MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czwórka letnich rezydentów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Fot.Adam Wojnar/Polskapresse
Dwie pisarki - Marta Soldado z Hiszpanii i Roksolana Zharkova z Ukrainy - biorą udział na zaproszenie Krakowskiego Biura Festwialowego w programie rezydencjalnym Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Stypendystki Programu Rezydencjalnego dla Miast Literatury UNESCO spędzą lato w Willi Decjusza. Natomiast w mieszkaniu rezydencjalnym w Pałacu Potockich w lipcu zagości rysownik komiksowy PieR Gajewski, a w sierpniu – poeta i pisarz Łukasz Barys.

FLESZ - Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO - kom. prof. Grochmalskiego

od 16 lat

Roksolana Zharkova – ukraińska pisarka, eseistka, krytyczka literacka zagości w Krakowie w czerwcu i lipcu. To ceniona badaczka kobiecego pisarstwa i cech sztuki kobiecej. Absolwentka filologii na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Uczestniczka, finalistka i zwyciężczyni wielu krajowych i międzynarodowych konkursów literackich i artystycznych.

Jest także autorką zbiorów poezji „SłuchaTy – morze” (2015), „Ręce i słowa” (2017), „Wszystkie moje ptaki” (2019), tomików opowiadań i półpowieści „On pachnie jak ty” (2017). Opowieść „Zero całości, zero dziesiątek”, która wygrała w V Ogólnoukraińskim konkursie literackim im. Hryhora Tyutyunnyka (Kijów, 2021), opowiada historię bohatera z okupowanego Ługańska.

Od lewej: Roksolana Zharkova, PieR Gajewski, Marta Soldado i Łukasz Barys
Od lewej: Roksolana Zharkova, PieR Gajewski, Marta Soldado i Łukasz Barys Materiały prasowe

Druga rezydentka, katalońska pisarka Marta Soldado, jest absolwentką historii i literatury porównawczej i pracuje jako nauczycielka języka, historii i filozofii w szkole średniej w Barcelonie. Opublikowała powieść „Szczęście pieczonego kurczaka” (L'Altra Editorial, 2018), rozdział eseju „Anioł nostalgii w pułapce między Wschodem a Zachodem” w zbiorowej książce „Reinventing Eastern Europe: Imaginaries, Identities and Transformations” (2019) oraz kronikę literacką „El cap i la cua del drac” (Comanegra, 2022).

Miasta i ich wyobrażenia, zwierzęta i bałagan we współrzędnych geograficznych stanowią znaczną część jej literackiej i życiowej podróży. Soldado spędzi w Krakowie lipiec i sierpień.

Także w lipcu, do mieszkania rezydencjalnego w Pałacu Potockich, przyjedzie PieR Gajewski, który został wyłoniony w naborze rezydencjalnym dla artystów i artystek komiksowych, realizowanym przez dwa Miasta Literatury UNESCO – Kraków i Angoulême.

Gajewski jest francuskim rysownikiem i autorem powieści graficznych. Absolwentem Szkoły Sztuk Pięknych w Angoulême (sekcja komiksu). Jego prace graficzne były wystawiane m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, w La Cité de la BD w Angoulême, w Międzynarodowym Muzeum Mangi w Kioto, w Instytucie Francuskim w Stambule, w New Rochelle w stanie Nowy Jork, a także w Austrii i w Niemczech.

Nabór skierowany był do artystów i artystek, którzy mają na swoim koncie debiut komiksowy, są związani z Krakowem lub Angoulême, a także aktywnie uczestniczą w lokalnych inicjatywach związanych z komiksem.

Spotkanie z PieRem Gajewskim i Katarzyną „Falauke” Dziergaczow, zatytułowane "Języki komiksu", odbędzie się w środę 13 lipca w Pałacu Potockich.

W sierpniu w Pałacu Potockich zamieszka natomiast Łukasz Barys. Rezydencja Barysa jest realizowana w ramach Paszportu „Polityki”, który autor otrzymał w styczniu tego roku za książkę „Kości, które nosisz w kieszeni” (Cyranka). Barys jest poetą i prozaikiem; publikował w pismach literackich – m.in. „Toposie”, „Wizjach”, „Nowym Napisie” – i brał udział w licznych konkursach poetyckich, a nakładem Instytutu Literatury ukazała się w 2020 roku jego książka poetycka „Wysokie słońce”.

O innych programach rezydencjalnych, także tych prowadzonych przez KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, można przeczytać na stronie www.literaryresidenciespoland.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czwórka letnich rezydentów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski