Częste mycie może skracać życie? Naukowcy są zgodni......

Częste mycie może skracać życie? Naukowcy są zgodni...

Helen Rumbelow

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Częste mycie może skracać życie? Naukowcy są zgodni...

©123RF

Naukowcy uważają, że bakterie żyjące w naszym przewodzie pokarmowym odgrywają kluczową rolę w walce z chorobami. Badacze gotowi są posunąć się naprawdę daleko, by nie chorować.
Częste mycie może skracać życie? Naukowcy są zgodni...

©123RF

Gdy szczupłej myszy poda się bakterię z przewodu pokarmowego otyłego człowieka, zwierzę szybko utyje.

Gdy nad jeziorem w Tanzanii zachodzi słońce, członkowie plemienia zamieszkującego pobliskie obozowisko z zaciekawieniem obserwują dziwaczne zachowanie ich gościa z Zachodu. Mężczyzna stoi na głowie, nogami oparty o skałę i wyraźnie bije się z myślami.

„Przed chwilą włożyłem sobie w odbyt pipetę z kałem mężczyzny z plemienia Hadza, jednego z ostatnich ludów zbieracko-łowieckich na świecie… we własny zadek…. Czy nie popełniłem czasem największego błędu w moim życiu?”.

Sa i inni, z których każdy ma na koncie równie odrażające wyczyny. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się szaleńcami, lecz w rzeczywistości to pionierzy nowatorskiej dziedziny nauki, którzy w poszukiwaniu terapii przydatnych w leczeniu współczesnych chorób, takich jak cukrzyca, alergie czy otyłość, nie zawahają się przed niczym. A odpowiedzi ukryte są tam, gdzie tylko nieliczni ośmielą się zaglądać: w naszych jelitach. Tym szaleńcom zawdzięczamy odkrycia, dzięki którym może staniemy się szczuplejsi, będziemy dłużej żyli i mieli lepsze samopoczucie.

Leach wsadził sobie coś, o czym nie wypada mówić w towarzystwie, dla dobra swojej córki. Gdy dziewczynka miała dwa lata, zdiagnozowano u niej cukrzycę. Zrozpaczony ojciec postanowił poświęcić swoją karierę naukową poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego jego dziecko „cierpi na tę potworną chorobę autoimmunologiczną”. Czy powodem było cesarskie cięcie? Nowoczesne wychowanie w sterylnych warunkach? Antybiotyki, przetworzona żywność, sztuczne słodziki, wyniszczające florę bakteryjną układu pokarmowego?

- Nie traktuję tego lekko - mówi Leach o wprowadzeniu obcego kału do swojego organizmu. - Zrobiłem to dla siebie i mojej córki, a także innych rodzin. Jako ojciec nie mam wyjścia, zrobię wszystko, by zrozumieć rolę naszej zanikającej mikrobioty w rozwoju chorób takich jak ta, która dotknęła moją córkę.

Teraz profesor Rob Knight. To jedna z gwiazd mikrobiologii; wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim i współtwórca programu badawczego American Gut Project. Knight także zgłębia temat ze względu na córkę. Kilka lat temu uczestniczył w jej narodzinach. Zaczekał, aż położne będą zajęte czymś innym, po czym zrobił coś bardzo dziwnego.

„Nasza córka przyszła na świat w wyniku cięcia cesarskiego, 20 minut później trzymałem ją na rękach”, pisze w książce „Follow Your Gut”. „Współczesna technologia medyczna nie zapewnia wszystkiego, czego nam potrzeba, dlatego ze względu na mikroby wzięliśmy sprawy w swoje ręce”. Bez owijania w bawełnę: Knight chwycił gazę, potarł nią… podwozie żony, a następnie rozsmarował na twarzy noworodka. „Pobrałem wymaz z pochwy Amandy i podałem córce. Te mikroby były jej potrzebne”.

Teraz Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej z King’s College w Londynie, opowiadał o ataku nadciśnienia, po którym czuł się jak opuchnięta i „pogrążona w depresji ofiara udaru mózgu”. To doświadczenie skłoniło go do podjęcia badania nad rolą flory bakteryjnej jelita. Jego wnioski nieco mnie zdumiały. - Panuje przekonanie, że dzieci powinny myć ręce przed jedzeniem… Uważam, że dziś nie powinniśmy myć rąk przed jedzeniem. Proszę pomyśleć, jak często dochodzi do zatruć pokarmowych w naszych domach? Bardzo rzadko. Przesadzamy z tym myciem. Im większa różnorodność flory bakteryjnej układu pokarmowego, tym lepiej. Powinniśmy zacząć zmieniać równowagę, bo nasza sterylność zaczyna być dla nas problemem.

A co z myciem rąk po wyjściu z ubikacji? - Wielu mikrobiologów twierdzi, że tego nie robi. Jeśli sikasz w publicznej toalecie, lepiej trzymaj się własnych mikrobów. Okazuje się, że to co wydawało nam się zdrowym i higienicznym stylem życia, wcale nie jest takie zdrowe we współczesnym świecie. Najważniejsze więc, by zadbać o florę bakteryjną naszych jelit. Badania w tej dziedzinie trwają.

Ważna funkcja flory bakteryjnej

W przewodzie pokarmowym człowieka żyje ok. 1,5 kilograma bakterii. Ta mikroflora spełnia wiele istotnych funkcji, a zaburzenia w jej składzie mogą wywoływać między innymi otyłość. Zaburzenia mikroflory jelitowej oznaczają też ryzyko zachorowania na astmę, przyczyniają się prawdopodobnie do powstawania chorób alergicznych. Mikroflora pozyskuje również w czasie trawienia potrzebną nam do życia energię i odpowiada za fermentację niestrawionych składników.

ZOBACZ TAKŻE: Jak prawidłowo myć ręce?

(Źródło:Dzień Dobry TVN
Dostawca: TVN)


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »