Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy brak telewizora trzeba będzie zgłosić?

Sławomir Cichy, Anna Janik
Janusz Wojtowicz
Abonament rtv. Jest już niemal pewne, że w połowie października Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o abonamencie rtv. Firmują ją posłowie PiS, by jak najbardziej skrócić proces legislacyjny. Projekt powstał jednak w Telewizji Polskiej, a jego pomysłodawcą jest prezes TVP Jacek Kurski.

Prezes Kurski twierdzi, że jedyną drogą do poprawy ściągalności abonamentu jest przyjęcie domniemania, że wszyscy mają w domach odbiorniki rtv. Stąd wysnuto wniosek, iż w nowej ustawie powinien znaleźć się zapis o tym, że rejestrować trzeba będzie brak telewizora czy radia, a nie - jak dotąd - jego posiadanie.

Pomysł Kurskiego ma służyć zwiększeniu zysków z abonamentu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała, że abonament w 2015 r. na 13,57 mln gospodarstw domowych płaciło regularnie zaledwie 1,06 mln. Z 6,72 mln zarejestrowanych gospodarstw posiadających telewizor połowa była ustawowo zwolniona z opłat. Pozostaje więc ok. 6 mln gospodarstw domowych, które mają niezarejestrowane odbiorniki radiowe i telewizyjne.

WIDEO: Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z abonamentu RTV

Źródło: dziennikzachodni.pl

Gdyby ustawa weszła w życie jeszcze w tym roku, to w 2017 i 2018 r. wpływy telewizji zwiększyłyby się o 1-1,5 mld zł. Osiągnięto by cel stawiany przy konstruowaniu ustawy o powszechnej opłacie audiowizualnej i nie byłoby groźby podważenia przepisu przez Komisję Europejską.

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, uważa, że za dodatkowe środki z abonamentu media publiczne powinny znacznie poszerzyć ofertę w internecie. - Telewizja i radio publiczne powinny rozbudowywać serwisy internetowe, udostępniać bezpłatnie obecne i archiwalne materiały, tak żebyśmy wszyscy mieli do nich dostęp i wiedzieli, za __co płacimy abonament - powiedział portalowi wirtualnemedia.pl.

Opozycja na pomyśle PiS nie zostawia suchej nitki. - W demokracji każdy ma nieograniczone prawo, żeby się kompromitować i pan Kurski z tego prawa skrzętnie korzysta. Nie zamierzam płacić na telewizję i __współfinansować propagandę jednej partii - mówi poseł Nowoczesnej Mirosław Nowak, dodając, że od lat nie ma w domu telewizora. - Ciekawe, czy niedługo będę musiał zgłaszać brak wyciskarki do soku albo innych sprzętów agd? Ten pomysł jest absurdalny, bo jak pan Kurski zamierza sprawdzić, czy ktoś faktycznie nie ma odbiornika, skoro bez nakazu prokuratora lub sądu nikt nie może wejść do mojego domu?

- Przez analogię można by wprowadzić przepis, który zezwala zamykać wszystkich mężczyzn za gwałt, bo istnieje domniemanie, że wszyscy mają narzędzie do jego popełnienia - ironizuje mecenas Sławomir Zaremba z Katowic.

Abonament rtv w Europie i w polsce

Najwyższy abonament w Unii Europejskiej płacą Niemcy.
To ponad 200 euro rocznie, a od opłat nie ma żadnych wyjątków ani zwolnień. Od trzech lat trwa jednak dyskusja nad wprowadzeniem w Niemczech możliwości odstąpienia od płacenia abonamentu.

Brytyjczycy, którzy płacą niemal tak wysoki abonament jak Niemcy, mają jednak mocne prawne gwarancję, że ich telewizja BBC jest publiczna nie tylko z nazwy. Oprócz realizacji misji ma wpisany w statut zakaz emitowania reklam.

Na drugim biegunie są mieszkańcy Słowacji, gdzie abonament RTV został zniesiony.
Powodem była słaba ściągalność i w efekcie w 2013 r. uchwalono ustawę, która gwarantuje mediom publicznym finansowanie z budżetu państwa. Otrzymują równowartość 0,142 proc. PKB. Finansują się też z reklam.

Połowa gospodarstw w Polsce jest zwolniona z opłaty.
Po nowelizacji ustawy lista grup zwolnionych (m.in. osoby powyżej 75. roku życia, z emeryturą niższą niż połowa przeciętnej pensji) byłaby wciąż aktualna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski