Czesi bez medalu [WIDEO]

Andrzej Stanowski
Hokej. W meczu o brąz gospodarze MŚ przegrali z USA

W Pradze zakończyły się mistrzostwa świata elity. Brązowy medal zdobył zespół USA, wygrywając z Czechami 3:0. Wielki finał, w którym zmierzyły się Kanada i Rosja, zakończył się po zamknięciu numeru. Z elity spadły Słowenia i Austria, które za rok zagrają z naszą reprezentacją na turnieju dywizji 1A w Polsce (prawdopodobnie w Krakowie).

Półfinały
Kanada - Czechy 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Bramki: 1:0 Hall (Eberle, Crosby) 9, 2:0 Spezaa (Duchene) 30.
Zakochani w hokeju czescy kibice liczyli, że ich pupile sprawią niespodziankę i wygrają z niepokonaną do tej pory Kanadą. Do zwycięstwa miał ich poprowadzić 43-letni Jaromir Jagr, o którym w dniu meczu jedna z gazet napisała "Jagr na Hrad", czyli na prezydenta kraju, co świadczy o jego wielkiej popularności.

Kanada mistrzem świata w hokeju na lodzie. Rozpacz rosyjskich kibiców

Źródło: RUPTLY

Jednak już od 9 min Kanadyjczycy prowadzili 1:0, którzy dominowali w pierwszej tercji, w drugiej dorzucili drugiego gola. Pod koniec tej tercji krążek wpadł do kanadyjskiej bramki, ale rosyjski arbiter podjął bardzo kontrowersyjną decyzję, uznając, że jeden z Czechów stał w polu bramkowym. W trzeciej tercji gospodarze nie byli już w stanie odwrócić losu meczu. To była dziewiąta z rzędu wygrana zespołu "Klonowego Liścia" na tych mistrzostwach.

Rosja - USA 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)
Bramki: 1:0 Mozaikin (Bobrowski) 48, 2:0 Owieczkin 51, 3:0 Szipaczow (Kuljomin, Małkin) 56, 4:0 Małkin 59.
Oba zespoły spotkały się wcześniej w rozgrywkach grupowych, górą byli Amerykanie (4:2). Teraz przez długie minuty utrzymywał się wynik bezbramkowy, świetnie bronili obaj bramkarze. Dopiero w 48 min Siergiej Mozaikin pokonał golkipera gości, a trzy minuty później gola dorzucił Aleksandr Owieczkin, który dzień wcześniej przyleciał zza oceanu po tym, jak jego zespół Washington Capitals odpadł z Pucharu Stanleya.

Skandal po finale MŚ hokeistów. "Rosjanie nie potrafią przegrywać. Dostali baty, ale to ich nie usprawiedliwia"

Źródło: Press Focus
Było praktycznie po meczu, pod koniec Rosjanie dobili Amerykanów dwoma golami. Czwartego strzałem do pustej bramki zdobył Jewgienij Małkin.

Mecz o brąz
USA - Czechy 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Bramki: 1:0 Bonino (Nelson) 8, 2:0 Lewis (Eichel) 19, 3:0 Coyle 40 (Bonino) 40.
Amerykanie pozbierali się po półfinałowej porażce z Rosją i ograli gospodarzy. Byli przede wszystkim bardziej skuteczni pod bramką rywala, bo w strzałach było 39 do 16 dla Czechów. Świetnie bronił w ekipie USA 22-letni Connor Hellebuyck z klubu AHL - St. Johns IceCaps. Amerykanie ciężkie chwile przeżywali pod koniec drugiej tercji, kiedy przez 4 minuty grali w osłabieniu. - Przywiozłem do Czech młody zespół, z kilkoma hokeistami z klubów uniwersyteckich. Jestem dumny z tej drużyny, bo pokazała szybki, dynamiczny hokej - mówił po meczu trener USA Todd Richards.