Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery dni z różnymi odcieniami sztuki i kultury rumuńskiej

Paweł Gzyl
Trzej brodacze w rosyjskich uszankach - czyli rozbrykane trio Toulouse Lautrec, które przyjedzie do Krakowa prosto z Bukaresztu
Trzej brodacze w rosyjskich uszankach - czyli rozbrykane trio Toulouse Lautrec, które przyjedzie do Krakowa prosto z Bukaresztu archiwum zespołu
Festiwal. 15 maja rozpocznie się w Krakowie czterodniowy Festiwal Kultury Rumuńskiej, organizowany przez Rumuński Instytut Kultury.

To wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z różnorodnymi obliczami kultury rumuńskiej poprzez muzykę, film, literaturę, sztuki wizualne i warsztaty językowe.

Program imprezy jest tak zróżnicowany, że coś ciekawego znajdą w nim zarówno dorośli, jak również młodzież i dzieci.

Muzyka stara i nowa
Festiwal zainauguruje w czwartek o godz. 19.30 w Sali Reduta kina ARS koncert tradycyjnej muzyki rumuńskiej w wykonaniu Doiny Lavric.

Pochodząca ze wsi Lişna pieśniarka od wielu lat promuje ludową twórczość swego kraju, występując w całej Europie. Tym razem przedstawi recital "O miłości".

Muzyczny wątek festiwalu kontynuować będzie zespół Toulouse Lautrec. Pod tą nazwą ukrywa się trio pochodzące ze stolicy Rumunii. "Są bywalcami nocnych klubów, pasjonatami kobiet, absyntu i opium, plują w mikrofony, szarpią druty w kabarecie i upojeni sukcesem walą w knajpiane bębny oraz zaglądają pod krynoliny dziewcząt" - piszą o sobie muzycy, którzy pojawią się w klubie Piękny Pies w piątek o godz. 20. Będzie więc gorąco!

Nagradzane kino
Równie ważnym segmentem w programie festiwalu wydaje się być przegląd filmów w Kinie pod Baranami.

Organizatorzy przedstawią trzy wybrane obrazy, zrealizowane w ostatnich latach. Będzie to laureat Grand Prix MFF w Wilnie - "Japoński piesek" Tudora Cristiana Jurgiu, niezależna produkcja "Gruszki na wierzbie" w reżyserii Dana Chişu oraz zdobywca Nagrody Specjalnej Jury MFF w Rzymie - "Quod Erat Demonstrandum" Andreia Gruzsniczkiego. Blok uzupełni zestaw najciekawszych rumuńskich krótkich metraży.

Najmłodsi widzowie festiwalu - w ramach specjalnej odsłony cyklu "Baranki Dzieciom, Baranki w Rumunii" - będą mogli obejrzeć zestaw najlepszych odcinków rumuńskiego serialu animowanego dla dzieci "Miaunel i Bălănel" oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych poświęconych kulturze i tradycji ojczyzny Drakuli.

Projekcje filmów dla dorosłych odbywać się będą od piątku do niedzieli o godz. 21.15. Specjalny seans dla dzieci rozpocznie się o godz. 11 w niedzielę.

Plastyka u źródeł
Dla miłośników sztuk wizualnych Rumuński Instytut Kultury przygotował zarówno wystawy, jak i wykłady.

W piątek o godz. 17 w Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Luciana Brana "Powrót do źródła". W niedzielę o godz. 14 w tym samym miejscu będzie okazja do spotkania i porozmawiania z autorem zdjęć - w języku angielskim.

Między światami
W Krzysztoforach - w piątek o godz. 17 - odbędzie się wykład dr Ewy Kocój "Wędrowcy między światami, czyli o postaciach koników w folklorze rumuńskim". Jego kontynuacją będą - trzy kwadranse później - otwarte warsztaty plastyczne dla dzieci - "Rumuński Căiuţ i Krakowski Lajkonik - bliscy kuzyni".

Tego samego dnia o godz. 18.30 w Cafe Szafe spotkanie wokół książki "Zabliźnione serca" Maksa Blechera, wydanej w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B. Rozmowę poprowadzi Małgorzata I. Niemczyńska.

Natomiast w sobotę o godz. 18 - "Sztuka Rumunii dawniej i dziś" - prezentacja architektoniczna Łukasza Galuska w Międzynarodowym Centrum Kultury. Suplementem do festiwalu są sobotnie warsztaty języka rumuńskiego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej , które potrwają od godz. 10.30 do 14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski