Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Członkostwo w spółdzielni uzależnione od prawa do lokalu

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
arch. polskapress
Prawo. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowe regulacje mają przede wszystkich dostosować zapisy ustawowe do kilku wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Po nowelizacji status członka spółdzielni mieszkaniowej będzie przysługiwał tylko osobom, które mają prawo do nieruchomości w zasobach danej spółdzielni. Chodzi o posiadanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa odrębnej własności lokalu oraz ekspektatywy odrębnej własności lokalu (czyli roszczenia o ustanowienie odrębnej własności na podstawie umowy ze spółdzielnią na wybudowanie lokalu). Członkiem spółdzielni będzie mógł zostać także właściciel miejsca garażowego.

Takie ograniczenia mają zapobiegać sytuacjom, gdy członkami spółdzielni mieszkaniowej są osoby pracujące w administracji albo wykonujące na rzecz tej spółdzielni zlecenia. Ich wykluczenie z grona członków uniemożliwi im decydowanie o tym, na co i jak wydawane są pieniądze, którymi zarządzają. Jeśli ktoś jest pracownikiem spółdzielni i ma w niej mieszkania, może być też jej członkiem. Ale związanie ze spółdzielnią tylko przez stosunek pracy lub umowę zlecenie nie daje prawa do członkostwa.

Takie prawo będzie przysługiwać założycielom spółdzielni mieszkaniowej, ale tylko przez pierwsze 4 lata od jej powstania. Jeśli w tym czasie nie dostaną mieszkania, ich członkostwo w spółdzielni wygaśnie.

Nowością będzie możliwość wskazania do udziału w walnym zgromadzeniu swojego pełnomocnika. Do tej pory każdy członek musiał uczestniczyć w nim osobiście. Wiele osób nie korzysta z tego prawa, a potem ma pretensje do podjętych na walnym decyzji. Pełnomocnik będzie mógł reprezentować więcej niż jednego członka. A to oznacza, że wystarczy mieć aktywnego i - co ważne - zaufanego sąsiada, by przekazać mu swoje i pełnomocnictwo i prawo do głosowania konkretnych uchwał na walnym zgromadzeniu. Według resortu infrastruktury, takie rozwiązanie powinno zaktywizować członków spółdzielni i zwiększyć ich udział w decyzjach dotyczących spółdzielni.

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ma umożliwić najemcom nabywanie mieszkań, przejętych nieodpłatnie przez spółdzielnię. Ureguluje też sposób zwrotu wkładu mieszkaniowego osobom odchodzącym ze spółdzielni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski