Cztery hotele zacumują na Wiśle. Czy to dla nich dobre...

Cztery hotele zacumują na Wiśle. Czy to dla nich dobre miejsce? [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Cztery hotele zacumują na Wiśle. Czy to dla nich dobre miejsce? [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]
1/21
przejdź do galerii

©Wizualizacja: Wotel

Przycumowanie hoteli na Wiśle planowane jest pod koniec lipca tego roku. Z nowych obiektów będzie widok na Wawel i Skałkę.
W Krakowie będzie można zamieszkać w hotelu na wodzie z widokiem na Wawel, Skałkę i zabytkowe centrum. Mieszkańcy nie mają nic przeciwko takim inicjatywom, ale kontrowersje wzbudza u nich lokalizacja nowych obiektów. Oburzają się, że zakłócą widok na Zamek Królewski i panoramę Starego Miasta.

- Zezwalanie na cumowanie takich obiektów w tym miejscu powinno być niedopuszczalne. Rozumiem, że najlepiej zarabia się na interesie w rejonie Wawelu, z widokiem na Zamek Królewski, ale Kraków godząc się na barki czy hotele w tym rejonie traci reputację miasta, dbającego o przestrzeń publiczną - komentuje Monika Bogdanowska, konserwator dzieł sztuki.

Cztery hotele na wodzie nazwano wotelami. Mają zostać zacumowane przy bulwarze Wołyńskim, w sąsiedztwie dawnego hotelu Forum. Plan jest taki, aby nowe obiekty na wodzie zostały otwarte pod koniec lipca.

Kraków ma być pierwszym miastem, w którym firma Wotel zamierza wprowadzić taką atrakcję. Następne w kolejności mają być Wrocław i Poznań.

Przedstawiciele inwestora apelują o to, aby wstrzymać się z ocenami do czasu, kiedy obiekty przypłyną i zacumują przy bulwarze. Przekonują, że jednym z największych atutów wotelowych pokojów będzie sięgająca od podłogi do sufitu ściana ze szkła, która ma zapewniać atrakcyjny widok i sprawiać, że goście będą mieć wrażenie unoszenia się na wodzie.

Firma Wotel ma już większość zezwoleń niezbędnych do uruchomienia hoteli, ale brakuje jeszcze pozwolenia na budowę ze strony miasta.

W Zarządzie Infrastruktury Sportowej informują, że na razie inwestor do 22 lipca ma rezerwację dla stanowisk cumowniczych, ale jeżeli nie będzie wszystkich zgód, to umowa na udostępnienia tej lokalizacji nie będzie obowiązywać.Mieszkańcy zwracają uwagę, że tego typu obiekty mogłyby funkcjonować w rejonie Podgórza czy Kazimierza.

Cztery hotele na wodzie mają zacumować pod koniec lipca na Wiśle przy bulwarze Wołyńskim, w rejonie dawnego hotelu Forum. Atrakcją ma być widok z nich na Wawel i kościół na Skałce. Nowatorski projekt wywołuje duże kontrowersje wśród mieszkańców, przekonujących, że w taki sposób nie powinno się zaburzać krajobrazu w tak ważnej części miasta.

Cztery odrębne budynki na wodzie nazwano wotelami. Każdy z nich ma mieć pięć indywidualnych pokojów. Czarna elewacja, przeszklenia, stal i drewno - to elementy składowe konstrukcji każdego z obiektów. W skład pokoi wejdzie: salon, sypialnia, łazienka oraz minianeks kuchenny z podstawowym sprzętem.

Inwestorzy przekonują, że jednym z największych atutów pomieszczeń będzie sięgająca od podłogi do sufitu ściana ze szkła, dzięki której przebywający wewnątrz goście hotelowi będą mieć wrażenie unoszenia się na wodzie. Stabilność obiektów ma zapewnić platforma pływająca, złożona z pojedynczych, modułowych pontonów stalowych.

- Zależało nam na stworzeniu obiektów z jednej strony bardzo nowoczesnych, ale z drugiej niedominujących nad otoczeniem. Wotele płynnie zlewają się z terenem dookoła, w żaden sposób nie naruszając panoramy bulwarów wiślanych. Wręcz przeciwnie, naszym zdaniem, dodają one temu terenowi atrakcyjności - przekonuje Marcin Pacura, współwłaściciel firmy Wotel.

Inwestycja budzi jednak kontrowersje wśród mieszkańców.- Uważam, że takie obiekty w tym miejscu nie powinny być dopuszczane. Bardzo już rażą barki pod Wawelem. Widok na panoramę Zamku Królewskiego i Stare Miasto powinien być chroniony - podkreśla Monika Bogdanowska, konserwator dzieł sztuki. Jej zdaniem, od ujścia Rudawy do mostu Piłsudskiego mogą cumować i pływać statki, natomiast miejsce dla barek restauracyjnych czy hoteli widzi za mostem Piłsudskiego w rejonie Kazimierza i Podgórza.

Przedstawiciele inwestora wyjaśniają, że o wyglądzie nowych obiektów będzie można rozmawiać po tym, jak zostaną zacumowane przy bulwarze.

- Kompletujemy wszystkie zezwolenia niezbędne do przycumowania hoteli. Mamy większość niezbędnych zgód, m.in. akceptację konserwatora zabytków. Do umieszczenia pali cumowniczych potrzebne jest jeszcze pozwolenie na budowę ze strony miasta - mówi Aleksander Staszczyk, współpracujący z inwestorem.

Decyzje dla jednostek na Wiśle wydaje m.in. Zarząd Infrastruktury Sportowej. - Spółka Wotel do 22 lipca 2018 roku ma obowiązujące umowy rezerwacyjne dla stanowisk cumowniczych na bulwarach: Rodła, Wołyńskim i Kurlandzkim. Umowy są jedynie potwierdzeniem, że gmina w tym czasie nie zawrze umowy z innym podmiotem - informuje Jerzy Sasorski z ZIS. - Jeżeli w czasie obowiązywania umowy rezerwacyjnej wnioskodawca doręczy komplet wymaganych dokumentów, w tym m.in. pozytywną opinię plastyka miasta, architekta oraz miejskiego konserwatora zabytków, będzie mógł zawrzeć umowę udostępnienia urządzeń cumowniczych - dodaje.

Jakie jednostki firma Wotel planuje na bulwarach Rodła (między ujściem Rudawy a mostem Dębnickim) i Kurlandzkim (od strony Kazimierza, między mostami Piłsudskiego a kolejowym w Zabłociu)? - Być może będzie tam restauracja na wodzie czy coś w tym stylu. Inwestorzy są też zainteresowani postawieniem przy bulwarach jednostki z galerią wystawową - wyjaśnia Aleksander Staszczyk.

Wytrzymałe na wiatr, śnieg i fale

Wotele na Wiśle to ma być pierwszy tego typu projekt budowlany w skali kraju. Mają to być wysokiej klasy hotele na wodzie. Swoim kształtem budynki tej marki nawiązują do budownictwa skandynawskiego. Inwestorzy przekonują: „Architektura woteli jest ukłonem w szczególności w stronę entuzjastów modernistycznej myśli duńskiej i holenderskiej, ale także jest projektem mającym na celu spełnienie oczekiwań wszystkich miłośników współczesnej architektury, łączącej funkcjonalność z nieprzeciętną estetyką”. Budynki woteli powstają w technologii modułowej. Konstrukcja ma być wytrzymała na wiatr, śnieg i rzeczne fale. Goście hotelowi za pomocą smartfona albo tabletu będą mogli regulować oświetlenie, system rolet i temperaturę oraz poziom nadmuchu wentylacji w pomieszczeniach. W kolejnych latach hotele na wodzie marki Wotel mają się pojawić we Wrocławiu i Poznaniu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze (62)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
filipa 18

janek02347 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

ja bardzo lubię Hotel Indigo, mają tam przepyszna restaurację Filipa 18 :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hotele

Rajchel (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zawsze jeżdżę na wakacje nad morze, bo jestem z Krakowa i zawsze wybieram wysokiej klasy hotele , ostatnio właśnie połakomiliśmy się na Hotel Lubicz, świetny sandard i dobra oferta spa....rozwiń całość

Zawsze jeżdżę na wakacje nad morze, bo jestem z Krakowa i zawsze wybieram wysokiej klasy hotele , ostatnio właśnie połakomiliśmy się na Hotel Lubicz, świetny sandard i dobra oferta spa. http://hotel-lubicz.plzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NIE TUTAJ!!

aa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Miasto powinno chronić krajobraz okolic Wawelu i Skałki. Oczywiście "inwestorzy" chcą właśnie tu budować, jak się nie da na lądzie to na wodzie. Co za krótkowzroczna polityka, a właściwie jej brak....rozwiń całość

Miasto powinno chronić krajobraz okolic Wawelu i Skałki. Oczywiście "inwestorzy" chcą właśnie tu budować, jak się nie da na lądzie to na wodzie. Co za krótkowzroczna polityka, a właściwie jej brak. Barki przycumować poza centrum!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A czyj to kapital?

Sceptyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Z informacji w KRS nie wynika kto faktycznie za ta "inwestycja" stoi.
Moze to kolejne Angel Poland - ktos cos wie?
A bez wzgledu czyj kapital - sio na przedmiescia i nie zasmiecac i tak brudnej...rozwiń całość

Z informacji w KRS nie wynika kto faktycznie za ta "inwestycja" stoi.
Moze to kolejne Angel Poland - ktos cos wie?
A bez wzgledu czyj kapital - sio na przedmiescia i nie zasmiecac i tak brudnej Wisly.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tytuł

Kacper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Właściciel restauracji przy Forum miał ją wkopać w bulwar tak, żeby nie zasłaniała krajobrazu, między innymi wspomnianej Skałki, ale tego nie zrobił. W związku z tym teren został zamknięty,...rozwiń całość

Właściciel restauracji przy Forum miał ją wkopać w bulwar tak, żeby nie zasłaniała krajobrazu, między innymi wspomnianej Skałki, ale tego nie zrobił. W związku z tym teren został zamknięty, niestety :-( to było świetne miejsce do wypoczynku po pracy. Dlaczego decydują się na zasłaniające krajobraz barki? Nie wiem. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ppp

Równi i równejsi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

Restauracja z plażą przy Forum - beee, hotele na Wiśle przy Forum - spoko. To pierwsze przynajmniej służyło mieszkańcom, a teraz niszczeje :-(


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ucięło komentarz

Kacper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dlaczego decydują się na barki zasłaniające widok? Nie wiem...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tytuł

Kacper (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Właściciel restauracji przy Forum miał ją wkopać w bulwar tak, żeby nie zasłaniała krajobrazu, między innymi wspomnianej Skałki, ale tego nie zrobił. W związku z tym teren został zamknięty,...rozwiń całość

Właściciel restauracji przy Forum miał ją wkopać w bulwar tak, żeby nie zasłaniała krajobrazu, między innymi wspomnianej Skałki, ale tego nie zrobił. W związku z tym teren został zamknięty, niestety :-( to było świetne miejsce do wypoczynku po pracy. Dlaczego decydują się na zasłaniające...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kasa

kasa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

wydaje mi sie ze przysmarowali.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:-D:-D:-D

JestemWielki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Ciekawe co właściciel plaży na to :-D

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zaslaniala

daniel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Taa bo zaslaniala skalke haha

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Misiek

Racja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Dokładnie, plaża im przeszkadzała i w rezultacie straszy już od kilku lat...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przetarg był czy jak z boiskiem dla byłego piłkarza za grosze?

Fan prezesa ZISu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Niestety ale jak widze nazwę ZIS to domyślam się że przetargu nie było...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
b

melos (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Świetny pomysł!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ale dlaczego nie ??

Przecież to ładne jest (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

Ale skąd tyle jadu skoro to całkiem ładne jest ?? No i skoro to hotel na wodzie to w końcu jest to dla przyjezdnych a nie dla krakowian


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a stąd, że

Krakowianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

przyjezdny zamieszka na wodzie, zrobi ku..ę i wyjedzie, a krakowianie będą patrzeć na te pływające budy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dla entuzjastów ekologi!

GG (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Cztery hotele to tysiące litrów nieoczyszczonych ścieków dziennie.Dla przypomnienia dodam,że Warszawiacy nadal czerpią wodę z Wisły.Pływające ,,klocki,, po zakolu,też chluby miastu nie przyniosą


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wszędzie idioci

I debile (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Przecież ścieki nie będą bezpośrednio do Wisły wpadać ... ależ wy macie pustostan w tych główkach

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne

W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne