Nasza Loteria

Cztery tony monet

Redakcja
TARNÓW–NOWY SĄCZ

Dobiega końca ogólnopolska kampania społeczna "Wymieńmy się” zorganizowana przez Narodowy Bank Polski oraz Caritas Polska. Do 31 grudnia można jeszcze oddawać pieniądze sprzed denominacji do oddziałów regionalnych NBP na terenie całej Polski. Po upływie tej daty stare banknoty i monety pozostaną jedynie pamiątką i będą miały wartość sentymentalną.

Akcja "Wymieńmy się” prowadzona jest od listopada br. Oprócz NBP uczestniczy w niej Caritas Polska oraz lokalne oddziały Caritas znajdujące się na terenie całego kraju. Polega ona na zbieraniu banknotów i monet sprzed 1995 roku, które nie są już w powszechnym obiegu, jednak nie straciły jeszcze swej wartości. Zgromadzone przez Caritas pieniądze NBP zamienia na nowe złote. Uzyskane środki zostaną przekazane na pomoc uczniom w nauce w ramach prowadzonego przez Caritas programu "Skrzydła”. Jest to pogram długoterminowym skierowany do dzieci i młodzieży z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jego celem jest zakup wyprawek z artykułami szkolnymi, dofinansowania do wycieczek szkolnych oraz umożliwienie dożywiania w szkole. Zebrane pieniądze nie będą przekazane wyłącznie na program "Skrzydła”. Pomogą również w rehabilitacji i leczeniu dzieci.

Zbiórka pieniędzy prowadzona przez Caritas odbywa się niemalże w całym kraju, również i w naszym regionie. Stare banknoty i monety zbierane są w całej diecezji tarnowskiej obejmującej m.in. Tarnów, Nowy Sącz, Mielec i wiele innych miejscowości.

– Do tej pory zawieźliśmy do Krakowa 4 transze pieniędzy, to jest ok. 4 ton monet. Są to pieniądze niewielkich nominałów i po przeliczeniu dają niewielką wartość. Do NBP zostaną przekazane jeszcze banknoty. W porównaniu z monetami jest ich stosunkowo mało i stanowią zaledwie ok. 5% całości – podkreśla Dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. Ryszard Podstołowicz.

W kampanię społeczną włączyli się również wolontariusze, którzy pomagali w zbieraniu i sortowaniu pieniędzy jeszcze przed ich transportem do oddziału okręgowego NBP w Krakowie. Swój udział w akcji zaznaczyła przede wszystkim młodzież; zwłaszcza uczniowie szkół plastycznych, klerycy oraz członkowie Seminarium Duchownego w Tarnowie.

– W związku z tym, że napływ starych pieniędzy był tak duży, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu parafialnych oddziałów, które pomagały nam sortować pieniądze. Niemały udział w akcji miały też osoby bezdomne, biorące udział w segregowaniu monet – wyjaśnia ks. Ryszard Podstołowicz.

Podczas prowadzenia kampanii "Wymieńmy się” do Caritasu wpłynęło również wiele drobnych pieniędzy zagranicznych, które można będzie wymienić na euro. W zbiorze polskich pieniędzy sprzed denominacji znalazła się także pewna ilość monet sprzed wojny – obecnie niewymienialnych.

– Zastanawiamy się, co zrobić z tymi monetami. Chcielibyśmy je dobrze wykorzystać – stwierdza dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej

Wśród zebranych pieniędzy najwięcej jest starych monet jednozłotowych. Wartość nominalna takiej jednej monety jest symboliczna. Aby uzyskać jedną nową złotówkę, trzeba odliczyć 10 tysięcy starych monet jednozłotowych.

Do Oddziału NBP w Krakowie trafiały stopniowo kolejne transze pieniędzy.

– W pierwszej transzy po wymianie starych banknotów na nowe złotówki otrzymaliśmy 270zł, w drugiej ponad 300 zł. Trzecia była największa, bo aż 900 zł. Czekamy jeszcze na to, jaki będzie wynik z czwartej, którą już dostarczyliśmy – mówi ks. Ryszard Podstołowicz.

Akcja prowadzona przez Caritas zakończała się w piątek. Wtedy zawieziona została ostatnia – piąta transza pieniędzy. Na oficjalne dane podane przez NBP dotyczące tego, ile polskich złotych uzbierano w pięciu transzach w naszej diecezji, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Chociaż obecnie nie wiemy, jaka będzie wartość nominalna zebranych pieniędzy, to możemy stwierdzić z całą pewnością, że pomogą one w realizacji szczytnych celów.

Wszystkich tych, którym nie udało się dostarczyć monet i banknotów sprzed denominacji informujemy, że stare pieniądze można wymienić na nowe złote w oddziałach okręgowych NBP (np. w Krakowie na ul. Basztowej 20) do 31 grudnia br. Wraz z upływem tego terminu kończy się akcja "Wymieńmy się” i możliwość wymiany pieniędzy.

Paulina Marcinek
e-mail: [email protected]

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski