Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy da się zastopować komornika?

Katarzyna Borek
Gdy masz długi i grozi Ci komornik, radzimy udać się po pomoc do prawnika. Specjalista podpowie, jakie są możliwości wyjścia z sytuacji. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów
Gdy masz długi i grozi Ci komornik, radzimy udać się po pomoc do prawnika. Specjalista podpowie, jakie są możliwości wyjścia z sytuacji. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów Fot. 123RF
Długi. Trafiłem na ogłoszenie firmy, która obiecuje legalnie usunąć komornika z życia - pisze do nas Czytelnik. Święty spokój ma go kosztować 400 zł. Pyta, czy zapłacić. Odpowiada prawnik Hanna Kucharska.

Długi, komornik - to koszmarna codzienność wielu z nas. Przeważnie nie orientujemy się jednak, co możemy zrobić od strony prawnej, by rozwiązać problem. Często siadamy więc do komputera i szukamy pomocy w internecie. Tym sposobem część z nas trafia na strony, na których firmy ogłaszają, że pomagają zastopować komornika w jego działaniach, legalnie pozbyć się go z życia. Na jedną z takich ofert natrafił nasz Czytelnik.

WIDEO: Paweł Blajer: To całe postępowanie dotyczy tylko banków krajowych, nie dotyczy natomiast SKOK-ów

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Chcą pomóc - za pieniądze

- Mam ogromne długi bankowe - zdradził nam Czytelnik. Wobec niego prowadzone jest kilka postępowań egzekucyjnych, przez kilku różnych komorników. Jeden z nich zajął wynagrodzenie.

Czytelnik, aby się ratować, znalazł w internecie firmę, której pracownik obiecał postrzymać komornika. Usłyszał, że firma może pomóc właściwie w każdym przypadku. Warunkiem jest jednak wniesienie opłaty wstępnej w kwocie 400 złotych. - Czy można w to wierzyć? - pyta czytelnik. - Czy lepiej, żeby moje sprawy były prowadzone przez różne kancelarie, w różnych miastach, czy może przenieść je do jednej? Czy jako dłużnik mogę wybrać komornika?

Nie wierzmy w cuda - ostrzega prawnik

Prawnik Hanna Kucharska, nasza ekspertka od spraw związanych z zadłużeniami, zna tego rodzaju firmy, z którą zetknął się nasz Czytelnik. I ostrzega przed nimi: - Obojętnie pod jakim hasłem działają te podmioty, jaką kwotę chcą za usługi - radzę podchodzić do tego ze sporą rezerwą.

Dlaczego to są najczęściej gruszki na wierzbie

Komornicy są urzędnikami państwowymi. Działają na podstawie ustaw, które dają im prawne instrumenty pozwalające na prowadzenie ich działalności, przewidzianej w przepisach. A zmierza ona do wyegzekwowania roszczeń wierzyciela. - Jeżeli komornik działa w granicach przepisów prawa, jeżeli tego prawa nie łamie ani nie nadużywa stanowiska, to żadna firma ani żadna osoba fizyczna nie jest w stanie powstrzymać jego ustawowych działań - za jakąkolwiek opłatę. Może to zrobić tylko wierzyciel, który swoim wnioskiem zainicjował to postępowanie - podkreśla prawnik.

Oczywiście, są takie instytucje prawa cywilnego, jak na przykład przedawnienie, których zastosowanie - w sposób odpowiedni i w odpowiednim czasie - może zatrzymać albo nawet zakończyć egzekucję komorniczą. Są też inne środki prawne, które służą do walki nie tyle z komornikiem, co z nieuprawnionymi roszczeniami wierzyciela. - Ale możliwość ich zastosowania w danej konkretnej sprawie radziłabym zawsze skonsultować z prawnikiem, żeby uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych kosztów - mówi ekspertka. Porada prawna kosztuje około 100 zł, są też bezpłatne.

Co do drugiej części pytania Czytelnika: lepiej gdy wszystkie sprawy prowadzi jeden komornik, ale dłużnik nie może go wybrać, bo liczy się to, który komornik pierwszy wszczął egzekucję - a o tym decyduje wierzyciel. Możliwe jest (teoretycznie) przeniesienie wszystkich spraw do jednego komornika (np. miejsca zamieszkania dłużnika), jeśli to on prowadzi wiele spraw dłużnika. Ale nie w sytuacji naszego Czytelnika - to znaczy gdy egzekucja jest skuteczna. Bo komornik, który już zajął świadczenie, nie zwolni go przed zakończeniem swojej egzekucji po to, żeby zajął je inny komornik z tytułu innej wierzytelności.

ważne informacje

Przepisy. Zajęcie konta przez internet i inne zmiany

8 września 2016 roku weszły w życie zmiany przepisów dotyczące działań komorników. To się zmieniło m.in.:

- komornik pochopnie nie sprzeda auta - bo zlikwidowano szybki tryb sprzedaży zajętych ruchomości. W przypadku skargi dłużnika na czynności komornicze komornik będzie musiał wstrzymać się ze sprzedażą. Licytacja zajętych ruchomości nie nastąpi wcześniej niż po 2 tygodniach od uprawomocnienia się zajęcia. Licytacje będą ogłaszane na stronie Krajowej Rady Komorniczej.

- Komornicy będą mogli zajmować rachunki bankowe dłużników w sposób elektroniczny. Ustawa przewiduje elektroniczną licytację ruchomości dłużników, ale przepisy dające taką możliwość wejdą w życie od 1 marca 2017 roku.

- Wprowadzono nową instytucję wyjawienia majątku dłużnika przed komornikiem. Jeżeli wierzyciel, sąd zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji lub uprawniony organ jej żądający nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik może wezwać dłużnika do złożenia wykazu majątku lub innych wyjaśnień niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji. Dłużnik składa wówczas wykaz majątku przed komornikiem, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, informuje resort sprawiedliwości.

Prawo. Skargi na komornika - tu też są nowości

Zmieniły się zasady składania skargi na czynności komornika - będzie składana za jego pośrednictwem. Jeżeli oceni ją jako zasadną, uwzględni ją w całości - bez przekazywania do sądu. Przyjęto, że komornik w ciągu 3 dni od otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności (o ile nie zostało sporządzone wcześniej) albo przyczyn jej zaniechania. Uzasadnienie przekazuje ze skargą i aktami sprawy do sądu. Dotąd skarga była wnoszona do sądu i jej odpis doręczano komornikowi, by sporządził uzasadnienie i przesłał je z kartami egzekucyjnymi.

Prawo. Te nowości są stąd, że zmieniły się przepisy

Komornik pochopnie nie sprzeda auta, zajęcia konta przez internet i inne nowości - to efekt zmian, jakie wprowadziła nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja weszła w życie 8 września 2016 roku. Zgodnie z intencją ustawodawcy celem ustawy, uchwalonej 10 lipca 2015 roku, było poprawienie skuteczności pracy sądów w sprawach cywilnych, uproszczenie czynności procesowych, ułatwienie dostępu do sądu oraz usprawnienie działań komorników, informowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

(oprac. kb)

warto wiedzieć

Rachunki rodzinne wolne od zajęć!

Inna zmiana prawa wprowadziła specjalne subkonta.
Zmiana kodeksu rodzinnego i prawa bankowego weszła w życie 20 sierpnia. Wprowadziła specjalne subkonta - bezpłatne, wyodrębnione rachunki rodzinne, do których komornicy nie będą mieli dostępu.

Bezpieczne będą środki ze świadczeń i zasiłków niepodlegających egzekucji, w tym z programu „Rodzina 500 plus”.

Za założenie tego konta nic nie zapłacisz.
Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku lub kasie prowadzących rachunek są wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne jest również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez kasę.

Na jakich warunkach założysz rachunek rodzinny.
Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego będzie przedłożenie bankowi bądź kasie zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia i zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane, wyjaśnia resort zajmujący się sprawami rodziny.

Kim jest komornik sądowy i gdzie działa
Komornik jest przedstawicielem władzy publicznej.
Działa przy sądzie rejonowym. Zawód komornika jest zawodem zaufania publicznego. Oznacza to m.in. to, że komornik jest gwarantem wykonalności wyroków sądowych wydanych w imieniu RP. Powierzone przez państwo czynności egzekucyjne wykonuje używając pieczęci urzędowej z godłem państwa. Korzysta też z ochrony prawa karnego przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Równocześnie jednak sam podlega szczególnej odpowiedzialności w przypadku popełnienia przestępstw urzędniczych. Wykaz wszystkich komorników znajdziesz na stronie www.komornik.pl

(kb)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski