIA]

Również od 25 maja uczniowie klas VIII szkół podstawowych będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności tych, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Tego samego dnia mogą ruszyć konsultacje dla absolwentów szkół, którzy w tym roku przystąpią do matury. Jak słyszymy w krakowskich szkołach średnich, wielu - a przynajmniej absolwentom liceów - wystarczają raczej konsultacje online.

- Na razie nie mam żadnych zgłoszeń na konsultacje – mówi nam Marek Stępski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego. - Czekamy, ja jestem gotowy otworzyć szkołę, ale nie ma i chyba nie będzie chętnych. Nawet samorząd szkolny wysłał mi maila, że raczej nie należy się spodziewać najazdu uczniów. Maturzystom wystarczają zdalne konsultacje.

Z kolei np. dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie Paweł Kucharczyk przekazuje, że kilku uczniów już poprosiło jednego z nauczycieli o konsultacje w szkole dotyczące matury z informatyki na poziomie rozszerzonym, odbędą się one w poniedziałek. - Cały czas są prowadzone konsultacje zdalne z języka polskiego, języków obcych, nie wymaga to obecności w szkole. Ale akurat matura z informatyki ma wymiar bardzo mocno praktyczny i nie wszystko da się w sposób zdalny przekazać – tłumaczy dyrektor.

Maturzyści wciąż żyją w stresie, ale nie poddają się. - Przygotowania do matury idą mi całkiem nieźle. Nowy termin wcale mi nie przeszkadza, bo dzięki temu mam więcej czasu na lepsze przygotowanie się i doczytanie lektur. Oprócz zajęć online ze szkoły oglądam często różne materiały wideo w internecie, które mogą być pomocne w nauce. Teraz powstało bardzo wiele takich stron i kursów, mających za zadanie wesprzeć maturzystów. Bardzo ucieszyło mnie też, że nie będzie matur ustnych, ponieważ nimi stresowałem się najbardziej - mówi nam Kuba z III LO w Krakowie. Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski