Czy alkoholizm można wyleczyć?

Artykuł sponsorowany
Uzależnienie od alkoholu to stan psychiczny i fizyczny wynikający ze współdziałania żywego organizmu i alkoholu. Stan ten charakteryzuje się zmianami w zachowaniu i innymi następstwami, w tym zawsze przymusem (trudną do odparcia chęcią) ciągłego lub okresowego używania alkoholu po to, aby doświadczyć psychicznych efektów jego działania lub aby uniknąć objawów wynikających z jego braku, takich jak złe samopoczucie (dyskomfort). Zmiana tolerancji może, ale nie musi towarzyszyć temu zjawisku. Człowiek może uzależnić się równolegle od alkoholu i innych środków psychoaktywnych (spożywanych, wdychanych czy przyjmowanych w formie iniekcji).

Definicja według Światowej Organizacji Zdrowia z 1969 roku

Zespół uzależnienia alkoholowego, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą złożoną, dotykającą różnych obszarów życia człowieka. Dotyczy zarówno ciała, umysłu, emocji czy poziomu wartości duchowych człowieka, jak i jego relacji społecznych. Na każdym z tych poziomów winien dokonywać się proces leczenia i każdy z nich poddawany jest innego rodzaju terapii (Więcej informacji również na: http://terapie.net.pl/alkoholizm.html).

Ciało – toksyczna substancja, jaką jest alkohol, doprowadza u człowieka nadmiernie pijącego do nieodwracalnych zmian w jego metabolizmie, co w konsekwencji wiąże się z głodami alkoholowymi i utratą kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Kiedy osoba uzależniona od alkoholu przerywa dłuższy ciąg picia, pojawiają się bardzo nieprzyjemne objawy odstawienia alkoholu typu: suchość w ustach, potliwość, brak apetytu, wymioty, drżenie rąk, bóle mięśniowe czy lęki, bądź problemy ze snem. Na ogół jednak, poprzez proces detoksykacji (odtrucia i dożywienia wycieńczonego organizmu) jak i zadbanie o ciało osoby uzależnionej, już po kilkunastu dniach te wszystkie objawy ustępują osoba uzależniona zaczyna się czuć w miarę normalnie.

Jeśli nie powróci do picia, można powiedzieć że na tym poziomie choroba została zaleczona. Mogą się jeszcze przez jakiś czas pojawiać silne głody alkoholowe czy inne przykre objawy somatyczne, ale jeśli osoba uzależniona w procesie terapii nauczy się z nimi radzić, można powiedzieć o sukcesie w leczeniu tego aspektu choroby. Często uzależnienie alkoholowe porównywane jest do pewnego rodzaju alergii – jeśli nie ma alergenu, nie ma przykrych jej objawów. Ale jak napisałem wcześniej chorobę tą można zaleczyć ale nie wyleczyć całkowicie. Ponieważ przez wieloletnie picie dochodzi do nieodwracalnej zmiany metabolizmu organizmu, choroba w uśpieniu pozostaje z chorym już do końca jego dni. Tą zmianę metabolizmu porównuje się często do procesu zmiany ogórka świeżego w ogórek kiszony. Odwrócenie tego procesu chemicznego jest nieodwracalne! Jeśli jednak osoba uzależniona nie zadba o swoją chorobę, nie będzie regularnie przestrzegać zasad, może nastąpić proces powolnego nawrotu choroby, zakończony kolejnymi powrotami do picia alkoholu, w rezultacie też do picia ciągami, kolejnej utracie kontroli nad wypijanym alkoholem. Przypadki ponownego powrotu do czynnego uzależnienia w Polsce zdarzały się po 10, 12, 19, 25 a nawet po 28 latach utrzymywania abstynencji!

W obszarze umysłu mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi procesami chorobowymi. Poprzez długotrwałe picie osoba uzależniona uruchamia szereg mechanizmów obronnych, które powodują samooszukiwanie się pacjenta zarówno co do jego stanu jak i sposobów radzenia sobie z nimi. Pojawiają się takie mechanizmy jak: nałogowe regulowanie uczuć, mechanizm iluzji i zaprzeczeń, czy mechanizm rozproszonego, rozdwojonego „ja”. Praca nad rozbrojeniem chorych mechanizmów myślenia to praca na dłuższą terapię i samodzielną pracę osoby trzeźwiejącej. Podstawowa terapia dotycząca tego obszaru to proces trwający około dwóch lat, często kontynuowany nadal w samopomocowych grupach wsparcia typu grupy wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

Praca nad odzyskaniem kontroli nad własnymi emocjami, to też codzienne ćwiczenie się w rozpoznawaniu swoich uczuć, wychwytywaniu objawów głodu alkoholowego. Zaniedbywanie siebie w jakimkolwiek z tych obszarów może spowodować nawrót choroby alkoholowej czyli powrót do niekontrolowanego picia z wszelkimi jego konsekwencjami.

I wreszcie jeden z najważniejszych obszarów funkcjonowania człowieka: świat jego wartości duchowych, często unicestwiony wręcz w okresie czynnego alkoholizmu. To już proces bardziej złożony, rozciągnięty w czasie na lata powrotu do zdrowia, stanowiący jednak gwarancję przejęcia kontroli nad chorobą i wyznaczającymi zdrowe kierunki funkcjonowania w trzeźwym życiu. Stan ten osiąga się poprzez codzienne refleksje, modlitwy, medytację, warsztaty z duchowości czy ciągła pracę z kierownikiem duchowym. Odzyskanie jednak kontaktu ze światem wartości wyższych i codzienna opieka nad sobą, nad swoją chorobą, może przynieść zmiany ponad oczekiwania chorego i jego bliskich.

Nie sposób też nie przyjrzeć się temu, jak uzależnienie alkoholowe wpływa na relacje z innymi ludźmi, na rodzinne, zawodowe czy sąsiedzkie stosunki, a właściwie na ich wieloletnią degradację, kończącą się często marginalizacją chorego, jego izolacją, ucieczką w samotność. Czasem powrót do zdrowej relacji to lata pracy, czasem terapii małżeńskiej, rodzinnej, powolnego odzyskiwania zaufania w swojej rodzinie i otoczeniu. W procesie tym często terapia jest niezbędna, gdyż zdarza się że wiele związków rozpada się po zaprzestaniu picia przez chorego na chorobę alkoholową człowieka. I tutaj zarówno uzależnionego jak i jego bliskich czeka nieraz wieloletnia praca nad poprawą, uzdrowieniem chorych relacji.
Bardzo pomocne w tym są wszelkie formy edukacji osób współuzależnionych, oraz ich aktywny udział w terapii lub grupach samopomocowych rodzin osób uzależnionych od alkoholu, takich jak ogólnoświatowa wspólnota Al.-Anon, obecna również od wielu lat w Polsce.

Reasumując: z choroby alkoholowej nie da się całkowicie wyleczyć, ale można ją zatrzymać, zaleczyć, i poprzez realizację nowego, prozdrowotnego sposobu życia, zakładającego codzienną pracę nad sobą, ciągły rozwój osobisty. Paradoks tej śmiertelnej, nieuleczalnej choroby, polega na tym, że chory wchodzący po terapii na drogę zdrowienia, trzeźwienia, może dojść poprzez samodyscyplinę i stosowanie się do zaleceń terapeutów – może żyć na wyższym poziomie niż ten, na jakim żył zanim wszedł na drogę alkoholizowania się, która doprowadziła go do groźnego dla jego zdrowia i życia stanu chorobowego, określanego, jak we wstępie tego artykułu zespołem uzależnienia alkoholowego.

Artykuł powstał we współpracy z Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień „Koninki”.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3