Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czołgi, drony, haubice. Amerykański kontyngent w Polsce

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Maj. Robert Fellingham/Cover Images/East News
Obecnie w Polsce stacjonuje ponad 10 tys. amerykańskich żołnierzy. To dwa razy więcej, niż niecałe dwa miesiące temu. Oprócz pododdziałów przerzucanych w ostatnich tygodniach w związku z wojną Rosji z Ukrainą, na terytorium Polski dyslokowanych jest szereg baz i jednostek amerykańskich. Przybyło ich szczególnie w ostatnich kilku latach.
Czołgi, drony, haubice. Amerykański kontyngent w Polsce

Dwustronne porozumienie z 2020 r. o współpracy wojskowej przewidywało zwiększenie liczby 4,5 tys. żołnierzy co najmniej o 1 tys. i przygotowanie przez Polskę infrastruktury, pozwalającej przyjąć łącznie 20 tys. amerykańskich wojsk. Rozwój sytuacji we wschodnim sąsiedztwie NATO spowodował jednak szybkie i radykalne decyzje USA. Po inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przerzucono 4,7 tys. żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej, których rozmieszczono w graniczącej z Ukrainą południowo-wschodniej części kraju (głównie baza Nowa Dęba). Od miesiąca wzmacniane są też komponenty sił amerykańskich już wcześniej dyslokowane w Polsce. Nasz kraj jest dziś czwarty w Europie pod względem wielkości stacjonujących sił amerykańskich, za Niemcami (38,5 tys.), Włochami (11,5 tys.) i Wielką Brytanią (11 tys.). W jakich stałych bazach w Polsce stacjonują Amerykanie?

Dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (Żagań)

Dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) mieści się w Żaganiu, podległe mu bataliony stacjonują w Skwierzynie, Świętoszowie i Bolesławcu współdziałając z polską 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. To pododdziały wysłane do Europy w ramach trwającej od 2014 roku operacji Atlantic Resolve. Rozmieszczane rotacyjnie na okres dziewięciu miesięcy, prowadzą ćwiczenia dwustronne, wspólne oraz wielostronne w Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, Łotwie i Litwie oraz w Polsce i Rumunii. Obecnie są to żołnierze z 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w stanie Kansas. W kwietniu na kolejną 9-miesięczną zmianę przybędą pododdziały z 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson (Kolorado). Cała ABCT liczy blisko 4 tys. żołnierzy, 80 czołgów, 130 bojowych wozów piechoty Bradley, 15 samobieżnych haubic Paladin, ponad 500 pojazdów gąsienicowych i ponad 1500 kołowych.

Rotacyjny Komponent Logistyczno-Lotniczy (Powidz)

Brygada Lotnictwa Bojowego, czyli CAB (ang. Combat Aviation Brigade) trafiła do Europy w pierwszej połowie 2017 roku, aby wspierać operację Atlantic Resolve oraz inne szkolenia i misje. Jeden z zespołów zadaniowych CAB stacjonuje w Polsce, w Powidzu. Baza ta dysponuje czterema śmigłowcami UH-60 Black Hawk oraz czterema śmigłowcami AH-64 Apache. W Powidzu umiejscowiono też Batalion Wsparcia Bojowego (Combat Sustainment Support Battalion – CSSB), który zapewnia szybkie przemieszczanie pojazdów oraz wsparcie transportowe dla innych amerykańskich jednostek wojskowych rozmieszczonych w Polsce.

Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA (Poznań)

Wysunięte Dowództwo Dywizyjne w Poznaniu funkcjonuje od października 2019 r. Koordynuje funkcjonowanie sił zbrojnych USA w naszym regionie w ramach operacji Atlantic Resolve, a na jego czele stoi generał. Głównym jego zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z polskimi siłami zbrojnymi.

Komponent nr 1 z 52. Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej (Łask)

W Łasku na stałe stacjonuje komponent lotniczy sił powietrznych USA Aviation Detachment (AvDet). Piloci tego komponentu prowadzą szkolenia, utrzymują gotowość bojową i umacniają zdolności operacyjnego działania ze swymi polskimi odpowiednikami. W rotacjach szkoleniowych uczestniczą głównie samoloty F-16 i C-130. W rotacjach szkoleniowych uczestniczą eskadry wchodzące w skład służby czynnej jak też skrzydła Lotnictwa Gwardii Narodowej. To pierwszy pododdział przebywający w Polsce na stałe, od 2012 r.

Komponent nr 2 z 52. Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej (Mirosławiec)

Załogi komponentu lotniczego, wyposażone w bezzałogowce MQ-9 Reaper, działają na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie. Obecność bezzałogowców to efekt operacji „Atlantic Resolve” rozpoczętej przez USA w odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy. Stacjonująca w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu amerykańska 52. Ekspedycyjna Grupa Operacyjna US Air Force wyposażona jest w bezzałogowce rozpoznawczo-uderzeniowe MQ-9 Reaper i prowadzi działania rozpoznawcze oraz patrolowe, między innymi nad Morzem Bałtyckim.

Batalionowa Grupa Bojowa eFP ( Bemowo Piskie)

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne postanowienia dla bezpieczeństwa Polski i całego regionu. Najważniejsze z nich to realne wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO rozmieściło w Polsce jedną z czterech grup bojowych eFP (ang. enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność). W Polsce państwem ramowym grupy są Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji. Amerykański kontyngent w eFP liczy blisko 800 żołnierzy. Jest uzbrojony w ok. 100 kołowych wozów opancerzonych Stryker oraz baterię haubic M777A2.

Baza antyrakietowa (Redzikowo)

Obiekt wsparcia morskiego (NSF) w pomorskim Redzikowie wchodzi w skład EPAA, czyli tarczy przeciwrakietowej w Europie. Ma zapewniać wsparcie dla lądowego komponentu amerykańskiego morskiego systemu antybalistycznego Aegis Ashore Missile Defense System. Budowa bazy pocisków przechwytujących rozpoczęła się w maju 2016 r. Do końca bieżącego roku w pomorskim Redzikowie ma być gotowa baza pocisków przechwytujących SM-3 amerykańskiego systemu obrony balistycznej Aegis Ashore, używanego przez amerykańską marynarkę wojenną i włączonego w system obrony przeciwrakietowej NATO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czołgi, drony, haubice. Amerykański kontyngent w Polsce - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski