Człowiek gór, sługa słowa

Redakcja
Udostępnij:
A miał ku temu nie tylko predyspozycje, ale i możliwości, jakie daje wszechstronność uzdolnień. Był bowiem - co starszym przypomnieć jedynie, a młodszym powiedzieć można - poetą, prozaikiem, dziennikarzem prasowym i radiowym, przewodnikiem górskim i nauczycielem kadr przewodnickich, uczył podczas wojny ojczystej literatury i piękna polskiej mowy. Był - jak to określił ks. Józef Tischner - sługą słowa i - jak określiła prof. Pola Kuleczka - krajoznawcą z wyboru. Pragnąc utrwalić to, co widział, sięgał też często po aparat fotograficzny.

Tadeusz Staich

   Widok ośnieżonych szczytów i dolin karpackich w telewizji i śnieg za oknami, słowem piękno ojczystego krajobrazu skierowało moje myśli wstecz - do grudniowego dwudziestego piątego sympozjum Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK. Bowiem poświęcono je osobie i dziełu życia Tadeusza Staicha, który ów krajobraz, nie tylko umiłowanych gór, widział w pełnej jego krasie i uczył widzieć.
   Wszystkich, którym nie jest obojętny polski krajobraz, polska mowa i wszystko, co tradycyjnie ojczyste, zachęcam do sięgnięcia do jego dorobku literacko-dziennikarskiego. Ja właśnie po raz drugi od grudnia (piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Staicha w Krakowie, w którym osiedli z żoną po wieloletnim pobycie w Zakopanem) sięgnęłam po tę lekturę.
   Najpierw wgłębiłam się w ósmy, zamykający "tęczową serię" bibliofilski tomik poezji "Kroki w słowach" (Varia) wydany przez żonę Zofię Stojakowską-Staichową z ineditów autora. Nakład 150 numerowanych egzemplarzy nie ułatwi pewnie dostępu, ale spróbować warto. Chociażby ze względu na symboliczny w wyrazie wiersz "Chotarski i morze" o góralskim skrzypku zjednoczonym w zauroczeniu z morzem.
   A kto chce czegoś więcej dowiedzieć się o Tadeuszu Staichu i jego dorobku oraz wpływie wywieranym na otoczenie, niechaj sięgnie po zawierający wygłoszone na sympozjum wykłady tom "Tadeusz Staich - człowiek gór, sługa słowa". Każde wystąpienie było poświęcone innej dziedzinie i sferze działalności wykraczającej z gór w dalekie strony kraju. Aż po Kaszuby i Gdańsk, po Lublin i Lubelszczyznę. Bowiem krajoznawca z wyboru, miłując góry, kochał też każdy zakątek Polski.
DANUTA JAKUBIEC
   
   Tadeusz Staich Kroki w słowach (Varia). Kraków 2002, wyd. Secesja. Tadeusz Staich - człowiek gór, sługa słowa. Kraków 2003, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie