Cztery bramki graczy „Pasów” w reprezentacji Polski

Andrzej Stanowski
Krystian Dziubiński
Krystian Dziubiński Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polska Press
Na turnieju EIHC w Budapeszcie hokejowa reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce, pokonując w ostatnim meczu Włochy 4:1. Najlepszym graczem naszego zespołu był Krystian Dziubiński z Cracovii, który zdobył dwa gole, zanotował jedną asystę.

Po porażkach z Węgrami 1:2 i z Danią 1:3 Polacy zajęli ostatnie miejsce w gr. A i w meczu o piątą lokatę zmierzyli się z najsłabszym zespołem z gr. B. Okazali się nimi niespodziewanie Włosi, którzy po MŚ w Katowicach awansowali do elity, a w Budapeszcie dali się wyprzedzić Korei Płd. i Austrii.

To był niezły pojedynek w wykonaniu naszych reprezentantów. W naszej bramce zadebiutował Amerykanin John Murray, który ma żonę Polkę i stara się o nasz paszport, a grę w meczach towarzyskich gwarantują mu obowiązujące przepisy.

Murray spisywał się bardzo dobrze, szczególnie kiedy nasza reprezentacja przez ponad 100 sekund grała w podwójnym osłabieniu. Skapitulował dopiero w połowie drugiej tercji, kiedy Włosi wykonywali rzut karny. Sędziowie podyktowali go za zamrożenie krążka w polu bramkowym przez Krzysztofa Zapałę. Ale już w 56 sekund później padło wyrównanie, obrońca Cracovii Mateusz Rompkowski mocno strzelił z okolic bulika, krążek odbił się od jednego z obrońców włoskich i wpadł do siatki.

Losy spotkania rozstrzygnęły się w trzeciej tercji, a w głównej roli wystąpili hokeiści „Pasów”. Najpierw Krystian Dziubiński dobił krążek do siatki po uderzeniu Patryka Wajdy. To była już trzecia bramka popularnego „Dziubka” na turnieju w Budapeszcie. Nasi hokeiści poszli za ciosem i w cztery minuty później skuteczną dobitką po uderzeniu Dziubińskiego popisał się Maciej Urbanowicz. Włosi próbowali jeszcze odwrócić losy spotkania, w końcówce meczu wycofali bramkarza, jednak Polacy mądrze bronili się, a na 19 sekund przed końcową syreną przeprowadzili skuteczną akcję, którą celnym strzałem wykończył Dziubiński.

Polska - Włochy 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
Bramki:
0:1 Andergassen 34 (karny), 1:1 Rompkowski (Kruczek, Wronka 35, 2:1 Dziubiński (Wajda, Chmielewski 46, 3:1 Urbanowicz (Dziubiński, Wajda) 50, 4:1 Dziubiński (Chmielewski) 60.
Polska: Murray - Rompkowski, Kruczek, Wronka, Zapała, Malasiński - Pociecha, Bryk, Szczechura, Pasiut, Drzewiecki - Ciura, Wajda, Chmielewski, Dziubiński, Urbanowicz - Wanacki, Jaśkiewicz, Galant, Sawicki, Kapica.
Sędziowali: Gyorgy Halassy, Matyas Vas (Węgry). Kary: 8–2 min.

Materiał oryginalny: Cztery bramki graczy „Pasów” w reprezentacji Polski - Gazeta Krakowska